PoradyPoradyWyrejestrowanie pojazdu. Czy można online? Co dołączyć do wniosku?

Wyrejestrowanie pojazdu. Czy można online? Co dołączyć do wniosku?

W niektórych przypadkach kierowcy są zmuszeni do wyrejestrowania pojazdu. Kiedy dokładnie powinno to nastąpić? Co dołączyć do wniosku o wyrejestrowanie pojazdu?

Wyrejestrowanie pojazdu przebiega zazwyczaj sprawnie. Należy jednak pamiętać, że wniosek powinien złożyć sam właściciel samochodu. Jeśli auto ma współwłaścicieli, to wszyscy muszą być przy oddawaniu dokumentów do urzędu, chyba że wcześniej udzielą odpowiednie pełnomocnictwo konkretnej osobie – wtedy nie są oni zobowiązani do stawienia się osobiście.

Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – kiedy należy go składać?

Warto zaznaczyć, że istnieje również opcja „wyrejestrowanie pojazdu online”. Potrzebny jednak jest do tego profil zaufany, dzięki któremu uda zalogować się do portalu ePUAP, gdzie można wykonać wszystkie kroki związane ze złożeniem wniosku.

Kiedy trzeba wyrejestrować pojazd? Kierowca jest do tego zobligowany, kiedy pojazd:

  • jest skradziony;
  • jest wywieziony lub sprzedany za granicę;
  • uległ kasacji za granicą;
  • jest trwale utracony (np. w pożarze);
  • jest oddany do stacji demontażu lub punktu zbierania odpadów;
  • jest wycofany z obiegu.

Po wyrejestrowaniu pojazd nie może być zarejestrowany jeszcze raz. Jednak od tej reguły istnieje kilka wyjątków. Ponownej rejestracji podlega:

  • pojazd zabytkowy;
  • pojazd odzyskany z kradzieży;
  • pojazdy uznane za unikatowe i znaczące dla historii motoryzacji (muszą mieć przynajmniej 25 lat);
  • przyczepy rolnicze i ciągniki.

Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – jakie dokumenty są potrzebne?

Przed pójściem do urzędu należy przygotować podstawowe papiery, czyli wypełniony wniosek, dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), a także dowód opłaty. Poza tym, w zależności od powodu wyrejestrowania, wymagane są również inne dokumenty.

Opłatę za wyrejestrowanie pojazdu można przelać bezpośrednio na konto urzędu lub zapłacić w wydziale komunikacji. Koszt całej procedury wynosi 10 złotych, a czas oczekiwania sięga zazwyczaj miesiąc. Trzeba od razu zaznaczyć, że przy udzieleniu pełnomocnictwa należy wpłacić też 17 złotych, więc cena będzie trochę wyższa.

Jakie dodatkowe dokumenty są potrzebne do wyrejestrowania pojazdu? Powyżej wymieniliśmy przypadki, w jakich kierowca musi to zrobić. Zatem w razie:

  • kradzieży pojazdu do wniosku należy dołączyć osobiście sporządzone oświadczenie o kradzieży z dopiskiem o świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, oraz dowód rejestracyjny.
  • wywiezienia czy sprzedaży pojazdu za granicą do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający zbycie pojazdu, np. umowa kupna-sprzedaży, oświadczenie o zbyciu, a także potwierdzenie rejestracji pojazdu za granicą.
  • kasacji pojazdu za granicą do wniosku należy dołączyć potwierdzenie zniszczenia poza granicami kraju, dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne.
  • trwałej utraty pojazdu do wniosku należy dołączyć potwierdzenie, że strata rzeczywiście jest trwała, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne (jeśli ich nie ma, to należy podać przyczynę) oraz dowód wpłaty na rzecz gminy.
  • wycofania pojazdu z obiegu do wniosku należy dołączyć jeden z tych dokumentów – potwierdzenie wycofania pojazdu z obiegu (np. oświadczenie producenta), potwierdzenie odkupienia czy poświadczoną kopię decyzji administracyjnej.

Co należy zrobić po wyrejestrowaniu pojazdu?

Jeśli kierowca otrzyma potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu, to powinien jak najszybciej przesłać kopię tego dokumentu, razem z wypowiedzeniem OC i AC, do ubezpieczyciela. Dzięki temu dostanie zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Należy też wspomnieć, że brak wyrejestrowania pojazdu, lub rejestracji, może skończyć się karą wynoszącą od 200 do 1000 złotych. Kierowcy mają 30 dni na rozpoczęcie jednej z tych procedur.

Przeczytaj także:

Zawiadomienie ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu (gotowy wzór)

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Kiedy trzeba je złożyć?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji