PoradyPoradyZa co pasażer może dostać mandat?

Za co pasażer może dostać mandat?

W przypadku kontroli drogowej mandat grozi nie tylko kierowcy, ale także jadącym z nim osobom. Dowiedz się, za co policjant może ukarać pasażera.

Najważniejszą osobą w samochodzie jest oczywiście kierowca i w zdecydowanej większości przypadków to on ponosi odpowiedzialność za popełnione wykroczenia, jak np. przekroczenie prędkości czy przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Czasami jednak za swoje niewłaściwe postępowanie ukarany może zostać również pasażer. Poniżej przedstawiamy przykłady takich sytuacji.

Jazda bez pasów

Przepisy kodeksu drogowego wprost mówią o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa przez kierowcę oraz wszystkich pasażerów. Ustawodawca przewidział jedynie kilka odstępstw od tej zasady, w tym przede wszystkim dla kobiet w ciąży oraz osób posiadających stosowne zaświadczenie lekarskie. Pomijając te wyjątki, każdej osobie jadącej bez pasów grozi mandat w wysokości 100 zł, niezależnie od tego, czy jest kierowcą, czy pasażerem. Dodatkowo kierujący pojazdem może otrzymać 100-złotowy mandat oraz 5 lub 8 punktów karnych za przewożenie osób bez pasów.

Śmiecenie

Kolejnym przypadkiem, gdy pasażer może otrzymać mandat, jest wyrzucanie śmieci z auta. Jeśli zostanie on złapany na gorącym uczynku, naraża się na grzywnę w wysokości od 50 do 200 zł. Dokładna wysokość kary zależy od stopnia przewinienia, jednak nie należy liczyć na pobłażliwość ze strony funkcjonariuszy, zwłaszcza gdy np. osoba jadąca autem wyrzuci niedopałek papierosa w lesie.

Spowodowanie wypadku

Kierowca nie jest jedyną osobą, która może być pociągnięta do odpowiedzialności za spowodowanie wypadku. Winą za to może zostać obarczony także (a nawet tylko) pasażer, jeśli w toku dochodzenia policja ustali, że mógł przyczynić się do zdarzenia poprzez np. zaciągnięcie hamulca ręcznego czy szarpanie za kierownicę podczas jazdy. W takiej sytuacji sprawa zwykle trafia do sądu, czego konsekwencje zwykle są poważne – pasażer może usłyszeć wyrok do kilku lat pozbawienia wolności.

Jazda z nietrzeźwym kierowcą

Właściciel, posiadacz lub użytkownik pojazdu, który pozwoli osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka na kierowanie autem na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu podlega karze grzywny w wysokości do 5000 zł. Warto zaznaczyć, że właściciel (posiadacz, użytkownik) może zostać pociągnięty do odpowiedzialności nawet w sytuacji, gdy w momencie kontroli nie podróżował tym samochodem (np. przebywał w tym czasie w domu), ale wiedział, że udostępnia swój środek transportu nietrzeźwemu kierowcy, przekazując mu kluczyki.

Jazda z osobą bez uprawnień

W przypadku, gdy właściciel (posiadacz, użytkownik) pojazdu dopuści do prowadzenia auta przez osobę niemającą wymaganych uprawnień, musi liczyć się z mandatem w wysokości 300 zł, o ile nie będzie w stanie udowodnić, że nie wiedział, że kierowca nie posiada prawa jazdy. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza rodzice, którzy chcą samodzielnie nauczyć swoje dzieci kierowania samochodem.

Jazda autem niedopuszczonym do ruchu

Pasażer będący właścicielem (posiadaczem, użytkownikiem) auta może również odpowiadać za pozwolenie innej osobie na jazdę samochodem bez dokumentów stwierdzających jego dopuszczenie do ruchu. Wówczas grozi mu mandat w wysokości 50 zł. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji osobna kara zostanie nałożona także na kierowcę.

Jazda autem bez wymaganego wyposażenia

Osoba dysponująca pojazdem (właściciel, posiadacz, użytkownik) siedząca podczas jazdy na fotelu pasażera może ponieść odpowiedzialność także za udostępnienie innemu kierowcy samochodu, który nie jest wyposażony w wymagane przez prawo urządzenia i przyrządy. Chodzi tu np. o brak gaśnicy czy trójkąta ostrzegawczego. W takim przypadku pasażer naraża się na mandat w wysokości od 50 do 200 zł.

Zobacz również:

Taryfikator mandatów (2024)

Taryfikator punktów karnych (2024)

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji