NowościAktualnościRuszyła wymiana fotoradarów. Mają nowe funkcje. Kierowcy powinni się bać

Ruszyła wymiana fotoradarów. Mają nowe funkcje. Kierowcy powinni się bać

Rozpoczęła się wymiana 247 fotoradarów. Pierwsze urządzenia już zostały zamontowane. ITD zapowiada, że dzięki nowym funkcjom zwiększą skuteczność CANARD.

Przy polskich drogach pracuje 470 fotoradarów wpiętych do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Większość z nich to użytkowane od ponad 10 lat urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom.

Podjęto więc decyzję o modernizacji, połączonej z rozbudową systemu CANARD. W dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN.

Nowe urządzenia mają zwiększyć skuteczność i jakość pracy systemu. Nie tylko poprzez rozwiązanie wspomnianych kwestii awarii. ITD poinformowało, że nowy sprzęt może z powodzeniem pracować w trudnych warunkach pogodowych. Nowe fotoradary mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień. Ponadto automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego.

Redakcja poleca: Fotoradary: gdzie są w Polsce? Aktualna mapa fotoradarów

Proces wymiany już trwa. Zamontowano siedem urządzeń Multaradar CD, w lokalizacjach: Bukowa (woj. podkarpackie), Klimontów (woj. świętokrzyskie), Modliborzyce (woj. lubelskie), Orzesze (woj. śląskie), Paniówki (woj. śląskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie) i Zgłobice (woj. małopolskie).

Wykonawca, który dostarczy i zamontuje urządzenia Mesta Fusion RN, instalacje rozpocznie w marcu. Prace potrwają do końca roku. Projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” jest współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

5 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji