NowościAktualnościZapłacisz więcej, jeśli popełnisz te wykroczenia. Znamy kwoty

Zapłacisz więcej, jeśli popełnisz te wykroczenia. Znamy kwoty

Wraz z nadejściem nowego roku w pewnym mieście wzrosły stawki odholowania auta i przechowywania na parkingu depozytowym. Zobacz, o jakie podwyżki chodzi.

Kierowcy z dużych miast nieustannie zmagają się z brakiem miejsc parkingowych. Samochodu nie ma gdzie zostawić zwłaszcza w dzielnicach śródmiejskich, jak i również na osiedlach mieszkaniowych zlokalizowanych w znacznej odległości od centrum. W efekcie systematycznie łamane są przepisy regulujące kwestie prawidłowego parkowania. Sfrustrowani kierowcy wręcz wolą zostawić auto na zakazie i liczyć, że nie poniosą za to konsekwencji, niż długo „krążyć” za wolnym skrawkiem przestrzeni.

Łamanie przepisów dotyczących parkowania staje się jednak coraz bardziej odczuwalne dla portfela użytkownika auta. Za takie postępowanie grożą oczywiście mandaty, ale to nie jedyne koszty – często trzeba zapłacić też za usunięcie nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu (odholowanie go) i odstawienie na strzeżony parking. Tam samochód nie będzie stał za darmo – obowiązują stawki dobowe. Egzekwowaniem kar zajmują się funkcjonujące w miastach oddziały Straży Miejskiej.

Straż Miejska (Warszawa). Odholowanie auta będzie droższe?

Jednym z wielu polskich miast, gdzie Straż Miejska ma „pełne ręce roboty”, jest Warszawa. Kierowcy regularnie dostają tam mandaty i płacą za usunięcie źle zaparkowanego auta – w 2023 roku ulice opuściło 12606 pojazdów, natomiast zgłoszeń ich usunięcia było 16651. Wraz z wejściem w nowy rok właściciele samochodów muszą się liczyć z podwyżkami za tego typu czynności. Stołeczny oddział poinformował, że 1 stycznia 2024 roku wzrosły koszty usunięcia pojazdu, co ma być odpowiedzią na zmieniające się warunki gospodarcze i koszty operacyjne. Argumentuje to Uchwała Nr XC/2932/2023 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 16 listopada 2023 roku. Ile teraz zapłacą kierowcy w stolicy za odholowanie auta?

Odholowanie samochodu – cena 2024 (Warszawa)

Obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. stawki za odholowanie pojazdu w Warszawie prezentują się następująco:

  • odholowanie samochodu osobowego – 697 zł (wcześniej 606 zł);
  • odholowanie motocykla – 324 zł (wcześniej 281 zł);
  • odholowanie motoroweru, roweru, hulajnogi elektrycznej – 166 zł (wcześniej 144 zł).

W 2024 r. wzrosły też koszty przechowywania pojazdu na parkingu strzeżonym w Warszawie. Obecnie wynoszą (za 1 dobę):

  • dla samochodów osobowych – 60 zł (wcześniej 52 zł);
  • dla motocykli – 43 zł (wcześniej 37 zł);
  • dla motorowerów, rowerów, hulajnóg elektrycznych – 32 zł (wcześniej 27 zł).
Odholowanie samochodu Warszawa 02
Zwlekanie z odbiorem auta z parkingu strzeżonego może się zakończyć wysokim rachunkiem. Lepiej tego nie odwlekać.

Warto przypomnieć, że straż miejska ma prawo odholować pojazd nie tylko w przypadku zaparkowania go w niedozwolonym miejscu (także tam, gdzie znak informuje o tym, że zostanie on usunięty na koszt właściciela), ale też nieoznakowania go kartą parkingową na miejscach dla osób niepełnosprawnych. Oprócz kosztów odholowania i postoju na parkingu strzeżonym, kierowca musi zapłacić przyznany za to mandat i liczyć się z możliwymi punktami karnymi.

Polecamy również:

Mandat za parkowanie. Kiedy można go dostać i ile wynosi?

Więcej na temat odholowania auta przez straż miejską

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji