PoradyPoradyJak prawidłowo zachować się, widząc pojazd uprzywilejowany?

Jak prawidłowo zachować się, widząc pojazd uprzywilejowany?

Odpowiednia reakcja kierowcy na widok pojazdu uprzywilejowanego jest kluczowa, gdy w grę wchodzi czas dotarcia służb na miejsce. Dowiedz się, jak prawidłowo ustąpić pierwszeństwa pojazdowi na sygnale.

Większość pojazdów uprzywilejowanych, z jakimi spotykają się w ruchu kierowcy, to służby ratunkowe – pogotowie, straż pożarna i policja. Ich skutecznie działanie wymaga jak najszybszego pojawienia się na miejscu zdarzenia. Czas pełni kluczową rolę, od której może zależeć ludzkie zdrowie, a nawet życie. To właśnie dlatego widząc nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany każdy kierowca powinien wiedzieć, jak w prawidłowy i bezpieczny sposób ustąpić mu pierwszeństwa pojazdu. Przedstawiamy właściwe zachowanie wobec pojazdu uprzywilejowanego.

Co to jest pojazd uprzywilejowany?

Definicja pojazdu uprzywilejowanego została precyzyjnie określona w art. 2 pkt. 38 Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nią jest to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Do grona uprzywilejowanych zaliczane są również wszystkie pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

Czy ustępowanie miejsca pojazdowi uprzywilejowanemu jest obowiązkowe?

O prawidłowej reakcji kierowcy w razie pojawienia się pojazdu uprzywilejowanego mówi art. 9 Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z jego treścią, każdy uczestnik ruchu i osoba znajdująca się na drodze mają obowiązek ułatwić jadącemu na sygnale pojazdowi przejazd. Oznacza to jak najszybsze usunięcie samochodu z toru jazdy policji, straży pożarnej czy karetki, a w razie potrzeby także zatrzymanie auta. Warto dodać, że prawo zabrania ponadto wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym.

Jak się zachować, gdy zbliża się pojazd uprzywilejowany?

Właściwe zachowanie powinno być dostosowane do panującej aktualnie sytuacji drogowej. Często umożliwienie przejazdu będzie polegało tylko na zjechaniu do prawej krawędzi jezdni, niekiedy jednak może wymagać od kierowcy wykonania dodatkowego manewru – szczególnie w warunkach wzmożonego miejskiego ruchu. Ustąpić pierwszeństwa pojazdowi emitującemu sygnały świetlno-dźwiękowe należy również na każdym skrzyżowaniu, nawet gdy na sygnalizatorze skierowanym w naszą stronę pali się zielone światło. Nie można ponadto zapomnieć, że przepis dotyczy również pieszych, którzy widząc nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany nie powinni wkraczać na przejścia.

Pojazd uprzywilejowany (2)
Ustąpienie miejsca pojazdowi uprzywilejowanemu wymaga niekiedy podejmowania niestandardowych manewrów na drodze.

Jak prawidłowo utworzyć korytarz życia?

Szczególna zasada obowiązuje w warunkach zatorów na autostradach i drogach ekspresowych. Bardzo często przyczyną spowolnienia lub zatrzymania ruchu jest wypadek, a wówczas do zdarzenia i osób w nim poszkodowanych muszą jak najsprawniej dotrzeć odpowiednie służby. To dlatego na drogach szybkiego ruchu tak ważny jest korytarz życia, zwany także korytarzem ratunkowym. Umożliwia on swobodny przejazd docierającym na miejsce pojazdom uprzywilejowanym. W przypadku drogi dwupasmowej, kierowcy zajmujący prawy pas powinni zjechać na prawą stronę, a ci na lewym – na lewą stronę. Z kolei na drodze trzypasmowej na prawo zjeżdżają pojazdy zajmujące prawy oraz środkowy pas, a do lewego brzegu jezdni – pojazdy z lewego pasa.

Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu

Niestosowanie się do przytaczanych przepisów jest nie tylko niebezpieczne, ale może również słono kosztować. Utrudniając poruszanie się pojazdów uprzywilejowanych korytarzem życia narażamy się mandat w kwocie od 500 do nawet 2500 zł. Z kolei wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym karane jest grzywną w wysokości 1000 zł i 3 punktami karnymi. W przypadku recydywy, mandat wzrasta do 2000 zł.

Redakcja poleca:

Co oznaczają symbole na pojazdach uprzywilejowanych?

Byłeś świadkiem wypadku? Oto, co powinieneś zrobić

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji