PoradyPoradyKolizja lub wypadek: jak się zachować, gdy dojdzie do zdarzenia?

Kolizja lub wypadek: jak się zachować, gdy dojdzie do zdarzenia?

Kolizja lub wypadek mogą spotkać każdego kierowcę, a wówczas warto znać zasady właściwego postępowania. Wyjaśniamy, czym różnią się kolizja i wypadek oraz jak zachować się, gdy jesteśmy uczestnikami zdarzenia.

Choć w potocznej mowie określenia kolizja i wypadek używane są zamiennie, to w świetle przepisów definicje obu pojęć znacząco się od siebie różnią. Kolizją drogową nazywamy zdarzenie, w którym ucierpiały jedynie pojazdy i nie ma osób poszkodowanych. Wypadek to znacznie poważniejsza kategoria – obejmuje sytuacje, w których co najmniej jeden z uczestników zdarzenia doznał obrażeń ciała i potrzebuje opieki medycznej. Znajomość różnic pomiędzy tymi terminami jest istotna, bowiem oba rodzaje zdarzeń drogowych wymagają od kierowcy innego zachowania. Tłumaczymy, jak prawidłowo postępować będąc uczestnikiem kolizji lub wypadku.

Kolizja – co robić?

Do kolizji zaliczana jest większość stłuczek i niewielkich zderzeń pojazdów, w których nikomu nic się nie stało. Postępowanie w takim przypadku najlepiej zacząć od usunięcia pojazdów z drogi. Warto ponadto, z zachowaniem bezpieczeństwa, uprzątnąć z jedni oderwane od auta elementy. W kolejnym kroku spróbujmy porozumieć się z drugim uczestnikiem zdarzenia, aby spisać oświadczenie. Do prawidłowego dopełnienia formalności potrzebne będą:

  • dane obu kierowców (imię i nazwisko, adres, nr PESEL, numer dowodu tożsamości wraz z organem wydającym oraz telefony kontaktowe)
  • seria i numer prawa jazdy z kategorią
  • dane samochodów (marka i model, numery rejestracyjne, numery VIN)
  • dane polisy sprawcy (nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy oraz data jej ważności)
  • opis okoliczności kolizji (dokładna data, godzina, miejsce – im bardziej szczegółowy opis, tym lepiej)
  • wyraźne określenie, kto jest sprawcą zdarzenia
  • opis uszkodzeń pojazdu

Oświadczenie sprawcy kolizji – jak je spisać?

Na miejscu kolizji warto również wykonać dokumentację fotograficzną, która ukaże dokładne uszkodzenia samochodu. Zdjęcia przydadzą się w późniejszym postępowaniu z ubezpieczycielem w celu likwidacji szkody. Ugodowe rozwiązanie sprawy ma tę zaletę, że pozwala uniknąć wzywania policji. Tym samym sprawca nie jest narażony na otrzymanie mandatu wraz z punktami karnymi. Jeśli jednak kierowcy nie mogą porozumieć się co do odpowiedzialności za kolizję, często konieczne okazuje się wezwanie na miejsce funkcjonariuszy drogówki. Wówczas to ich interpretacja zdarzenia zaważy o tym, który z kierujących zostanie uznany sprawcą i ukarany grzywną.

Wypadek – co robić?

Wypadek drogowy to zdarzenie znacznie groźniejsze w skutkach, gdyż mamy do czynienia z osobami poszkodowanymi. Jeśli jesteśmy uczestnikami wypadku, w którym są ranni, uszkodzonych pojazdów nie wolno usuwać samodzielnie z drogi. Muszą one pozostać w punkcie, w którym zatrzymaliśmy się tuż po wypadku. W pierwszym kroku należy zadbać o zabezpieczenie miejsca zdarzenia – włączyć światła awaryjne oraz ustawić w odpowiedniej odległości od samochodu trójkąt odblaskowy.

Następnie oceniamy liczbę oraz stan poszkodowanych. Wzywamy pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112 i przekazujemy dyspozytorowi wszystkie niezbędne sytuacje. Do czasu przyjazdu służb należy na tyle, na ile potrafimy udzielić rannym pierwszej pomocy. W razie potrzeby nie bójmy się wykonać resuscytacji krążeniowo-oddechowej – nasze działania mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie. Uwaga! Jeśli podejrzewamy u poszkodowanej osoby uraz kręgosłupa lub inne poważne złamania, nie wyciągajmy jej na siłę z samochodu. W razie wątpliwości, dokładne informacje o tym, jak powinniśmy się zachować, przekaże nam dyspozytor 112, z którym do czasu przyjazdu służb warto pozostać na linii.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji