PoradyPoradyMechanik sugeruje taką naprawę? Możesz stracić tysiące złotych!

Mechanik sugeruje taką naprawę? Możesz stracić tysiące złotych!

Niektóre elementy pojazdów mają bardzo wysoką wartość nawet, gdy są zużyte. Dla niektórych stanowi to pokusę do wejścia w ich posiadanie w mniej lub bardziej legalny sposób. Warto o tym pamiętać.

Pandemia, zawirowania gospodarcze, rosnące cele kruszców i wiele innych czynników przyczyniło się do drastycznego zwiększenia cen niektórych produktów. Jednym z nich są katalizatory. Szczególnie cenne są zwłaszcza zamontowane w starszych modelach aut. Za wybrane typy katalizatorów skupy płacą nawet kilka tysięcy złotych, co przewyższa rynkową wartość pojazdu. Niestety z tego powodu katalizatory upodobali sobie złodzieje. W ciągu kilku minut „pracy” są w stanie pozyskać niewielki i łatwy do spieniężenia element.

Katalizatory mogą kusić także mechaników pracujących przy samochodzie. Oczywiście – zdecydowana większość warsztatów i zatrudnionych w nich osób podchodzi do swojej pracy rzetelnie i uczciwie. Niestety pojawiają się także takie, które kierują się wyłącznie własnym interesem. Potwierdzeniem jest chociażby doniesienie policji o mieszkance Giżycka, która przy odbiorze auta zauważyła, że samochód pracuje głośniej niż przed oddaniem na naprawę. Dość szybko wyszło na jaw, że powodem było zdemontowanie przez mechanika katalizatora. Inny przykład z Tucholi został opisany tutaj.

Nie zawsze takie operacje są prowadzone bez wiedzy i zgody klienta. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by zasugerować klientowi, że katalizator czy filtr DPF jest zapchany, więc jeżeli się go wytnie, to samochód z miejsca odzyska część wigoru. O kradzieży mówić nie można – „naprawa”, niezgodna zresztą z prawem, została przecież wykonana za zgodą klienta.

Redakcja poleca: Te auta mechanicy naprawiają najczęściej. Wizyty w warsztatach murowane!

Jeżeli od mechanika usłyszymy, że awarii uległ katalizator, filtr cząstek stałych czy inny element, który można zdemontować, a auto będzie jeździło jak nowe, warto wzmóc czujność. Nic nie stoi na przeszkodzie, by o diagnozę poprosić także inny warsztat. Jeżeli opinie będą zbieżne, faktycznie coś może być na rzeczy.

Na koniec podkreślmy – niemal wszystkie warsztaty działają uczciwie, a do tego wyłącznie w interesie klienta – doskonale wiedzą chociażby, że warto rozszerzyć zakres danej naprawy lub użyć droższych, ale bardziej wytrzymałych części, by klient nie musiał niebawem znów reanimować samochodu. W tym środowisku, podobnie jak w każdym innym, zawsze może pojawić się kilka „czarnych owiec”. Nie powinno to budować lęku w kierowcach przed oddaniem pojazdu do serwisu, ani zachęcać rezygnowania z bieżącego serwisu na rzecz napraw dokonywanych wtedy, gdy coś ulegnie awarii. Warto również pamiętać, że w każdej sytuacji możemy poprosić mechanika o wyjaśnienie w jaki sposób zdiagnozował on dany problem i co przemawia za rekomendowanym przez niego sposobem naprawy lub wydania wraz z pojazdem wymienionych części po zakończeniu usługi.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji