PoradyPoradyMiałeś wypadek? Drogę będziesz musiał posprzątać na własny koszt!

Miałeś wypadek? Drogę będziesz musiał posprzątać na własny koszt!

Zdarzenia drogowe są źródłem wielu kosztów związanych z naprawą pojazdów, leczeniem poszkodowanych czy nawet sprzątaniem drogi. Okazuje się, że za czyszczenie drogi mogą zapłacić ubezpieczyciel i sprawca wypadku.

W teorii ubezpieczenie OC powinno chronić sprawcę zdarzenia drogowego przez jego finansowymi konsekwencjami. Wątpliwości zwykle nie ma w przypadku strat materialnych – np. zniszczonych pojazdów czy elementów infrastruktury. A jak wygląda – również generująca koszty – kwestia sprzątania drogi z rozlanych płynów eksploatacyjnych przez strażaków czy przedstawicieli zarządu drogi?

Taka sprawa właśnie znalazła finał w Sądzie Najwyższym, który uchwałą z dnia 20 stycznia 2022 r. udzielił odpowiedzi na pytanie, czy sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca związany jest umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody związane z ruchem tych pojazdów, odpowiadają za szkodę wyrządzoną zarządcy drogi a polegającą na zanieczyszczeniu jezdni płynami silnikowymi?

Redakcja poleca: Odbieranie prawa jazdy za wypadek nawet na dwa lata

Według SN sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca wypadku jest związany umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody związane z ruchem tych pojazdów, odpowiadają wobec zarządcy drogi za szkodę spowodowaną zanieczyszczeniami drogi płynami silnikowymi.

Oznacza to, że zarządca drogi może domagać się od ubezpieczyciela pokrycia kosztów sprzątania drogi. Czas pokaże, czy zapoczątkuje to lawinę pozwów, w których zarządcy dróg będą oczekiwali pokrywania kosztów sprzątania drogi przez firmy ubezpieczeniowe. To z kolei przełoży się na wysokości stawek polisy OC. Skoro w ocenie sądu sprawca wypadku i zakład ubezpieczeń odpowiadają wobec zarządcy drogi za szkodę spowodowaną zanieczyszczeniami drogi płynami silnikowymi nie można również wykluczyć, że w określonych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje taki wydatek, po czym będzie domagało się jego zwrotu od sprawcy zdarzenia.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji