PoradyPoradyPułapki na kierowców. Jak się nie dać naciągnąć handlarzom, policjantom i sprzedawcom?

Pułapki na kierowców. Jak się nie dać naciągnąć handlarzom, policjantom i sprzedawcom?

Niemal z każdej strony na kierowców czyhają pułapki związane z nieuczciwym podejściem handlarzy i sprzedawców części, ale również funkcjonariuszy policji. Jak się bronić przed oszustwami i próbami wyłudzenia pieniędzy?

Eksploatacja samochodu wymaga od jego właściciela obcowania z różnymi osobami: mechanikami, blacharzami, wulkanizatorami, sprzedawcami potrzebnych części, ale i również ubezpieczycielami, policjantami lub handlarzami. Niestety, nie zawsze można obdarzyć tych osób całkowitym zaufaniem. O ile do praktyk niektórych serwisantów albo sprzedawców można już odgórnie mieć zastrzeżenia, o tyle na oszustwa można się również natknąć w kontaktach z mundurowymi albo przedstawicielami towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie zawsze warto ślepo wierzyć w ich zapewnienia, bo niejednokrotnie zapłacimy pieniądze za coś, czego nie wyrządziliśmy. Podpowiadamy, w jaki sposób dociekać swoich racji i próbować udowodnić winę nieuczciwego handlarza/policjanta/sprzedawcy części. W razie jakichkolwiek problemów warto zwrócić się o bezpłatną pomoc do powiatowego rzecznika praw konsumentów.

Na czym oszukują mechanicy, blacharze i wulkanizatorzy?

Handlarze

Na czym oszukują mechanicy 29Montaż starego silnika do mało zużytego auta

Dla wytrawnych handlarzy łakomym kąskiem na rynku są względnie młode auta z niewielkim przebiegiem, ale z uszkodzoną jednostką napędową. W takim samochodzie można przeprowadzić tanią naprawę w postaci montażu wyeksploatowanego silnika – wtedy jak najmniejszym kosztem uzyskuje się sprawny pojazd, którego można sprzedać. Starą i „zmęczoną” jednostkę napędową przeważnie poznamy po dalekim od idealnego wyglądzie zewnętrznym, taki silnik zwykle nie utrzymuje już fabrycznych parametrów pracy.

Montaż emulatorów

Dzięki emulatorom handlarze są w stanie wyłączyć świecące się na zestawie wskaźników kontrolki świadczące o wielu awariach auta. Faktyczny stan poszczególnych elementów auta poznamy dopiero po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki elektronicznej.

Na czym oszukują mechanicy 13Niesprawna klimatyzacja

Pod często słyszanym w mowie i piśmie tekstem „klimatyzacja do nabicia” rzadko kryje się wyłącznie konieczność uzupełnienia czynnika w układzie klimatyzacji. Gdyby tak było, sprzedający sam by go dolał i miał pretekst do podwyższenia ceny. Jeśli klimatyzacja nie działa, należy przyjąć, że jest niesprawna i negocjować ostateczną kwotę.

Stosowanie dodatków do oleju

Wiele silników współczesnych (i nie tylko) samochodów przy wysokich przebiegach zmaga się z problemem nadmiernego zużywania oleju. Diagnostyka i naprawa tej uciążliwej dolegliwości zajmuje dużo czasu i może pochłonąć sporo gotówki. Nieuczciwi handlarze maskują problem, dolewając do silnika preparat ograniczający dymienie. Oglądając auto zwróćmy uwagę, w jakich fazach unosi się dym (przy rozruchu, dodaniu gazu, podczas jazdy itp.).

Cofanie licznikacofanie licznikow, przebiegi, falszywe przebiegi, przebiegi ekstra, komis

Pomimo przewidywanych kar za korygowanie przebiegów na licznikach, powszechność tego nieuczciwego procederu wcale nie maleje. W dodatku wciąż panuje wiele luk w procedurach wpisywania przebiegu na badaniach technicznych. Można go np. cofnąć przed pierwszym przeglądem po sprowadzeniu samochodu i później przed wykonywaniem każdego przeglądu na stacji kontroli pojazdów. Wielu handlarzy łudzi się jednak, że potencjalni klienci samodzielnie nie sprawdzą przeszłości auta. Tymczasem można to sprawdzić na podstawie internetowych raportów, np. ze strony historiapojazdu.gov.pl.

„Podkręcanie” ogłoszeń

Zastosowanie mocnych filtrów do zdjęć i zadbanie o atrakcyjne tło za samochodem maskuje wszelkie jego wady i usypia czujność kupującego. Przeglądając ogłoszenia przede wszystkim przypatrujmy się kondycji samochodu, a jadąc na oględziny z rozsądkiem oceńmy sens zakupu samochodu „ładnego na zdjęciach”.

Policjanci

Wadliwy pomiar ręcznym miernikiem prędkościNa czym oszukują mechanicy 21

Nie wszyscy policjanci dokładnie przestrzegają procedur pomiaru prędkości ręcznym radarem lub laserem. Pomiary nierzadko odbywają się z odległości ponad 1 kilometra oraz w gęstym ruchu miejskim, gdzie nie wiadomo, jaki konkretnie kierowca został zmierzony. Mając wątpliwości co do tych aspektów, nie trzeba przyjmować mandatu i spróbować walczyć o swoje racje w sądzie.

Oszukasz policjanta? Możesz pójść nawet na kilka lat do więzienia!

Kara za postój na połączeniu dróg

Parkowanie na połączeniu drogi publicznej z wewnętrzną nie jest zabronione przez przepisy, jednak wielu policjantów traktuje taki manewr jako parkowanie na skrzyżowaniu. Jeśli nasze auto nie sprawiało wtedy bezpośredniego zagrożenia, nie ma podstaw do wystawienia mandatu karnego.

Jak negocjować z policjantem przy popełnieniu wykroczenia?

Błędna wideorejestracjaNa czym oszukują mechanicy 24

Funkcjonariusze drogówki często popełniają błąd pomiarowy, wypisując mandat na podstawie prędkości zapisanej przed wideorejestrator w radiowozie. To urządzenie mierzy jednak prędkość pojazdu, w którym się znajduje. Prawidłowy pomiar wideorejestratorem powinien się zatem odbyć bez zbliżania się do poprzedzającego samochodu, o czym nie zawsze pamiętają mundurowi. Oglądając film przyjrzyjmy się, czy podczas pomiaru radiowóz nie zbliżył się do nas ze zbyt dużą szybkością.

Sprzedawcy części

Mieszanie produktów różnych jakości

W sklepach internetowych dostępnych jest wiele części sprzedawanych w kompletach, np. sprzęgło z kołem dwumasowym, pasek rozrządu z pompą wody, uszczelki itp. Chcąc zapewnić sobie spokój na wiele lat, wielu kierowców sięga po produkty sprawdzonych marek, poświęcając tym samym więcej pieniędzy. Niestety, czasami markowa okazuje się być tylko jedna część zestawu, podczas gdy pozostałe komponenty są już niewiadomego pochodzenia. W miarę możliwości spróbujmy dowiedzieć się tego od sprzedawcy, ewentualnie porównajmy ceny z innymi sklepami.

Mylący opis ofertyNa czym oszukują mechanicy 07

Podobnie jak w ogłoszeniach dotyczących aut, także na aukcjach z częściami zamiennymi można trafić na nieprawdziwe, wprowadzające w błąd informacje. Zwykle dotyczą one listy modeli, do których dany element pasuje. Jeśli po zakupie okazuje się, że to nieprawda, niezwłocznie zwróćmy niechciany towar.

Ubezpieczyciele

Chcąc uniknąć odpowiedzialności za szkody swojego klienta, przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych stosują masę trików, by nie wypłacić odszkodowania lub maksymalnie ograniczyć jego kwotę. Ten temat już poruszaliśmy w tym materiale – zachęcamy do lektury. Polecamy również ranking najlepszych i najgorszych firm ubezpieczeniowych w 2019 roku.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji