NowościAktualnościMasz auto, którym nie jeździsz? Będzie za to kara, o jakiej nie...

Masz auto, którym nie jeździsz? Będzie za to kara, o jakiej nie słyszano

Nowelizacja przepisów przewiduje nową karę dla właścicieli aut będących tzw. martwymi duszami. Sprawdź, kogo będą dotyczyły zmiany, które wejdą w życie w 2024 r.

Nie jest tajemnicą, że park samochodowy w Polsce obejmuje całe mnóstwo samochodów będących tzw. martwymi duszami. Są to auta fizycznie istniejące, ale od dawna nie jeżdżące po drogach, z reguły porzucone na ulicach, podwórkach lub w stodołach. Szacuje się, że łącznie może być ich nawet kilka milionów. W oczywisty sposób te wciąż widniejące w statystykach pojazdy istotnie zwiększają średni wiek samochodów w Polsce i po części przyczyniają się do tego, że jest on jednym z najstarszych w Europie.

„Martwe dusze” zostaną zlikwidowane. W jaki sposób?

Wszystko wskazuje jednak na to, że problem z takimi pojazdami niebawem zostanie rozwiązany. Gotowy jest bowiem projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który ma za zadanie wyeliminować z baz CEPiK pojazdy, które – według wszelkich podejrzeń – fizycznie już nie istnieją lub od dawna nie poruszają się po drogach. W jaki sposób? Poprzez wygaszenie ważności decyzji o rejestracji pojazdu, co w praktyce wiąże się z wyrejestrowaniem samochodu. Miałoby ono następować automatycznie w systemie teleinformatycznym obsługującym bazę pojazdów od dnia 10 czerwca 2024 r. Z kolei właściciele pojazdów kwalifikujących się do grona „martwych dusz” mieliby dowiedzieć się o tym fakcie drogą publicznego obwieszczenia wydanego przez lokalny samorząd. Według zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji zmiany przepisów nie przyniosą szkód dla obywateli, ponieważ nie będą musieli płacić kary za niepłacone latami ubezpieczenie (fizycznie nie będą już właścicielami tych aut), a wyrejestrowany pojazd będzie można później znów zarejestrować.

Wyrejestrowanie samochodu. Jakie auta dotknie?

Aby pojazd został automatycznie wyrejestrowany, musi spełnić kilka istotnych warunków. Nowymi przepisami objęte są pojazdy zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku, które nie mają ważnego badania technicznego i ubezpieczenia OC, i wobec których nie dochodziło do aktualizacji w bazie CEPiK podczas ostatnich 10 lat. Dotyczą one zatem głównie samochodów i innych pojazdów na czarnych tablicach rejestracyjnych (wydawanych do 30 kwietnia 2000 roku) i tzw. białych flagowych tablic rejestracyjnych, czyli z wizerunkiem flagi Polski na niebieskim tle (od 1 maja 2000 do 1 maja 2006 roku).

Wyrejestrowanie samochodu zmiana tablic rejestracyjnych
Aby stare auto zostało wyrejestrowane, będzie musiało spełnić szereg warunków sugerujących, że od lat nie porusza się ono po drogach publicznych.

Koniec czarnych tablic rejestracyjnych? Tak, ale…

Należy jednak pamiętać o pozostałych warunkach kwalifikujących pojazd do automatycznego wyrejestrowania. Zmieniać tablic (nawet czarnych) nie muszą zatem właściciele pojazdów zarejestrowanych na siebie i mających ważne ubezpieczenie oraz przegląd. Czeka to jednak osoby, które kupiły pojazd na czarnych lub flagowych rejestracjach. Od 1 stycznia 2024 roku obowiązek przerejestrowania samochodu/jednośladu/innego pojazdu stanie się faktem, którego nie będzie można ominąć wyłącznie zgłoszeniem nabycia pojazdu. Jeśli nowy właściciel nie przerejestruje auta w ciągu 30 dni, zapłaci 500 zł kary. Wezwanie do zapłaty 250 zł otrzyma z kolei właściciel zarejestrowanego auta, który nie zgłosił zbycia pojazdu, a grzywnę w wysokości 1000 zł – przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie obrotu pojazdami.

Gotowa ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Wszystko wskazuje na to, że faktycznie zacznie obowiązywać już w przyszłym roku.

Polecamy także:

Nowe tablice rejestracyjne już obowiązują! Brakowało ich od dawna

Wyrejestrowanie pojazdu. Jak wypełnić wniosek? Czy można online?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji