PoradyPoradyKorytarz życia: jak prawidłowo go utworzyć? Jaki mandat za jego brak?

Korytarz życia: jak prawidłowo go utworzyć? Jaki mandat za jego brak?

Korytarz ratunkowy to już nie tylko dobry zwyczaj, ale wymagane prawnie zachowanie na drodze. Wyjaśniamy, jak prawidłowo utworzyć korytarz życia, co mówią o nim przepisy i jaki mandat grozi za jego brak.

Gdy na drodze dojdzie do wypadku, czas dojazdu służb ratunkowych może zaważyć na zdrowiu i życiu poszkodowanych. Niestety, przeszkodą w szybkim dotarciu jest często wzmożony ruch pojazdów. Szczególnie poważny problem pojawia się, gdy w następstwie wypadku tworzy się korek, a jadące do zdarzenia pogotowie czy straż pożarna staje w zatorze wraz z resztą aut. Aby skutecznie zapobiec tego rodzaju sytuacjom, w 2019 roku do kodeksu drogowego trafiły przepisy o obowiązku tworzenia korytarza życia, zwanego też korytarzem ratunkowym. Zasady postępowania są proste i warto się do nich stosować nie tylko ze względu na groźbę wysokiego mandatu.

Korytarz życia – co to jest

Korytarz życia to dodatkowy pas ruchu utworzony przez innych kierowców, aby umożliwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym. Jest on szczególnie istotny na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie w wyniku zablokowania jezdni przez wypadek tworzą się wielokilometrowe korki, a kierowcy nie mają możliwości wycofania lub zjechania z trasy w dowolnym momencie.

Korytarz życia – jak utworzyć

Do utworzenia korytarza ratunkowego najlepiej przygotować się bezpośrednio po dojechaniu do korka – nagły zator będzie zazwyczaj zwiastował wypadek. Dlatego warto zachować nieco większe niż w normalnej sytuacji odstępy między pojazdami, aby każdy samochód mógł swobodnie zjechać i ustąpić miejsca służbom.

Korytarz życia – zasady

Zasady korytarza ratunkowego są proste, a reguluje je precyzyjnie Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 9 ust. 1 „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

Dalej wypunktowane są dodatkowe informacje. Na drodze dwupasmowej, pojazdy jadące prawym pasem zjeżdżają na prawą stronę, a te lewym – na lewą stronę. Natomiast w przypadku więcej niż dwóch pasów ruchu w tym samym kierunku, na lewo zjeżdżają jedynie pojazdy znajdujące się na skrajnie lewym pasie. Samochody na pozostałych pasach kierują się do prawej krawędzi jezdni. Jest to tzw. reguła prawej dłoni.

Korytarz życia – mandat

Nieutworzenie korytarza życia i utrudnianie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu jest wykroczeniem, za które grozi mandat wynoszący od 500 do nawet 2500 zł oraz 6 punktów karnych. Dokładna wysokość grzywny zależy od samego policjanta, który samodzielnie zinterpretuje, jak rażące było złamanie przez nas obowiązujących przepisów.

Przeczytaj także:

Pojazd uprzywilejowany. Jak prawidłowo ustąpić pierwszeństwa?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji