PoradyPoradyKasowanie punktów karnych. Co z kursami redukującymi punkty karne?

Kasowanie punktów karnych. Co z kursami redukującymi punkty karne?

Obecny taryfikator przewiduje dużo punktów karnych za wykroczenia. Jak skasować punkty karne? Czy nadal obowiązują kursy redukujące punkty karne?

W dzisiejszych czasach kierowcy muszą mocno mieć się na baczności. Aktualizacja taryfikatora mandatów z 2022 roku przyniosła wiele dotkliwych kar za popełnianie najgroźniejszych wykroczeń – za jedno można otrzymać nawet 2500 zł mandatu, a w przypadku recydywy (popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat) – 5000 zł.

Zmiany objęły także taryfikator punktów karnych. Przede wszystkim zwiększono maksymalną liczbę punktów karnych przyznawanych za jedno wykroczenie: zamiast 10 kierowcy mogą już otrzymać 15 punktów karnych. Mało tego, najwyższy wymiar obowiązuje dla ponad 20 drogowych przewinień, m.in. przekroczenia dozwolonej prędkości o 70 km/h, kierowania w stanie po spożyciu alkoholu lub nietrzeźwości, niezastosowania się do nakazu zatrzymania celem przeprowadzenia kontroli drogowej, wyprzedzania na przejściach i nieudzielenia pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

Ile można mieć punktów karnych?

Biorąc pod uwagę fakt, że dopuszczalna liczba punktów karnych na koncie kierowcy nie zmieniła się (24 punkty karne lub 20 w przypadku osób posiadających prawo jazdy krócej niż rok), obecnie wystarczy dwa razy popełnić wykroczenie karane 15 punktami karnymi (albo jedno i drugie łagodniejsze), by uprawnienia do kierowania pojazdami zostały zatrzymane lub cofnięte. W bardziej komfortowej sytuacji są doświadczeni kierowcy (z ponad rocznym „stażem), ponieważ przekroczenie limitu 24 punktów karnych skutkuje skierowaniem na badania psychologiczne i egzamin sprawdzający kwalifikacje kierującego. Dopiero gdy nie uda się zaliczyć któregoś z nich, prawo jazdy zostaje cofnięte i trzeba przechodzić całą procedurę od nowa (zapisać się na kurs i zdać państwowe egzaminy). Z tymi poważniejszymi konsekwencjami muszą się liczyć kierowcy posiadający uprawnienia krócej niż rok: jeśli uzbierają ponad 20 punktów karnych, tracą prawo jazdy i muszą zdawać je na nowo.

Ile można mieć punktów karnych? Nie każdy ma taki sam limit!

Kasowanie punktów karnych. Jak zbić punkty?

Wobec tego nic dziwnego, że kierowcy zastanawiają się, jak skasować zgromadzone na koncie punkty karne. Przez wiele lat była bowiem taka możliwość – posiadacze prawa jazdy mogli zapisać się na specjalne szkolenie redukujące punkty karne i w ten sposób „wykasować” z konta 6 punktów. Dzięki tej możliwości unikali ryzyka utraty uprawnień przy następnym przyłapaniu na nawet drobnym wykroczeniu i pozostawiali sobie kilka punktów „zapasu”.

Kurs redukujący punkty karne – czy nadal można się zapisać?

Niestety, kursy redukujące punkty karne zostały zlikwidowane we wrześniu 2022 roku. Wprowadzenie tej zmiany poszło w parze z wydłużeniem okresu obowiązywania punktów karnych. Aktualnie utrzymują się one na koncie kierowcy przez dwa lata, a czas „obecności” liczony jest nie od daty popełnienia wykroczenia, a od dnia opłacenia mandatu. Posiadacze prawa jazdy muszą mieć się zatem na baczności – punkty same kasują się dopiero po dwóch latach i na tą chwilę nie ma żadnej możliwości zmniejszenia ich liczby.

Jak sprawdzić punkty karne?

Zbijanie punktów karnych w 2023 roku – co się zmieni?

Na szczęście taki stan rzeczy prawdopodobnie nie utrzyma się zbyt długo. 14 kwietnia 2023 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, w ramach której punkty karne będą znów kasować się po roku i powrócą szkolenia redukujące punkty karne. Według wstępnych ustaleń będą się odbywać na podobnych zasadach jak dotychczas. Organizacją kursów reedukacyjnych ponownie zajmą się wobec tego Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD-y). Szkolenia umożliwią wykasowanie z konta 6 najstarszych punktów karnych. Będzie można do nich przystąpić raz na pół roku, jednak tej możliwości pozbawieni zostaną kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok. Na razie nie są jeszcze znane ceny kursów redukujących punkty karne: wcześniej należało za nie zapłacić ok. 350 zł. Warto podkreślić, że zapisać się będą mogły jedynie osoby mające na koncie punkty karne, ale mieszczące się w dopuszczalnym limicie 24 punktów.

Kasowanie punktów karnych
Kursy redukujące punkty karne mogą wrócić szybciej niż zniknęły. Najbliższe miesiące będą w tej kwestii rozstrzygające.

Kiedy wrócą kursy redukujące punkty karne?

Obecnie trwają prace nad wdrożeniem zaproponowanych zmian w życie. Jeśli pomyślnie przejdą przez Senat i uzyskają podpis prezydenta, według standardowych procedur wdrożenie ich nastąpi 3 miesiące po ogłoszeniu nowelizacji. Może to nastąpić na przełomie lata i jesieni 2023 roku.

Polecamy także:

Punkty karne za prędkość. Ile dostaniemy za przekroczenie prędkości?

Taryfikator mandatów na 2023 rok

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji