NowościAktualnościPolicja na wiaduktach. To może oznaczać 1000 zł mandatu!

Policja na wiaduktach. To może oznaczać 1000 zł mandatu!

Na zachodzie to norma. U nas nowość. O czym mowa? Policyjnych kontrolach, które są prowadzone z autostradowych wiaduktów. Złamanie przepisów może zakończyć się wysokim mandatem.

Kierowcy są przyzwyczajeni, że na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu szansa na otrzymanie mandatu pojawia się głównie, gdy do złamania prawa dojdzie na oczach załogi nieoznakowanego radiowozu. Sytuacja uległa jednak zmianie. Autostrady, na wzór takich dróg w krajach zachodnich, zaczęły być nadzorowane z wiaduktu.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Koninie zaczęli kontrole na autostradzie A2 od sprawdzania, czy kierowcy pojazdów ciężarowych przestrzegają przepisu dotyczącego zakazu wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu.

Każde wykroczenie rejestrowano za pomocą urządzenia Trucam II. Funkcjonariusze obsługujący to urządzenie stali na wiadukcie i przekazywali informacje o popełnionych wykroczeniach policjantom patrolującym autostradę A2, którzy następnie podejmowali interwencję wobec osób łamiących przepisy. W ciągu zaledwie kilku godzin funkcjonariusze drogówki ujawnili 11 wykroczeń, za które kierowcy zostali ukarani.

Policyjna kontrola na wiadukcieOd 1 lipca 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Stanowi ona, że kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3 zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze. Zakazu nie stosuje się do wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.

Warto wiedzieć: Taryfikator mandatów na 2023 rok. Ile zapłacisz za wykroczenie?

Znalazł się też w niej inny zapis – kierujący pojazdem kategorii N2 lub N3 lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 m na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku jest obowiązany korzystać wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi.

Naruszenie powyższych przepisów skutkuje w pierwszym przypadku nałożeniem mandatu karnego w wysokości 1000 zł i 8 punktów karnych, natomiast w drugim – 500zł i 6 punktów karnych. Warto wiedzieć, że Trucam II umożliwia nie tylko wykonywanie zdjęć czy filmów, ale również mierzy prędkość pojazdów, więc możliwe jest dokonywanie takich pomiarów z wiaduktów.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

  1. No to zajebisty sukces w kilka godzin kilku milicjantow kilka wykroczeń, przecież jakby się lenie śmierdzące ruszyli po drogach to jedna załoga 2 osobowa by spokojnie by lepszy wynik zrobiła i to bez specjalistycznego sprzętu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji