PoradyPoradyIle można mieć punktów karnych w 2024 roku? Nie każdy ma taki...

Ile można mieć punktów karnych w 2024 roku? Nie każdy ma taki sam limit

Punkty karne to kolejne, po drogich mandatach, zmartwienie kierowców. Ile można mieć punktów karnych, by nie stracić prawa jazdy? Nie wszystkich kierowców obowiązuje jeden limit.

Obecnie mandaty opiewają już nie na kwoty liczone w setkach, a w tysiącach złotych – i to za jedno popełnione wykroczenie. Biorąc pod uwagę, że prawo przewiduje kilkutysięczne kary finansowe za wiele przewinień (nie tylko znaczne przekroczenie prędkości), skumulowanie ich w krótkim czasie może skutkować mandatem w wymiarze kilkunastu tysięcy złotych lub więcej. Policja zresztą lubi „chwalić” się przyłapanymi na gorącym uczynku piratami drogowymi, którzy za swoje postępowanie otrzymali pięciocyfrowy mandat.

Aktualny taryfikator mandatów na 2023 rok

Punkty karne – taryfikator. Ile można dostać za jedno wykroczenie?

Mandaty to jedno. Dla wielu kierowców większy problem stanowią obligatoryjnie nakładane za drogowe wykroczenia punkty karne. Na początku 2022 roku zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, w ramach którego zwiększono maksymalną ilość punktów karnych za jedno przewinienie – zamiast 10 jest to obecnie 15 punktów karnych. W dodatku można je otrzymać za sporo wykroczeń (ponad 20), stąd brawurowy kierowca w krótkim czasie zgromadzi ich tyle, że pożegna się z prawem jazdy. Po 15 punktów karnych można dostać m.in. za kierowanie w stanie po spożyciu alkoholu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nimi, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, niedostosowanie się do sygnałów świetlnych czy przekroczenie prędkości o 70 km/h.

Ile można mieć punktów karnych?

Niestety, dla użytkowników pojazdów, nakładanie coraz większej liczby punktów nie poszło w parze ze zwiększeniem limitu punktów karnych, jakie kierowca może posiadać, by zachować uprawnienia do kierowania pojazdami. W 2024 roku nadal obowiązuje ta sama „granica”, do której większość kierujących zdołała już przywyknąć. Wobec tego ile można mieć punktów karnych? Kierowca z dłuższym stażem posiadania prawa jazdy (ponad rok) zachowuje uprawnienia do momentu, gdy na jego koncie widnieją maksymalnie 24 punkty karne. Dopiero otrzymanie 25. punktu i kolejnych sprawi, że kierowca będzie musiał przejść procedury odzyskiwania prawa jazdy, o których napiszemy w dalszej części artykułu.

Co się zmieniło w punktach karnych w 2022 r.?

Z kolei młodzi kierowcy, tj. posiadający prawo jazdy krócej niż rok, mają do „wykorzystania” niższy limit punktów karnych, bo mogą ich zebrać maksymalnie 20. Konsekwencje zostaną wyciągnięte po wpisaniu 21. punktu i kolejnych.

Co się dzieje po przekroczeniu limitu punktów karnych?

Kierowcy, który przekroczył dopuszczalną ilość punktów karnych na koncie, zostaje zatrzymane lub cofnięte prawo jazdy i musi on przejść odpowiednie procedury mające na celu odzyskanie dokumentu. W przypadku doświadczonych kierujących (posiadających uprawnienia ponad rok) przekroczenie limitu punktów karnych wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy. Aby je odzyskać, trzeba przejść badania psychologiczne i zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy (teoretyczny i praktyczny). Gdy się to nie uda, trzeba ponownie przejść całą procedurę uzyskania prawa jazdy, tj. zapisać się na kurs i zakończyć go zdaniem egzaminów. Warto podkreślić, że po przekroczeniu punktów karnych „zabierane” zostają wszystkie posiadane kategorie prawa jazdy, a nie tylko dla pojazdu, którym akurat jechaliśmy w momencie zatrzymania uprawnień.

Ile można mieć punktów karnych
Skumulowanie wykroczeń naraża kierowcę na ogromny mandat i utratę prawa jazdy z wszystkich posiadanych kategorii.

U kierowców z krótkim stażem posiadania prawa jazdy (maksymalnie rocznym) sprawa wygląda inaczej. Przekroczenie 20 punktów karnych automatycznie skutkuje utratą uprawnień i wiąże się z ponownym zaliczeniem kursu na prawo jazdy.

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

W ostatnim czasie dokonano też zmian odnośnie kasowania otrzymanych punktów karnych. Obecnie dzieje się to dopiero po dwóch latach, z czego ten termin naliczany jest dopiero od momentu opłacenia mandatu, a nie otrzymania go. Wobec tego kierowcy zwlekający z uregulowaniem kary finansowej muszą się liczyć z wydłużającym się czasem do zlikwidowania z konta punktów karnych.

Aktualnie nie można ich też w jakikolwiek sposób zredukować – we wrześniu 2022 roku zniknęły bowiem specjalne szkolenia w WORD, dzięki którym można było wykasować z konta 6 punktów karnych. Niewykluczone, że niedługo powołany zostanie do życia tzw. kurs reedukacyjny, który będzie musiał przejść każdy kierowca mający ponad 24 punkty karne. Ma trwać 28 godzin (podzielone na 4 dni) i być dodatkowo płatny. Na razie jednak nie są znane dokładne informacje na temat samych kursów reedukacyjnych i terminu, w którym wejdą one w życie.

Jak sprawdzić punkty karne?

Stan punktów karnych można sprawdzić na kilka sposobów. Taką informację uzyskamy na każdym komisariacie policji. Nie trzeba jednak tam jechać, bo punkty karne da się sprawdzić online. Wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl, następnie w zakładkę „Kierowcy i pojazdy” i „Sprawdź swoje punkty karne”. Skorzystanie z tej opcji wymaga posiadania Profilu Zaufanego, za pomocą którego zalogujemy się do usługi.

Polecamy również:

Więcej informacji o tym, jak sprawdzić punkty karne

Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kosztuje szybka jazda?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji