PoradyPoradyKiedy w aucie potrzebny jest fotelik dla dziecka? Kiedy nie trzeba go...

Kiedy w aucie potrzebny jest fotelik dla dziecka? Kiedy nie trzeba go używać?

Poduszki i pasy są skutecznymi systemami ochrony pasażerów. Do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa dzieciom konieczne jest stosowanie fotelików. Kierowca powinien więc wiedzieć, kiedy w aucie jest potrzebny fotelik. Za jego brak grozi mandat.

Zawarte w kodeksie drogowym regulacje mają dwa cele – zachowanie ładu i bezpieczeństwa na drogach. Ustawodawca zadbał także o osoby podróżujące w aucie. art. 39 Prawa u ruchu drogowym nakłada obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa, a w określonych sytuacjach także używanie fotelika.

Kiedy trzeba używać fotelika?

Fotelik lub inne urządzenie przytrzymujące jest potrzebne, gdy przewozimy dziecko o wzroście mniejszym niż 150 cm. Musi być one dopasowane do masy i wzrostu dziecka. Aktualnie wzrost jest jedynym kryterium. Obowiązujące wcześniej kryterium wiekowe zlikwidowane.

Na przednim siedzeniu korzystanie z fotelika lub innego urządzenia jest obowiązkowe. W przypadku przewożenia dziecka z tyłu przewidziano wyłączenie – dziecko może być przytrzymywane jedynie przez pasy, jeżeli ma co najmniej 135 cm wzrostu, a ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego. W praktyce dotyczy to przewożenia dziecka mającego wzrost 135-150 cm, którego waga ciała przekracza maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymującego.

Redakcja poleca: Najlepsze foteliki dziecięce. Które foteliki samochodowe wybrać wg ADAC?

Ustawodawca przewidział także możliwość przewożenia z tyłu dziecka zabezpieczonego wyłącznie pasami, w sytuacji, gdy ma ono co najmniej 3 lata, a dwójka pozostałych dzieci jest przewożona w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Mandat za brak fotelika

Policja przypomina, że ten przepis ma zastosowanie w typowym samochodzie osobowym z trzyosobową kanapą. Jeżeli auto ma trzy rzędy siedzeń, ze względu na duże wymiary poszczególnych foteli i możliwości rozmieszczenia dzieci, przewożenie trzeciego dziecka bez urządzenia przytrzymującego czy fotelika, raczej nie należy oczekiwać, że policjant nie będzie chciał na nas nałożyć mandatu. Za przewożenie dzieci w sposób niezgodny z przepisami, w zależności od ich liczby, grozi od 5 do 15 punktów karnych (za nieprawidłowy przewóz jednego – 5, a dwójki – 10 punktów). Policjant nałoży też na kierowcę mandat w wysokości 300 zł.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji