PoradyPoradyOstatnia szansa, by pozbyć się 6 punktów karnych. Chętnych jest wielu

Ostatnia szansa, by pozbyć się 6 punktów karnych. Chętnych jest wielu

Nowelizacja kodeksu drogowego stała się faktem. Poza wyższymi mandatami na nieprzepisowo jeżdżących kierowców czekają punkty karne ważne przez 2 lata i brak kursów reedukacyjnych.

Punkty karne skutecznie zniechęcają kierowców do łamania przepisów. O ile z kwotami mandatów niektórzy potrafią się pogodzić, tak z punktami żartów nie ma – przekroczenie granicy 24 punktów w ciągu roku oznaczało utratę prawa jazdy w przypadku oblania egzaminu sprawdzającego. Początkujący kierowcy mieli do “dyspozycji” 20 punktów. Jeżeli zebrali więcej, tracili uprawnienia.

Redakcja poleca: Taryfikator mandatów na 2022 r. Kompleksowy i aktualny. Ile zapłacisz za przekroczenie prędkości? Mandaty 2022

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach znowelizowano prawo. Kwoty mandatów zostały istotnie podniesione. Zmieniono też regulacje w zakresie punktów karnych – zebrane będą aktywne przez dwa lata, a nie będzie można ich usunąć z konta poprzez udział w kosztującym ok. 300-400 zł kursie reedukacyjnym. Nie wszystkie zmiany wejdą natychmiast w życie.

Ostatni punkt nowelizacji kodeksu stanowi:
Art. 23. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem: (…)
3) art. 1 pkt 5 w zakresie art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. d oraz art. 1 pkt 6 w zakresie art. 135a ust. 1 pkt 1 lit. h, art. 3 pkt 2, art. 10 pkt 5, art. 14, art. 17 i art. 18, które wchodzą w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Artykuł 17 stanowi między innymi, że:
2. Punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie 2 lat od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie.
3. Jeżeli w sprawie o naruszenie, o którym mowa w ust. 1, nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego stanowiącą dochód budżetu państwa lub gdy grzywnę nałożył w drodze mandatu karnego organ Inspekcji Transportu Drogowego, punkty przypisane temu naruszeniu usuwa się z ewidencji po upływie 2 lat od daty uiszczenia grzywny za naruszenie.Kurs reedukacyjny

Jak podaje na swojej stronie internetowej Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego, kursy reedukacyjne będą prowadzone do połowy września 2022 r. Kto chciałby usunąć ze swojego konta punkty karne, nie powinien zbyt długo zwlekać – doniesienia na temat zmian w prawie sprawiły, że w ośrodki ruchu drogowego odnotowały zwiększone zainteresowanie kursami reedukacyjnymi. Warto również pamiętać, że “kasowane” zawsze są najstarsze punkty. Przed planowanym terminem udziału w kursie warto przypomnieć sobie lub sprawdzić, kiedy je zebraliśmy.

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji