Nowe fotoradary przy polskich drogach

Rozpoczęła się wymiana 247 fotoradarów. Pierwsze urządzenia już zostały zamontowane. ITD zapowiada, że dzięki nowym funkcjom zwiększą skuteczność CANARD.

Przy polskich drogach pracuje 470 fotoradarów wpiętych do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Większość z nich to użytkowane od ponad 10 lat urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom.

Podjęto więc decyzję o modernizacji, połączonej z rozbudową systemu CANARD. W dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN.

Nowe urządzenia mają zwiększyć skuteczność i jakość pracy systemu. Nie tylko poprzez rozwiązanie wspomnianych kwestii awarii. ITD poinformowało, że nowy sprzęt może z powodzeniem pracować w trudnych warunkach pogodowych. Nowe fotoradary mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień. Ponadto automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego.

Redakcja poleca: Fotoradary: gdzie są w Polsce? Aktualna mapa fotoradarów

Proces wymiany już trwa. Zamontowano siedem urządzeń Multaradar CD, w lokalizacjach: Bukowa (woj. podkarpackie), Klimontów (woj. świętokrzyskie), Modliborzyce (woj. lubelskie), Orzesze (woj. śląskie), Paniówki (woj. śląskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie) i Zgłobice (woj. małopolskie).

Wykonawca, który dostarczy i zamontuje urządzenia Mesta Fusion RN, instalacje rozpocznie w marcu. Prace potrwają do końca roku. Projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” jest współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

5 KOMENTARZE

  1. a te nowe funkcje to jakie, bo nie doczytałem? przy czym pytam o realne funkcje które wykorzysta Canard, a nie reklamowy bełkot

  2. niestety pomimo ,że nie popieram piractwa drogowego to jestem przeciwny okradanoa obywateli z pieniędzy poprzez sztuczne wymuszenia prawa obecnie już od 8 lat mamy rząd kar i podatków, ale t ak to jest jak się budżetowe pieniądze rozwala na własne widzimisię…

  3. Ta na bank robią dwa pomiary jednocześnie a przy przekroczeniu prędkości żeby się nie myliło w tym samym czasie grają dwa różne alarmy dla kierowców.

  4. Tylko straszą tych kierowców, kierowca to najgorsze zło polskich dróg wymieniają fotoradary żeby nabić kasy co to ma być jakaś żenada .Ludzie gdzie my żyjemy . Wszystko na robienie kasy. Na to mają kasę a na dziecko niepełnosprawne dadzą Ci 225 zł . Brak mi słów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj