PoradyPoradyMandat za wyprzedzanie. Nawet 2000 zł. A czasami więcej!

Mandat za wyprzedzanie. Nawet 2000 zł. A czasami więcej!

Wyprzedzanie należy do najbardziej niebezpiecznych manewrów. Nie powinno więc dziwić, że za lekceważenie przepisów dotyczących wyprzedzania przewidziano bardzo surowe kary.

Każdy manewr może tworzyć potencjalnie niebezpieczną sytuację na drodze. W jego trakcie pojazd wyprzedzający nierzadko z dużą różnicą prędkości przejeżdża obok auta wyprzedzanego. Może mieć przy tym ograniczoną widoczność (gdy pojazd wyprzedzany jest sporych rozmiarów) lub znajdować się na przeciwległym pasie ruchu.

Nie powinno więc dziwić, że w kodeksie drogowym bardzo precyzyjnie opisano reguły rządzące manewrem wyprzedzania. Z kolei w taryfikatorze mandatów nie brakuje paragrafów i stawek mandatowych za nieprawidłowe wyprzedzanie. Sięgają 2000 zł, ale mogą być wyraźnie wyższe – wystarczy, że nieprawidłowe wyprzedzanie zbiegnie się z przekroczeniem dozwolonej prędkości, co jest częstym scenariuszem.

Mandaty za nieprawidłowe wyprzedzanie

 • Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu: 300 zł
 • Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym: 350 zł
 • Niestosowanie się przez kierującego pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika do obowiązku zjechania jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzenia: 100 zł

Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu:

 • silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia: 1000 zł/2000 zł (podwojona kwota w przypadku recydywy – popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • silnikowego na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi: 1000 zł/2000 zł (podwojona kwota w przypadku recydywy – popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • silnikowego na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany: 1000 zł/2000 zł (podwojona kwota w przypadku recydywy – popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym: 1000 zł/2000 zł (podwojona kwota w przypadku recydywy – popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany: 1000 zł/2000 zł (podwojona kwota w przypadku recydywy – popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim: 1000 zł/2000 zł (podwojona kwota w przypadku recydywy – popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany: 1000 zł/2000 zł (podwojona kwota w przypadku recydywy – popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • określonego znakiem drogowym: 1000 zł/2000 zł (podwojona kwota w przypadku recydywy – popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony: 1000 zł/2000 zł (podwojona kwota w przypadku recydywy – popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji