Kolizja lub wypadek mogą spotkać każdego kierowcę, a wówczas warto znać zasady właściwego postępowania. Wyjaśniamy, czym różnią się kolizja i wypadek oraz jak zachować się, gdy jesteśmy uczestnikami zdarzenia.

Choć w potocznej mowie określenia kolizja i wypadek używane są zamiennie, to w świetle przepisów definicje obu pojęć znacząco się od siebie różnią. Kolizją drogową nazywamy zdarzenie, w którym ucierpiały jedynie pojazdy i nie ma osób poszkodowanych. Wypadek to znacznie poważniejsza kategoria – obejmuje sytuacje, w których co najmniej jeden z uczestników zdarzenia doznał obrażeń ciała i potrzebuje opieki medycznej. Znajomość różnic pomiędzy tymi terminami jest istotna, bowiem oba rodzaje zdarzeń drogowych wymagają od kierowcy innego zachowania. Tłumaczymy, jak prawidłowo postępować będąc uczestnikiem kolizji lub wypadku.

NASZ SKLEP

Kolizja – co robić?

Do kolizji zaliczana jest większość stłuczek i niewielkich zderzeń pojazdów, w których nikomu nic się nie stało. Postępowanie w takim przypadku najlepiej zacząć od usunięcia pojazdów z drogi. Warto ponadto, z zachowaniem bezpieczeństwa, uprzątnąć z jedni oderwane od auta elementy. W kolejnym kroku spróbujmy porozumieć się z drugim uczestnikiem zdarzenia, aby spisać oświadczenie. Do prawidłowego dopełnienia formalności potrzebne będą:

  • dane obu kierowców (imię i nazwisko, adres, nr PESEL, numer dowodu tożsamości wraz z organem wydającym oraz telefony kontaktowe)
  • seria i numer prawa jazdy z kategorią
  • dane samochodów (marka i model, numery rejestracyjne, numery VIN)
  • dane polisy sprawcy (nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy oraz data jej ważności)
  • opis okoliczności kolizji (dokładna data, godzina, miejsce – im bardziej szczegółowy opis, tym lepiej)
  • wyraźne określenie, kto jest sprawcą zdarzenia
  • opis uszkodzeń pojazdu

Oświadczenie sprawcy kolizji – jak je spisać?

Na miejscu kolizji warto również wykonać dokumentację fotograficzną, która ukaże dokładne uszkodzenia samochodu. Zdjęcia przydadzą się w późniejszym postępowaniu z ubezpieczycielem w celu likwidacji szkody. Ugodowe rozwiązanie sprawy ma tę zaletę, że pozwala uniknąć wzywania policji. Tym samym sprawca nie jest narażony na otrzymanie mandatu wraz z punktami karnymi. Jeśli jednak kierowcy nie mogą porozumieć się co do odpowiedzialności za kolizję, często konieczne okazuje się wezwanie na miejsce funkcjonariuszy drogówki. Wówczas to ich interpretacja zdarzenia zaważy o tym, który z kierujących zostanie uznany sprawcą i ukarany grzywną.

Wypadek – co robić?

Wypadek drogowy to zdarzenie znacznie groźniejsze w skutkach, gdyż mamy do czynienia z osobami poszkodowanymi. Jeśli jesteśmy uczestnikami wypadku, w którym są ranni, uszkodzonych pojazdów nie wolno usuwać samodzielnie z drogi. Muszą one pozostać w punkcie, w którym zatrzymaliśmy się tuż po wypadku. W pierwszym kroku należy zadbać o zabezpieczenie miejsca zdarzenia – włączyć światła awaryjne oraz ustawić w odpowiedniej odległości od samochodu trójkąt odblaskowy.

Następnie oceniamy liczbę oraz stan poszkodowanych. Wzywamy pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112 i przekazujemy dyspozytorowi wszystkie niezbędne sytuacje. Do czasu przyjazdu służb należy na tyle, na ile potrafimy udzielić rannym pierwszej pomocy. W razie potrzeby nie bójmy się wykonać resuscytacji krążeniowo-oddechowej – nasze działania mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie. Uwaga! Jeśli podejrzewamy u poszkodowanej osoby uraz kręgosłupa lub inne poważne złamania, nie wyciągajmy jej na siłę z samochodu. W razie wątpliwości, dokładne informacje o tym, jak powinniśmy się zachować, przekaże nam dyspozytor 112, z którym do czasu przyjazdu służb warto pozostać na linii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj