PoradyPoradyKolorowe i podwójne linie przy krawężnikach. Wysokie mandaty za lekceważenie

Kolorowe i podwójne linie przy krawężnikach. Wysokie mandaty za lekceważenie

Nie wszystkie przepisy i oznakowania dróg w Europie są zunifikowane. Czasami wystarczy przeoczyć z pozoru drobną linię, by stanąć przed koniecznością uregulowania pokaźnego mandatu.

Kluczowe przepisy drogowe są takie same na całym świecie. Wszystko po to, by uprawnienia wydane w jednym kraju mogły być w bezpieczny sposób używane w innym. Jak to zwykle bywa – od każdej reguły są wyjątki. W przypadku przepisów drogowych wielu z nich dotyczy parkowania. O ile w Polsce parkowanie po lewej stronie drogi dwukierunkowej, które wiąże się z chwilową jazdą pod prąd, nie jest karane, tak w Niemczech za ten manewr bardzo łatwo dostać mandat. Lokalni kierowcy o tym doskonale wiedzą i wszystkie auta są parkowane zgodnie z kierunkiem jazdy.

Co oznaczają linie przy krawężnikach?

Linie przy krawezniku a parkowanieW trakcie parkowania za granicą warto zwracać uwagę na linie przy krawężnikach. W niektórych krajach to bardzo istotne znaki drogowe. Jednym z przykładów jest Wielka Brytania, gdzie w użyciu są białe, żółte i czerwone, a do tego pojedyncze i podwójne linie przy skraju nawierzchni. Każda ma inne znaczenie. Na przykład podwójna biała linia przy krawędzi jezdni zakazuje zatrzymywania z wyjątkiem zabrania czy wysadzenia pasażerów lub załadunku i rozładunku towaru. Na swojej stronie internetowej władze Londynu przypominają, że operacje związane z ładunkiem przy żółtej linii mogą zająć najwyżej 40 minut, a są zakazane, jeżeli obok linii na jezdni znajdują się dodatkowe oznaczenia w postaci linii na krawężnikach. Jeżeli linia jest pojedyncza, auta można przy niej parkować w wyznaczonych godzinach.

Kolorowe linie przy miejscach do parkowania w Pradze

Podobne, wyznaczane przez linie regulacje obowiązują w Czechach. Bez trudu spotkamy je w obleganej przez turystów Pradze. Oznaczone niebieskimi liniami miejsca postojowe są zarezerwowane dla mieszkańców centrum stolicy Czech. Kto łamie prawo, może spodziewać się mandatu lub odholowania pojazdu. Białe, przerywane linie dopuszczają parkowanie. Są one uzupełnione o znak drogowy z paskiem pomarańczowym lub zielonym. „Pomarańczowy” oznacza strefę parkowania maksymalnie do dwóch godzin. W „zielonej” strefy można parkować do sześciu godzin.

Redakcja poleca: Ile można dostać kar za brak opłaty za parkowanie?

Godziny otwarcia, sposób płatności i cena jest zawsze podana na parkometrze. Aby zaplanować sobie ewentualne parkowanie pojazdów, zarządcy dróg w Pradze przygotowali interaktywną mapę, która jest dostępna tutaj www.bezpecneparkovani.cz.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji