PoradyPoradyPunkty karne za prędkość. Ile dostaniemy punktów za przekroczenie prędkości?

Punkty karne za prędkość. Ile dostaniemy punktów za przekroczenie prędkości?

Już niewielkie odstępstwo od dopuszczalnej prędkości potrafi mocno zasilić konto punktów karnych i przyczynić się do utraty prawa jazdy. Ile punktów za przekroczenie prędkości grozi kierowcom?

Wprowadzenie w 2022 roku nowych stawek mandatów tylko na chwilę ostudziło zapędy kierowców. Niektórzy użytkownicy aut szybko do nich przywykli i znów nie boją się wykonywać na drodze brawurowych, niebezpiecznych manewrów. Liczone nawet w tysiącach złotych mandaty nakładane są też, rzecz jasna, za przekroczenie dozwolonej prędkości. Kary pieniężne grożą już za częste odchylenia, np. praktykowane przez wielu kierowców przekraczanie prędkości o 20-40 km/h oznacza widmo mandatu w wysokości nawet 800 zł. Najwięksi piraci drogowi muszą liczyć się z czterocyfrowymi kwotami (1000-2500 zł), a jeśli popełnią wykroczenie drugi raz w ciągu kolejnych dwóch lat (dojdzie do recydywy), otrzymają mandat pomnożony przez dwa.

Aktualny taryfikator mandatów. Ile zapłacimy za wykroczenia?

Punkty karne za przekroczenie prędkości. Ile dostaniemy?

Nawet bardzo kosztowny mandat nie powinien jednak mocno nagiąć budżetu zamożnego kierowcy. Większy respekt budzą przyznawane są drogowe przewinienia punkty karne. Wraz w podwyżkami mandatów zmianom uległ bowiem także taryfikator punktów karnych, w świetle których za złamanie przepisów dostaniemy ich znacznie więcej – nawet 15 punktów za jedno wykroczenie. Jest ich całkiem sporo, a to oznacza, że jednorazowe „przyłapanie” na nagięciu kilku przepisów drogowych poskutkuje utratą prawa jazdy. Warto bowiem wiedzieć, że dopuszczalny limit punktów nie zmienił się i nadal wynosi 24 punkty karne (20 dla kierowców posiadających uprawnienia krócej niż rok).

Kierowców najczęściej interesuje informacja, ile punktów karnych można dostać za przekroczenie prędkości. Nowy taryfikator jest bezlitosny i przewiduje „dołożenie” punktów nawet za najmniejsze odstępstwo od dopuszczonego limitu. Sprawdźmy wobec tego punkty karne za przekroczenie prędkości.

  • Przekroczenie prędkości do 10 km/h – 1 punkt karny (mandat 50 zł)
  • Przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – 2 punkty karne (mandat 100 zł)
  • Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – 3 punkty karne (mandat 200 zł)
  • Przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – 5 punktów karnych (mandat 300 zł)
  • Przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – 7 punktów karnych (mandat 400 zł)
  • Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 9 punktów karnych (mandat 800 zł lub 1600 zł w przypadku recydywy)
  • Przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – 11 punktów karnych (mandat 1000 zł lub 2000 zł w przypadku recydywy)
  • Przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – 13 punktów karnych (mandat 1500 zł lub 3000 zł w przypadku recydywy)
  • Przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – 14 punktów karnych (mandat 2000 zł lub 4000 zł w przypadku recydywy)
  • Przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – 15 punktów karnych (mandat 2500 zł lub 5000 zł w przypadku recydywy)

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Punktów karnych warto pilnować nie tylko dlatego, że bardzo łatwo przekroczyć dozwolony limit. Obecnie trzeba też bardzo długo czekać, aż znikną one z naszego konta. Stanie się to dopiero po dwóch latach. Tu warto zaznaczyć, że termin obowiązywania punktów karnych rozpoczyna się po opłaceniu mandatu za drogowe wykroczenie, a nie w momencie nałożenia go przez policjanta.

Jak sprawdzić punkty karne?

Kasowanie punktów karnych. Jak to zrobić?

Aktualnie kierowca nie ma żadnej możliwości, by nieco „uszczuplić” ilość punktów karnych lub pozbyć się ich całkowicie – zlikwidowano bowiem szkolenia redukujące punkty karne. W przyszłości mają pojawić się specjalne kursy dla kierowców, którzy zgromadzili komplet punktów karnych. Będzie to opcja dodatkowo płatna (prawdopodobnie kilkaset złotych). Po przejściu szkolenia konto zostanie „wyczyszczone”, ale jeśli kierowca w ciągu 5 lat znów „nazbiera” 24 punkty karne, straci prawo jazdy. W przyszłości powinniśmy poznać więcej szczegółów na temat realizacji tego typu szkoleń redukujących punkty karne.

Polecamy także:

Ile można mieć punktów karnych? Nie każdego obowiązuje jeden limit!

Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kosztuje szybka jazda?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji