PoradyPoradyJak zapłacić mandat przez internet?

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wystawiony przez policjanta mandat można zapłacić przez internet. Trzeba jednak zrobić to przelewem podatkowym, a nie zwykłym przelewem bankowym.

Zmiana w procedurze opłacania mandatów nałożonych przez funkcjonariuszy weszła w życie 1 stycznia 2016 r. wraz z powierzeniem opieki nad należnościami mandatowymi z całego kraju urzędowi skarbowemu w Opolu. Bez zmian pozostała natomiast procedura związana z opłacaniem mandatów nałożonych przez strażników miejskich/gminnych czy kontrolerów stref parkowania (nakładają tzw. opłaty dodatkowe, przez kierowców potocznie nazywane mandatami). We wszystkich przypadkach wykonuje się najzwyklejszy przelew bankowy na wskazany numer rachunku.

Jeżeli kierowca popełni wykroczenie, a zostanie ono zauważone przez funkcjonariusza, nałoży on na zmotoryzowanego mandat. Nagłówek blankietu mandatowego jest wypełniony już na etapie jego drukowania – pieniądze muszą trafić na konto: Pierwszego Urzedu Skarbowego w Opolu, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole nr : 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. Blankiet otrzymanego mandatu można zabrać ze sobą i uregulować należność na poczcie lub placówce banku. Niestety zwykle wiąże się to z koniecznością wpisania własnych danych w blankiecie otrzymanym od policjanta oraz ustawienia się w kolejce oraz opłacenia prowizji. Lepszym, a zarazem wygodniejszym sposobem jest opłacenie mandatu przez internet.

Jak opłacić mandat przez internet?

Procedura opłacania mandatu przez internet nie różni się istotnie od zlecania typowego przelewu. Najpierw należy zalogować się do systemu bankowości elektronicznej, przejść do pola „Transakcje”, „Wykonaj transakcję” albo bezpośrednio do „Przelewy”, a następnie znaleźć pozycję „Przelew podatkowy”, „Przelew do urzędu skarbowego”, „Przelew US” lub o podobnym brzmieniu.

W „Typ formularza” trzeba wybrać z listy lub ręcznie wpisać wpisać „Mandaty”, co spowoduje automatyczne uzupełnienie kluczowych danych odbiorcy przelewu (w tym numeru rachunku US w Opolu). W polu „identyfikator zobowiązania” (lub o podobnym brzmieniu) należy wpisać serię i numer mandatu oraz datę jego wystawienia. Z kolei w polu „Typ identyfikatora” powinien zostać wpisany numer PESEL (zwykle jest on wstawiany automatycznie z danych zawartych w systemie bankowym). Na koniec zostaje wpisanie kwoty mandatu oraz zatwierdzenie przelewu.

Płatność mandatu kartą

Najwygodniejszą metodą uregulowania należności jest płatność kartą – możliwa od lipca 2017 r. Jeżeli radiowóz jest wyposażony w terminal, mandat można opłacić w chwili jego wystawienia kartą płatniczą lub kredytową.

Jak opłacić mandat
Mandat można opłacić przez internet, na poczcie lub w banku. Jeżeli radiowóz funkcjonariuszy nakładających mandat jest wyposażony w terminal płatniczy, należność warto uregulować jednak od razu. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu.

Zobacz też: Mandat za złe parkowanie. Za co można go dostać i na jaką kwotę?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji