E-prawo jazdy

Kierowcy nieustannie bombardowani są kolejnymi zmianami w przepisach. Najnowsza nowelizacja prawa przyniesie im wiele udogodnień, np. brak obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Co się jeszcze zmieni i kiedy owe zmiany wejdą w życie?

Przepisy bezpośrednio dotyczące kierowców zmieniają się jak w kalejdoskopie. Po mało przyjaznych zapowiedziach wyższych mandatów, zmotoryzowanych niebawem czekają kolejne korekty w prawie, tym razem mające w założeniu ułatwić im życie i ograniczyć wydatki na dokonywanie bieżących formalności. Ministerstwa cyfryzacji i infrastruktury już w 2018 roku przedstawiły założenia tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. W tym roku pojawiło się tzw. światełko w tunelu co do rzeczywistego wprowadzenia go w życie. Co ów pakiet zawiera?

Prawo jazdy zostaw w domu

Przede wszystkim kierowcy zostaną zwolnieni z wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy, a tym samym zniknie ryzyko otrzymania z tego tytułu mandatu karnego. Weryfikacja posiadania przez kierującego stosownego dokumentu będzie możliwa przez tzw. e-prawo jazdy, czyli specjalną aplikację na smartfonie. Będzie ona dostępna na stronie e-obywatel, a w jej ramach kierowca otrzyma wgląd m.in. do zgromadzonych na swoim koncie punktów karnych. Według ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego dopięcie wszelkich formalności związanych z e-prawem jazdy powinno nastąpić jeszcze w tym półroczu.

Karta pojazdu
W przyszłości samochody być może nie będą miały wydawanych kart pojazdy.

Łatwiej (i taniej) przy rejestracji

Następny ułatwieniem dla kierowców ma być możliwość przerejestrowania samochodu bez konieczności zmiany tablic rejestracyjnych, co wiąże się ze zredukowaniem kosztów rejestracji o 99,50 zł. Warunek: samochód musi „widnieć” w bazach wydziałów komunikacyjnych w Polsce. Ponadto projekt ustawy przewiduje rezygnację z obowiązku posiadania nalepki kontrolnej na szybie samochodu i zakłada zlikwidowanie wydawania dla nowych aut karty pojazdu. Pojawił się również zamysł umożliwienia kierowcom zarejestrowania auta w tymczasowym miejscu zamieszkania, związanym np. ze zmianą pracy.

Ministerstwa obecnie pracują nad ostatecznym kształtem nowych ustaw. W świetle prawa mają one wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia lub 24 miesiącach w przypadku regulacji dotyczących nalepki kontrolnej i karty pojazdu.

1 KOMENTARZ

  1. A kiedy urealnienie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym dla motorowerów (z obecnych 45km/h do 50 km/h) oraz dla traktorów rolniczych (z 30 km/h do 40 km/h)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj