OponyObowiązkowe opony zimowe w Polsce. Gminy proszą o zmiany!

Obowiązkowe opony zimowe w Polsce. Gminy proszą o zmiany!

W Polsce nie wszyscy kierowcy zmieniają opony na zimowe lub jeżdżą na wielosezonowych. Niestety próbują w ten sposób jeździć też po śniegu, utrudniając życie innym. Miarka się przebrała!

Czy można obyć się bez opon zimowych? Odpowiedź, pomijając względy bezpieczeństwa, jest twierdząca – zwłaszcza, gdy mieszka się w mieście, gdzie drogi są szybko oczyszczane ze śniegu, a w razie potrzeby zawsze można skorzystać z komunikacji miejskiej czy taksówki. Do tego zimy stają się coraz łagodniejsze.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na południu Polski. Tu śnieg wciąż występuje, a już niewielkie, ale ośnieżone wzniesienie w kombinacji z oponami letnimi może oznaczać brak możliwości podjechania. Niestety to problem dla innych kierowców. Stoją w niepotrzebnych korkach, a zdarza się, że gdy zatrzymają się na ośnieżonej lub wyślizganej górce, sami nie będą w stanie już ruszyć…

Serwis Podhale24.pl informuje, że Stowarzyszenie Gmin Górskich liczy, że w górach – wzorem innych krajów Europy – zostanie wprowadzony obowiązek jazdy na zimówkach. Mają poparcie lokalnych społeczności, którym nie odpowiadają korki generowane przez przyjezdnych w autach na letnich oponach. Co prawda dwa lata temu pomysł przepadł, ale członkowie Stowarzyszenia Gmin Górskich liczą, że nastąpi powrót do dyskusji na temat temat i wprowadzenie regulacji, które ułatwią życie kierowcom i poprawią bezpieczeństwo na drogach.

Warto wiedzieć: Mandat za opony – do 3000 zł. Co sprawdzają policjanci, za co mogą ukarać?

Obecnie w Polsce nie ma nakazu stosowania opon sezonowych lub wielosezonowych. Policja może ukarać kierowcę jedynie za zły stan opon (np. wytarty bieżnik).

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji