PoradyZestawieniaTe auta mechanicy naprawiają najczęściej. Wizyty w warsztatach murowane!

Te auta mechanicy naprawiają najczęściej. Wizyty w warsztatach murowane!

Raport serwisu DobryMechanik.pl ujawnia modele aut, które najczęściej przyjeżdżają do warsztatów. Zobaczmy, jakie samochody naprawiają polscy kierowcy.

Inwestycje w naprawy były, są i będą wpisane w koszty eksploatacji samochodu, czy tego chcemy, czy nie. Nawet model auta odznaczający się wysokim poziomem niezawodności w końcu będzie wymagał przeprowadzenia czynności serwisowych, chociażby tych podejmowanych okresowo, np. wymiany płynów eksploatacyjnych lub filtrów. Nie wszyscy kierowcy sami się tego podejmują, stąd samochód ostatecznie trafia do warsztatu. Wlicza się tym samym do rankingu najczęściej naprawianych aut, przeprowadzanego przez portal DobryMechanik.pl, choć w większym stopniu opiera się on na danych z napraw podejmowanych w celu usunięcia nieprzewidzianych usterek.

Tegoroczne wyniki opracowano na podstawie danych z 70 tysięcy unikalnych wycen napraw. Eksperci podzielili ranking na kilka zestawień, dotyczących konkretnych modeli samochodów najczęściej odwiedzających niezależne placówki serwisowe, z podziałem na segmenty i roczniki. Dzięki nim mamy doskonały podgląd na to, które auta zazwyczaj odwiedzają warsztaty.

Często naprawiane auto – czy zawsze oznacza „bezwzględnie awaryjne i drogie w utrzymaniu”?

Wynik mieszczący się w czołówce nie czyni jednak z konkretnego modelu wyboru podwyższonego ryzyka. Nawet jeśli trafia on do serwisu względnie często, zwiększa się świadomość mechaników w zakresie jego budowy i zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Sprzyja to opracowywaniu sprawnych metod napraw, pozwalających oszczędzić czas i koszty ponoszone przez użytkownika. Z doświadczenia ekspertów DobryMechanik.pl wynika też, że popularność auta w warsztatach sprzyja utrzymywaniu się cen części zamiennych na rozsądnym poziomie. W przypadku samochodów psujących się rzadko (np. Toyot i Lexusów) nie zawsze można liczyć na niedrogie koszty usunięcia awarii, w odróżnieniu od m.in. Fordów, Volkswagenów, a nawet Audi. Popularność marek niemieckich i Fordów w poniższym zestawieniu to po części efekt atrakcyjniejszych cen rynkowych (w porównaniu do aut japońskich) i przeświadczeniu polskich kierowców co do niezawodności samochodów od naszych zachodnich sąsiadów.

Najczęściej naprawiane roczniki samochodów

Raport informuje o tym, że do warsztatów najczęściej przyjeżdżają samochody z trzech roczników: 2006, 2007 i 2008. Tylko w ich przypadku można mówić o udziale wycen napraw przekraczającym 7% w skali ogółu (dla 2007/2008 jest to nawet 8%). Z rankingu wynika, że „naprawialność” aut młodszych i starszych prezentuje się już na podobnym poziomie. Odnośnie modeli kilkuletnich naprawy są zazwyczaj efektem intensywnej eksploatacji. Nie oznacza to znikomej awaryjności starszych samochodów (z okolic przełomu lat 90. i dwutysięcznych) – po prostu ich mniej przyjeżdża do warsztatów, bo z roku na rok coraz więcej trafia na złomowiska.

Najczęściej naprawiane roczniki aut 01
Źródło: DobryMechanik.pl

Najczęściej naprawiane marki i modele samochodów

Tytuł najczęściej naprawianej marki samochodów należy do Forda, który zajął ponad 10% ogólnego udziału wycen online napraw. Po nim wylądował Opel, Volkswagen i Audi z nieco niższym, 9-procentowym udziałem. W pierwszej 10. najczęściej naprawianych samochodów przeważają modele klasy kompaktowej i średniej. Największy udział wycen napraw odnotował Ford Focus, po nim ulokował się Opel Astra, a następnie Audi A4. Dalej znalazło się więcej Fordów i Audi, a także Volkswageny, Skody i Renault, czyli samochody marek najczęściej odwiedzających serwisy.

Najczęściej naprawiane marki w polskich warsztatach
Miejsce Marka Udział wycen online
1 Ford 10,57%
2 Opel 9,50%
3 Volkswagen 9,48%
4 Audi 9,34%
5 BMW 6,96%
6 Renault 5,87%
7 Toyota 5,77%
8 Skoda 5,74%
9 Peugeot 4,93%
10 Citroen 4,79%
Najczęściej naprawiane modele samochodów w polskich warsztatach
Miejsce Samochód Udział wycen online
1 Ford Focus 4,49%
2 Opel Astra 4,43%
3 Audi A4 3,83%
4 Volkswagen Golf 3,27%
5 Volkswagen Passat 2,83%
6 BMW serii 3 2,81%
7 Ford Mondeo 2,69%
8 Skoda Octavia 2,26%
9 Audi A6 2,18%
10 Renault Megane 2,05%
Redakcja poleca również:

Które samochody najczęściej odwiedzały warsztaty w 2020 r.?

Najczęściej złomowane samochody w Polsce w 2020 r.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

5 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji