Opłacenie akcyzy

Do kosztów związanych z rejestracją sprowadzonego auta należy doliczyć opłacenie akcyzy. Ile kosztuje podatek akcyzowy i gdzie go zapłacić?

Osoby kupujące używany samochód zarejestrowany w Polsce zobowiązane są zapłacić od niego podatek w wysokości 2% od wartości auta. W tym celu wypełniają formularz PCC-3 (lub PCC-3/A, gdy auto kupuje kilku właścicieli) i zanoszą go osobiście lub wysyłają pocztą tradycyjną/elektroniczną do Urzędu Skarbowego. Do tej instytucji muszą się udać także właściciele świeżo sprowadzonych samochodów. Od 2017 r. opłaca się tam bowiem akcyzę. Dla niektórych może to być zaskoczeniem, bowiem wcześniej należność za nią regulowało się w Urzędzie Celnym.

Ile wynosi akcyza na samochód? Jak i kiedy opłacić podatek akcyzowy?

Akcyzą objęte są wszystkie samochody osobowe (nowe i używane), które nie były wcześniej rejestrowane w Polsce. Obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego, wyliczane od wartości auta. Uwaga: podobnie jak w przypadku formularza PCC-3, urzędnik ma prawo zakwestionować kwotę wpisaną na umowie kupna-sprzedaży – wtedy musimy udowodnić, że wynika ona m.in. ze stanu technicznego auta. Akcyza wynosi zatem:

  • 3,1% dla samochodów z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm³;
  • 18,6% dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³.
Akcyza
Formalności związane z akcyzą do niedawna załatwiano w urzędzie celnym. Obecnie opłaca się ją w Urzędzie Skarbowym.

Kwota akcyzy powinna zostać przeliczona na złotówki na podstawie kursu NBP z dnia, w którym auto przekroczyło granicę. Od tego dnia kupujący ma 14 dni na złożenie we właściwym dla miejsca zameldowania Urzędzie Skarbowym wypełnionej deklaracji wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu (AKC-U). Formularze dostępne są m.in. w witrynie Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Można to zrobić również przez internet za pośrednictwem strony www.puesc.gov.pl. Uregulowanie należności wynikającej z podatku akcyzowego powinno nastąpić w terminie 30 dni od sprowadzenia samochodu. Pamiętajmy jednak, że bez wydawanego zaświadczenia potwierdzającego zapłatę akcyzy nie uda nam się zarejestrować pojazdu, dlatego kwestie związane z podatkiem załatwmy przed udaniem się do Wydziału Komunikacji.

Przeczytaj także:

2 KOMENTARZE

  1. Jak ktoś potrzebuje pomocy w zarejestrowaniu pojazdu na terenie warszawy proszę dzwonić na numer: 509 274 704. Pomagamy w zarejestrowaniu samochodu, złożenie akcyzy, tłumaczenia.
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here