PoradyPoradyAkcyza za samochód. Jak ją opłacić? Ile wynosi podatek akcyzowy?

Akcyza za samochód. Jak ją opłacić? Ile wynosi podatek akcyzowy?

Do kosztów związanych z rejestracją sprowadzonego auta należy doliczyć opłacenie akcyzy. Ile kosztuje podatek akcyzowy od samochodu? Jak go opłacić? Czy można to zrobić online?

Osoby kupujące używany samochód zarejestrowany w Polsce zobowiązane są zapłacić od niego podatek w wysokości 2% od wartości auta. W tym celu wypełniają formularz PCC-3 (lub PCC-3/A, gdy auto kupuje kilku właścicieli) i zanoszą go osobiście lub wysyłają pocztą tradycyjną/elektroniczną do Urzędu Skarbowego. Do tej instytucji muszą się udać także właściciele świeżo sprowadzonych samochodów. Od 2017 r. opłaca się tam bowiem akcyzę. Dla niektórych może to być zaskoczeniem, bowiem wcześniej należność za nią regulowało się w Urzędzie Celnym.

Ile wynosi akcyza za samochód?

Akcyzą objęte są wszystkie samochody osobowe (nowe i używane), które nie były wcześniej rejestrowane w Polsce. Obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego, wyliczane od wartości auta. Uwaga: podobnie jak w przypadku formularza PCC-3, urzędnik ma prawo zakwestionować kwotę wpisaną na umowie kupna-sprzedaży – wtedy musimy udowodnić, że wynika ona m.in. ze stanu technicznego auta. Akcyza wynosi zatem:

  • 3,1% dla samochodów z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm³;
  • 18,6% dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³.

Z początkiem 2020 roku wprowadzono nowe stawki akcyzy dla samochodów hybrydowych. Uzależnione są od rodzaju napędu hybrydowego (głównie możliwości ładowania z zewnętrznego źródła prądu) i pojemności silnika spalinowego. I tak akcyza na auta hybrydowe wynosi:

  • 9,3% w przypadku klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm³, ale nie wyższy niż 3500 cm³;
  • 9,3% w przypadku hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm³, ale nie wyższy niż 3500 cm³;
  • 1,55% w przypadku klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 cm³.

Jakie samochody są zwolnione z akcyzy?

Wyróżniono także pojazdy, za które w ogóle nie trzeba płacić akcyzy. Należą do nich hybrydy plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka) wyposażone w silnik spalinowy o pojemności poniżej 2000 cm³ oraz samochody elektryczne o zwiększonym zasięgu (REX).

Jak i kiedy opłacić podatek akcyzowy?

Kwota akcyzy powinna zostać przeliczona na złotówki na podstawie kursu NBP z dnia, w którym auto przekroczyło granicę. Od tego dnia kupujący ma 14 dni na złożenie wypełnionej deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S). Od 1 lipca 2021 r. formularze należy składać w formie online poprzez portal PUESC (www.puesc.gov.pl). Jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą nadal składać deklaracje w postaci papierowej w Urzędzie Skarbowym. Formularze dostępne są m.in. w witrynie Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Jeśli samochód ma kilku właścicieli, osobny wniosek musi złożyć każdy z nich.

Uregulowanie należności wynikającej z podatku akcyzowego powinno nastąpić w terminie 30 dni od sprowadzenia samochodu. Pamiętajmy jednak, że bez wydawanego zaświadczenia potwierdzającego zapłatę akcyzy nie uda nam się zarejestrować pojazdu, dlatego kwestie związane z podatkiem załatwmy przed udaniem się do Wydziału Komunikacji.

Redakcja poleca:

Podatek od kupna pojazdu (PCC-3). Ile wynosi? Jak go zapłacić?

Zawiadomienie o kupnie pojazdu – jak wypełnić i w jakim terminie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji