Istnieją sytuacje, w których posiadanie przy sobie prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego należy do obowiązków kierowcy. Sprawdź, kiedy musisz okazać fizyczną wersję dokumentu podczas kontroli drogowej.
Postęp technologiczny ułatwił życie polskim kierowcom, którzy nie muszą już stresować się brakiem dokumentów podczas kontroli drogowej. Pierwsza zmiana nastąpiła w październiku 2018 roku – wówczas zniesiono obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia aktualnego ubezpieczenia OC. Z kolei od grudnia 2020 r. nie trzeba okazywać fizycznego dokumentu prawa jazdy. Niestety, choć reguły działają te w większości sytuacji, to jednak istnieją od nich ważne wyjątki. Są bowiem momenty, w których posiadanie dokumentów stanowi konieczność.
Kiedy należy mieć pod ręką prawo jazdy i dowód rejestracyjny?
Podczas większości kontroli funkcjonariusz poprosi nas jedynie o podanie danych osobowych. To właśnie na ich podstawie informacje dotyczące naszego prawa jazdy oraz auta można zweryfikować w bazie CEPiK. Problem pojawia się, gdy wyjedziemy samochodem za granicę. Podczas podróży do innego kraju zarówno prawo jazdy, jak i dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie ważności OC należy koniecznie zabrać ze sobą. Wynika to z faktu, że do systemu CEPiK posiadają dostęp jedynie polscy funkcjonariusze. Policjant z innego państwa nie będzie miał zatem możliwości zweryfikować informacji o uprawnieniach i dokumentach auta jedynie na podstawie naszej tożsamości.
Czym grozi brak przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy polisy OC?
Brak prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy certyfikatu aktualnego OC za granicą sprawi, że kierowcę mogą czekać duże kłopoty. Przede wszystkim nie będzie on mógł kontynuować jazdy. Co więcej, sprawa zakończy się prawdopodobnie kosztownym mandatem liczonym w euro lub innej obcej walucie. Do czasu, gdy ktoś z Polski nie dowiezie kierowcy niezbędnych dokumentów, powrót do kraju na kołach będzie niemożliwy.
Zniesienie obowiązku wożenia prawa jazdy nie dotyczy również tych osób, którym dokument uprawniający do kierowania pojazdami został wydany w innym kraju niż Polska. To istotny wyjątek w znowelizowanych przepisach, o którym wiele kierowców może nie wiedzieć. Jeśli nasze prawo jazdy zdobyliśmy za granicą, podczas kontroli drogowej będziemy musieli okazać klasyczną wersję dokumentu. W przeciwnym razie nie udowodnimy, że uprawnienia faktycznie zdobyliśmy i będziemy musieli zaczekać, aż ktoś inny przywiezie na miejsce nasze prawo jazdy. Niewykluczone jest również otrzymanie mandatu w wysokości min. 50 zł – za jazdę bez wymaganych dokumentów.
Jeśli kierujący nie będzie w stanie okazać dowodów na uzyskane za granicą prawo jazdy, sprawa może zostać uznana za kierowanie pojazdem bez uprawnień. Wówczas na taką osobę nałożony zostanie mandat w kwocie 1500 zł lub wyższej oraz całkowity zakaz prowadzenia pojazdów.
Redakcja poleca również: