PoradyUbezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny: co to jest UFG? Jakie kary grożą za brak...

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny: co to jest UFG? Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (w skrócie: UFG) na bieżąco monitoruje ubezpieczenia OC samochodów i nakłada kary za brak opłaconych polis. Ile najwięcej zapłacimy za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego?

UFG jest instytucją stojącą na straży polis komunikacyjnych. Na stronie internetowej www.ufg.pl każdy ma możliwość sprawdzenia polisy OC dowolnego pojazdu (wystarczy tylko znać jego numer rejestracyjny) lub wygenerowania swojej historii szkód, potrzebnej do zawarcia polisy ubezpieczeniowej.

UFG w dużym stopniu zajmuje się też nakładaniem kar na nieuczciwych kierowców, najczęściej za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu. Działania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego rozwinęły się do tego stopnia, że obecnie może się pochwalić aż 75-procentową skutecznością w wykrywaniu przypadków braku ubezpieczenia samochodu. Pozostałe 25% to zasługa kontroli policji lub innych organów wewnętrznych. To ważna informacja dla kierowców niepłacących OC – UFG jest w stanie ich „odnaleźć” nawet jeśli nie jeżdżą samochodem lub oszustwo nie zostało ujawnione przez policję.

UFG - kara za brak OC (2)
Brak polisy OC wyjdzie na jaw już nie tylko w wyniku kontroli policyjnej – narzędzia UFG wykryją nawet tych kierowców, którzy nieubezpieczonymi pojazdami nie wyjeżdżają na drogi.

W jaki sposób UFG nakłada kary na nieuczciwych kierowców?

W celu wykrycia nieopłaconych polis, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeważnie korzysta z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych i danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Specjalne algorytmy wykrywają przerwy w ubezpieczeniach OC i potrafią znaleźć opóźnienia w zawarciu polisy ubezpieczeniowej przy pierwszej rejestracji samochodu w Polsce. Przez ostatnie 3 kwartały ubiegłego roku UFG wezwało do zapłaty zaległego OC aż 68 tysięcy zwlekających z tym kierowców – to o 10% więcej niż w podobnym okresie roku poprzedniego.

Jakie kary obowiązują za brak ubezpieczenia OC?

Stawka sankcji za brak uregulowanej polisy komunikacyjnej będzie wynosić tyle co dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 5600 zł. Za zwlekanie z ubezpieczeniem samochodu ciężarowego grozi nawet 8400 zł kary, a przyczepy lub motocykla – 930 zł. Szczegółowe zestawienie kar za brak OC przedstawiamy poniżej. Dobra wiadomość jest taka, że UFG nałoży ją tylko za rok, w którym dokonano kontroli. Stąd nawet jeśli kierowca nie płacił OC przez kilka lat, zapłaci grzywnę tylko za rok, w którym został przyłapany.

Stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC
Samochody osobowe Samochody ciężarowe, ciągniki, autobusy Pozostałe pojazdy (np.. motocykle)
do 3 dni 1120 zł 1680 zł 190 zł
4-14 dni 2800 zł 4200 zł 470 zł
powyżej 14 dni 5600 zł 8400 zł 930 zł
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

4 KOMENTARZE

  1. Oprócz kary trzeba pokryć jeszcze wypłacone odszkodowanie a to dopiero zaboli. Cena OC wcale nie jest wysoka wystarczy porównać w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek w 40 sek polisę na mailu a różnica w składce to czasem ponad 100%

  2. Warto pamiętać, że dla UFG liczy się data kontroli a nie dostarczenia wezwania do zapłaty kary. Otrzymujemy wiadomości od wielu kierowców, którzy np. w lutym 2019 otrzymali wezwanie do zapłaty kary za brak OC w 2018. Kontrola została dokonana w grudniu 2018, więc takim osobom pozostaje zapłacić karę.
    Katarzyna
    ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea

  3. Warto pamiętać, że UFG ma 3 lata na wysłanie wezwania do zapłaty kary od momentu stwierdzenia przerwy. Tak więc w 2019 roku można dostać wezwania za kontrole dokonane do 3 lat wstecz, nie tylko w 2018!
    Jak ktoś ma problem w ocenie własnej sytuacji związanej z karą, może się z nami skontaktować. Postaramy się pomóc i podpowiedzieć najrozsądniejsze wyjście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji