NowościAktualnościPunkty karne 2023. Wakacje bez taryfy ulgowej

Punkty karne 2023. Wakacje bez taryfy ulgowej

W te wakacje kierowcy muszą mieć się na baczności. Wszystko przez nowe przepisy dotyczące punktów karnych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Ubiegły rok nie był zbyt łaskawy dla polskich kierowców. Mamy tu na myśli nie tylko gwałtowny wzrost cen paliw wywołany rosyjską agresją na Ukrainę, ale także wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów, który wprowadził znacznie surowsze kary za wykroczenia drogowe. Dodatkowo punkty karne są teraz ważne przez 2 lata i nie można ich już tak jak wcześniej skasować, biorąc udział w specjalnym kursie.

Dlatego nie dziwi, że wiele osób z uwagą śledziło doniesienia na temat projektu ustawy, którym kilka miesięcy temu zajmował się sejm i który zakładał m.in. przywrócenie przepisów obowiązujących przed 17 września 2022. Mówiąc wprost, chodziło o skrócenie okresu ważności punktów karnych do 1 roku i przywrócenie kursów redukujących punkty karne. Co dalej z tym projektem i jak wygląda aktualny stan prawny?

Wyczekiwane przez kierowców przepisy zostały ujęte w Ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowy akt prawny został już przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta, a 1 lipca wejdzie w życie. Niestety musimy rozczarować wszystkich tych, którzy liczyli, że już podczas nadchodzących wakacyjnych wyjazdów skorzystają na tej nowelizacji.

Nowe przepisy dotyczące kasowania punktów karnych zaczną bowiem obowiązywać po 3 miesiącach od publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw, czyli dopiero 17 września, dokładnie w pierwszą rocznicę wprowadzenia poprzednich zmian. W praktyce oznacza to, że punkty karne otrzymane przed tym terminem nadal zostaną przypisane do konta kierowcy na 2 lata.

Sprawdź również:

Punkty karne za prędkość. Ile dostaniesz za przekroczenie prędkości?

Taryfikator mandatów na 2023 rok. Ile zapłacisz za wykroczenie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji