PoradyPoradyKasowanie punktów karnych. Wszystko o kursach redukujących punkty karne

Kasowanie punktów karnych. Wszystko o kursach redukujących punkty karne

Obecny taryfikator przewiduje dla kierowców dużo punktów karnych za wykroczenia drogowe. Czy punkty można kasować? Jak wygląda kurs redukujący punkty karne?

W dzisiejszych czasach kierowcy muszą mocno mieć się na baczności. Aktualizacja taryfikatora mandatów z 2022 roku przyniosła wiele dotkliwych kar za popełnianie najgroźniejszych wykroczeń – za jedno można otrzymać nawet 2500 zł mandatu, a w przypadku recydywy (popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat) – 5000 zł.

Zmiany objęły także taryfikator punktów karnych. Przede wszystkim zwiększono maksymalną liczbę punktów karnych przyznawanych za jedno wykroczenie: zamiast 10 kierowcy mogą już otrzymać 15 punktów karnych. Mało tego, najwyższy wymiar obowiązuje dla ponad 20 drogowych przewinień, m.in. przekroczenia dozwolonej prędkości o 70 km/h, kierowania w stanie po spożyciu alkoholu lub nietrzeźwości, niezastosowania się do nakazu zatrzymania celem przeprowadzenia kontroli drogowej, wyprzedzania na przejściach i nieudzielenia pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

Za co można dostać 15 punktów karnych?

Ile można mieć punktów karnych? Nie każdy ma taki sam limit

Biorąc pod uwagę fakt, że dopuszczalna liczba punktów karnych na koncie kierowcy nie zmieniła się (24 punkty karne lub 20 w przypadku osób posiadających prawo jazdy krócej niż rok), obecnie wystarczy dwa razy popełnić wykroczenie karane 15 punktami karnymi (albo jedno i drugie łagodniejsze), by uprawnienia do kierowania pojazdami zostały zatrzymane lub cofnięte. W bardziej komfortowej sytuacji są doświadczeni kierowcy (z ponad rocznym „stażem), ponieważ przekroczenie limitu 24 punktów karnych skutkuje skierowaniem na badania psychologiczne i egzamin sprawdzający kwalifikacje kierującego. Dopiero gdy nie uda się zaliczyć któregoś z nich, prawo jazdy zostaje cofnięte i trzeba przechodzić całą procedurę od nowa (zapisać się na kurs i zdać państwowe egzaminy). Z tymi poważniejszymi konsekwencjami muszą się liczyć kierowcy posiadający uprawnienia krócej niż rok: jeśli uzbierają ponad 20 punktów karnych, tracą prawo jazdy i muszą zdawać je na nowo.

Ile można mieć punktów karnych? Nie każdy ma taki sam limit!

Kasowanie punktów karnych. Jak zbić punkty za wykroczenia drogowe?

Wobec tego nic dziwnego, że kierowcy zastanawiają się, jak skasować zgromadzone na koncie punkty karne. Przez wiele lat była bowiem taka możliwość – posiadacze prawa jazdy mogli zapisać się na specjalne szkolenie redukujące punkty karne i w ten sposób „wykasować” z konta 6 punktów. Dzięki tej możliwości unikali ryzyka utraty uprawnień przy następnym przyłapaniu na nawet drobnym wykroczeniu i pozostawiali sobie kilka punktów „zapasu”.

Kurs redukujący punkty karne – czy nadal można się zapisać? Nowe przepisy od 17 września 2023 r.

17 września 2022 roku do kierowców dotarła wiadomość o wycofaniu jedynej dotychczas możliwości wykasowania z konta kilku punktów karnych, czyli kursów redukujących punkty karne. Przy okazji wydłużono okres obowiązywania punktów karnych z roku na 2 lata, przy czym czas „obecności” na koncie punktów karnych liczony był nie od daty popełnienia wykroczenia, a od dnia opłacenia mandatu.

Jak sprawdzić punkty karne?

Na szczęście ta niewątpliwie niekomfortowa dla wielu kierujących zmiana w prawie w ubiegłym roku przestała funkcjonować. 17 września 2023 roku ponownie dokonano bowiem korekt w przepisach, które na dobrą sprawę przywróciły sytuację sprzed 2022 roku. Powrócono tym samym do rocznego terminu obowiązywania na koncie punktów karnych oraz przywrócono zbawienne dla wielu kierowców kursy redukujące punkty karne. Co prawda prowadzone są w nieco innej formie niż dotychczas i wzrosła ich cena, niemniej wielu posiadaczy pojazdów i tak odetchnęło z ulgą.

Kasowanie punktów karnych 3
Wykasowanie kilku punktów karnych z konta jest znów możliwe. Kosztuje jednak znacznie więcej niż przed 2022 rokiem.

Zbijanie punktów karnych. Kto może przystąpić do szkolenia redukującego punkty karne?

Kurs redukujący punkty karne jest przeznaczony dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok i którzy mają na koncie mniej niż 24 punkty karne. Do kursu nie mogą tym samym przystąpić młodzi kierujący (mający uprawnienia krócej niż rok). Oprócz tego obowiązuje minimalny termin, jaki musi upłynąć do zapisania się na następny kurs. Wynosi on 6 miesięcy, stąd na szkolenie kierowców, którzy nazbierali sporo punktów karnych, można się zapisać raz na pół roku.

Jak wygląda kurs redukujący punkty karne?

Kurs redukujący punkty karne został podzielony na dwie części – teoretyczną (8-godzinną) oraz praktyczną. W ramach tej pierwszej uczestnicy szkolenia zapoznają się z zasadami i przepisami ruchu drogowego, zdobędą wiedzę na temat wypadków drogowych w Polsce (poznają ich przyczyny i skutki oraz dowiedzą się, jak im zapobiegać), dowiedzą się więcej na temat odpowiedzialności karnej za przestępstwa za kierownicą oraz poszerzą wiedzę na temat psychologicznych aspektów kierowania pojazdem. Z kolei część praktyczna obejmuje wykonywanie typowych manewrów za kierownicą, m.in. awaryjnego hamowania z różnych prędkości.

Kurs redukujący punkty karne prowadzi m.in, policjant, psycholog transportu oraz egzaminator lub inna osoba posiadająca uprawnienia instruktora nauki jazdy. Przejście szkolenia wycofa z konta kierowcy 6 punktów karnych.

Kasowanie punktów karnych
Kursy redukujące punkty karne zniknęły tylko na rok, tj. od 17 września 2022 do 17 września 2023 roku.

Redukcja punktów karnych. Jak zapisać się na kurs redukujący punkty karne?

Na kurs redukujący punkty karne można się zapisać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Potrzebny jest do tego dowód osobisty lub prawo jazdy oraz wypełniona karta zgłoszenia na szkolenie. Niezbędne jest też przedstawienie potwierdzenie dokonania opłaty za udział w szkoleniu. W zależności od ośrodka, całą procedurę można przejść na miejscu lub przez internet.

Kurs redukujący punkty karne – cena

Niestety, przywrócenie kursów redukujących punkty karne jednocześnie przyniosło znaczne podwyżki cen tego typu szkoleń. O ile przed 2022 rokiem kurs redukujący punkty karne kosztował ok. 300-400 zł, tak teraz z reguły oznacza on wydatek 900-1000 zł.

Polecamy także:

Punkty karne za prędkość. Ile dostaniemy za przekroczenie prędkości?

Aktualny taryfikator punktów karnych

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji