PoradyPoradyCzy można uniknąć mandatu za spowodowanie kolizji?

Czy można uniknąć mandatu za spowodowanie kolizji?

Mandat za spowodowanie kolizji wynosi obecnie minimum 1000 złotych i nawet mała stłuczka może zakończyć się wysoką grzywną. Czy dla sprawcy istnieje wyjście pozwalające uniknąć kary?

Kolizją nazywamy każde zdarzenie drogowe, w efekcie którego uszkodzeniu uległy jedynie pojazdy i nie ma osób poszkodowanych. Zgodnie z obowiązującym od początku 2022 roku taryfikatorem, sprawca kolizji otrzymuje mandat w wysokości minimum 1000 zł oraz 6 punktów karnych. Co więcej, do kwoty może zostać doliczona grzywna za wykroczenie, które bezpośrednio przyczyniło się do zdarzenia, czyli np. przejazd na czerwonym świetle lub wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. Nietrudno zatem, by finalna suma okazała się znacznie dotkliwsza dla winowajcy. Czy jednak istnieje możliwość, by uniknąć mandatu za spowodowanie kolizji?

Przede wszystkim, jeśli nie chcemy płacić wygórowanej grzywny, postarajmy się rozwiązać sprawę polubownie, bez wzywania na miejsce policji. Funkcjonariusz bowiem nie będzie się wahał przed wypisaniem mandatu i szansa na otrzymanie jedynie pouczenia praktycznie nie istnieje. Wiele zależy zatem od decyzji drugiego kierowcy, który może przystać na naszą propozycję lub zdecydować się jednak zadzwonić pod numer 112.

Co zrobić, by nie dostać mandatu za spowodowanie kolizji?

Jeśli okoliczności zdarzenia, jak i kwestia odpowiedzialności za kolizję nie pozostawiają cienia wątpliwości, dogadanie się pomiędzy kierowcami jest najszybszym i najmniej kosztownym rozwiązaniem. Jakie dokładnie możliwości stoją przed uczestnikami zdarzenia?
Pierwszym dopuszczalnym wariantem jest umowne ustalenie kwoty odszkodowania bezpośrednio na miejscu kolizji. Obaj kierowcy muszą przystać na określoną sumę, jaką sprawca przekaże poszkodowanemu na naprawę uszkodzonych w samochodzie części. Przekazanie pieniędzy odbywa się zazwyczaj na miejscu zdarzenia.

Druga, bardziej formalna opcja to spisanie oświadczenia sprawcy kolizji. Pozwala to na udokumentowanie faktu wystąpienia kolizji i przekazanie poszkodowanemu niezbędnych danych. Na podstawie oświadczenia z ubezpieczenia sprawcy wypłacana jest kwota niezbędna do dokonania napraw w samochodzie. O tym, jak prawidłowo napisać oświadczenie i co koniecznie powinien zawierać ten dokument, piszemy w poniższym artykule:

Oświadczenie sprawcy kolizji. Co powinno się w nim znaleźć?

Polecamy również:

Jak się zachować, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

3 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji