Usuwanie winiet bywa uciążliwe, co dotyczy też naklejki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu. Jak ułatwić sobie życie i sprawnie odkleić naklejkę z szyby?

Trudności związane z usuwaniem naklejek nie są dziełem przypadku. Zostały one bowiem tak zaprojektowane, by ulegały zniszczeniu podczas odklejania – klej jest mocniejszy od struktury winiety czy naklejki kontrolnej. Rozwiązanie ma zapobiegać przenoszeniu naklejek na szyby innych pojazdów. Niestety oznacza również, że po zerwaniu naklejki kierowca musi zmagać się z resztkami kleju, a nawet pozostałościami po rozerwanej naklejce.

Jak odkleić naklejkę z szyby samochodowej?
Profesjonaliści z serwisów zajmujących się wymianą szyb potrafią zerwać bez uszkodzenia nawet naklejkę kontrolną z numerem auta. Jej „odzyskanie” to spora oszczędność – w kieszeni kierowcy zostaje 19 zł za wtórnik naklejki, a zmotoryzowany nie musi odwiedzać wydziału komunikacji i tracić kilku godzin w kolejce.

W serwisach zajmujących się wymianą szyb fachowcy odklejają naklejki za pomocą metalowych skrobaczek do szkła bądź nożyków. Przy odrobinie wprawy możliwe jest usunięcie winiety, plakietki ekologicznej czy naklejki kontrolnej bez jej uszkodzenia. Życie może ułatwić sobie też każdy kierowca. Nie musi przy tym sięgać po narzędzia.

Usunięcie naklejki staje się zdecydowanie łatwiejsze po ogrzaniu jej kleju. Latem warto więc zostawić auto na słońcu. Alternatywą jest ogrzanie szyby. Można do tego użyć suszarki do włosów lub opalarki. Pierwsza z wymienionych jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Nieumiejętnie operując strumieniem powietrza z opalarki można stopić fragment deski rozdzielczej czy nadpalić uszczelki. W miarę możliwości naklejkę należy ogrzewać z dwóch stron przez ok. 3 min. Suszarki lub opalarki nie należy trzymać w jednym punkcie, tylko płynnym ruchem starać się ogrzać większą powierzchnię – duża, punktowa różnica temperatur może doprowadzić do pęknięcia szyby (ryzyko jest szczególnie wysokie w chłodne dni, gdy pozostała część szyby pozostaje zimna).

Jak odkleić naklejkę z szyby samochodowej?
Uratowanie zielonej plakietki, która upoważnia do wjazdu do niemieckich miast ze strefami ekologicznymi Umwelt Zone, to 75 zł w kieszeni.

Co jakiś czas można sprawdzić paznokciem lub ostrzem nożyka, czy nalepka daje się już podważyć i zerwać z szyby bez pozostawiania na jej powierzchni dużych ilości kleju. Jeżeli klej wciąż zostaje, naklejkę można próbować ogrzać mocniej lub zmieniać kąt jej odrywania.

Jak odkleić naklejkę z szyby samochodowej?
Niektóre winiety są ważne tylko przez tydzień lub 10 dni. Aby ułatwić sobie ich usunięcie, niektórzy przykładają winietę najpierw do spodni, kurtki lub tapicerki fotela (bez mocnego dociskania), a dopiero później naklejają ją na szybę. Przywierające kleju drobiny materiału i kurzu ułatwiają późniejsze odklejenie winiety.

Do zmycia resztek kleju można użyć różnych preparatów – w tym benzyny ekstrakcyjnej, spirytusu, acetonu, rozpuszczalnika nitro czy produktów typu WD40. Wystarczy nanieść wybrany płyn na szmatkę i przecierać nim obszar szyby z pozostałościami kleju. Decydując się na użycie wyjątkowo skutecznego w takich pracach rozpuszczalnika nitro, nie wolno zapominać, że jest on agresywny wobec lakierów i wielu tworzyw sztucznych. Nie należy więc dopuścić, by nawet pojedyncze krople nitro trafiły na lakier, uszczelki bądź deskę rozdzielczą.