PoradyPoradyCzy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany? Kiedy grozi 2000 zł mandatu?

Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany? Kiedy grozi 2000 zł mandatu?

Każdy kierowca prędzej czy później spotka na drodze pojazd uprzywilejowany. Warto wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować. Część osób zadaje sobie na przykład pytanie, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany.

Prawo dokładnie precyzuje czym jest pojazd uprzywilejowany. Definicję pojazdu uprzywilejowanego znajdziemy w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Art. 2 pkt 38 mówi o tym, że pojazd uprzywilejowany to „pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego”.

Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany w obszarze zabudowanym?

Załogi pojazdów uprzywilejowanych mają różne zadania, a same pojazdy istotnie różnią się konstrukcyjnie. W połączeniu z dynamiką rozwoju sytuacji na drodze może to wielu nietypowych, a czasem niebezpiecznych sytuacji. W Polsce wprowadzono więc zakaz wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym. Znaczenia nie ma tu prędkość, z jakąś się porusza – nawet jeżeli w danej chwili jedzie wolniej niż wynosi dozwolona prędkość na danym odcinku, nie możemy wyprzedzić pojazdu wysyłającego niebieskie sygnały świetlne oraz dźwiękowe o zmiennym tonie.

Za wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym przewidziano surową karę – to aż 10 punktów karnych i 1000 zł mandatu (przy ponownym popełnieniu tego wykroczenia w ciągu 2 lat mandat rośnie do 2000 zł)

Czy mozna wyprzedzac samochod uprzywilejowanyCzy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany poza obszarem zabudowanym?

Prawo dopuszcza wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego poza obszarem zabudowanym. Ma to sens, bo trudno wyobrazić sobie chociażby wóz strażacki z tonami wody na pokładzie, który bez trudu pędzi 130-140 km/h autostradą i nie utrudnia ruchu innym.

Przystępując do wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego warto dobrze przyjrzeć się sytuacji i zaplanować manewr, by nie utrudnić jazdy kierowcy pojazdu uprzywilejowanego. Warto być także przygotowanym na możliwość wykonania przez jego kierowcę nietypowego manewru – np. skręcenia w boczną, trudno dostrzegalną drogę. Z tego powodu rozpoczynając wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego, zwróćmy szczególną uwagę, czy np. nie sygnalizuje on zamiaru zmiany kierunku jazdy.

Redakcja poleca: Czy można nagrywać policjanta?

Warto też pamiętać, że manewr należy tak zaplanować, żeby nie musieć wjeżdżać pomiędzy auta jadące w kolumnie pojazdów uprzywilejowanych, co jest zabronione.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji