PoradyPoradyWspółwłaściciel samochodu. Kiedy opłaca się go dodać? Jak to zrobić?

Współwłaściciel samochodu. Kiedy opłaca się go dodać? Jak to zrobić?

Współwłasność auta ma swoje plusy i minusy. Czy warto kupować samochód ze współwłaścicielem? Jak dodać drugiego właściciela pojazdu?

Prawo dopuszcza możliwość zarejestrowania samochodu na dwóch lub nawet kilku właścicieli. Ta praktyka nadal cieszy się znaczną popularnością z uwagi na możliwość uzyskania pewnych profitów, istotnych szczególnie dla młodych kierowców. Jednak współwłaściciel samochodu może też oznaczać kłopoty, zwłaszcza gdy jest nim osoba spoza kręgu rodzinnego. Dzielenie auta z kimś innym nie daje też pełnej swobody w załatwianiu formalności, np. w wydziale komunikacji. Jakie są wady i zalety zarejestrowania samochodu na współwłaściciela? Jak dodać drugiego właściciela do dowodu rejestracyjnego?

Współwłaściciel samochodu – główne korzyści

Najczęściej samochód rejestruje się na dwóch właścicieli, by zawczasu „nabić” zniżki dla kierowcy, który ich jeszcze nie ma – czyli zwykle dla osoby młodej lub użytkującej pojazd służbowy albo wypożyczony. Jest to korzystne z tego względu, że ubezpieczyciel podczas ustalania składki OC weźmie pod uwagę obydwu właścicieli, a nie tylko jednego, który nie ma doświadczenia w jeździe. Wtedy nie tylko mniej zapłacimy za ubezpieczenie, ale też rozpoczniemy proces naliczania zniżek dla młodego kierowcy, a ten będzie mógł z nich skorzystać, rejestrując potem na siebie własne auto.

Jak kupić samochód ze współwłaścicielem (umowa kupna-sprzedaży)?

Jeśli dopiero planujemy kupić samochód ze współwłaścicielem, trzeba pamiętać o przygotowaniu na tę okoliczność specjalnego wzoru umowy kupna-sprzedaży z miejscem na wpisanie danych obydwu właścicieli. Umowę muszą osobiście podpisać obydwaj właściciele – nie można tego zrobić w imieniu współwłaściciela, a więc w grę nie wchodzą żadne upoważnienia czy oświadczenia. Pamiętajmy, że o ile na umowie kupna-sprzedaży nie ma znaczenia kolejność wpisania właścicieli, tak przy rejestracji auta jest ona istotna: głównym właścicielem zostanie osoba wpisana jako pierwsza i to od niej w dużej mierze zostanie ustalona kwota końcowego ubezpieczenia OC. Druga osoba (lub też kolejne) pojawi się w rubryce „adnotacje urzędowe” jako współwłaściciel.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu przez dwóch właścicieli. Jak ją spisać?

Jak dodać współwłaściciela poprzez darowiznę?

Jeśli natomiast planujemy dodać współwłaściciela do auta, możemy to zrobić kilkoma drogami. Pierwsza to sprzedaż części pojazdu (np. połowy udziału) drogą umowy sprzedaży. W takim wypadku jednak trzeba będzie opłacić podatek od kupna samochodu (PCC), czyli 2% wartości auta. Gdy decydujemy się przekazać część samochodu członkowi najbliższej rodziny (zstępnemu, wstępnemu, rodzeństwu, małżonkowi, teściom, zięciowi, synowej, pasierbowi, ojczymowi, macosze), lepiej skorzystać z drugiej opcji, czyli umowy darowizny. Unikniemy wtedy konieczności płacenia podatku, o ile w ciągu 6 miesięcy zgłosimy fakt otrzymania darowizny do urzędu skarbowego (czyli złożymy formularz SD-Z2), a wartość podarunków z ostatnich 5 lat (od tej samej osoby) wynosi nie więcej niż 9637 zł. W przypadku dalszej rodziny i pozostałych osób obowiązują niższe kwoty wolne od podatku. Na umowie darowizny, poza danymi pojazdu i obu stron, musi się znaleźć informacja na temat wielkości darowanej części auta.

Jak spisać umowę darowizny? Gotowy wzór umowy darowizny

Niezależnie od metody dodania do pojazdu współwłaściciela, po wszystkim trzeba się udać (w ciągu 30 dni) do wydziału komunikacji celem dopisania drugiego właściciela do dowodu rejestracyjnego (pojawi się w rubryce „adnotacje urzędowe”). Tu już nie jest konieczna obecność dwóch właścicieli, o ile jeden z nich będzie miał ze sobą wystawione przez drugiego pełnomocnictwo (koszt 17 zł).

Następnie o tym fakcie należy powiadomić ubezpieczyciela, który weźmie pod uwagę poczynione zmiany we własności pojazdu i na ich podstawie wyliczy nową składkę OC.

Współwłaściciel samochodu – jakie są wady tego rozwiązania?

Zazwyczaj obecność współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym nie czyni problemów, dopóki nie zajdzie konieczność stawienia się w wydziale komunikacji celem załatwienia jakiejś formalności, np. wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsc na pieczątki z przeglądu. Każda tego typu sytuacja wymaga zaangażowania dwóch właścicieli, jednak jeden właściciel może wykonywać czynności prawne w imieniu drugiego w momencie, gdy ten wystawi mu pełnomocnictwo (nie płaci się za nie, gdy upoważniamy do tego małżonka/małżonkę). Nie jest to jednak możliwe w przypadku sprzedaży auta: wtedy na umowie współwłaściciel musi podpisać się własnoręcznie. Jeden właściciel nie może wobec tego sprzedać samochodu bez wiedzy i zgody drugiego, ale ma prawo do sprzedania lub podarowania swojego udziału bez ingerencji drugiego właściciela.

Kłopoty pojawiają się też, gdy współwłaściciel auta będzie miał nim wypadek. W świetle prawa za samochód odpowiedzialnych jest bowiem oboje właścicieli, dlatego konsekwencje spadną też na tego, który z kolizją nie miał nic wspólnego. Wiąże się to głównie z utratą części lub całości zniżek obydwu właścicieli. Z kolei gdy okaże się, że współwłaściciel jest zadłużony, jego część samochodu zostanie zlicytowana i przekazana obcej osobie, co wywoła mocno niekomfortową sytuację u drugiego właściciela. Wtedy można albo zażądać sprzedaży samochodu i podzielić kwotę na części odpowiadające procentom własności, albo wykreślić współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego drogą zniesienia współwłasności.

Przeczytaj także:

Zgłoszenie otrzymania darowizny. Gotowy wzór formularza SD-Z2

Umowa kupna-sprzedaży samochodu od dwóch właścicieli (wzór)

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji