UOKiK poinformował o kolejnych akcjach przywoławczych. Audi, Citroen, Hyundai, Mercedes, Opel, Peugeot i Volkswagen wzywają auta do serwisów. Sprawdź szczegóły.

W ciągu ostatniego miesiąca do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęły nowe powiadomienia dotyczące kampanii naprawczych. Wśród producentów, którzy ogłosili akcje przywoławcze, znaleźli się Audi, Citroen, Hyundai, Mercedes, Opel, Peugeot i Volkswagen. Poniżej zamieszczamy szczegółową listę.

NASZ SKLEP

Audi e-tron

Akcja serwisowa dotyczy 15 egzemplarzy, wyprodukowanych w Niemczech między grudniem 2018 r. a marcem 2019 r. W przypadku tych aut może dojść do przedostania się wody do akumulatora wysokowoltowego, co może prowadzić do zwarcia i, w konsekwencji, pożaru. Podczas wizyty w ASO poprawione zostanie uszczelnienie wiązki przewodów gniazda do ładowania.

Audi Q3

Kampanią przywoławczą objęto 1100 samochodów z rocznika modelowego 2018, wyprodukowanych w Niemczech. Zbyt mała czułość kontroli działania kierunkowskazów diodowych może spowodować brak rozpoznana awarii przedniego kierunkowskazu. W takiej sytuacji nie pojawia się sygnalizacja usterki. Brak prawidłowo działającego kierunkowskazu może skutkować zwiększonym ryzykiem kolizji. Naprawa będzie polegać na aktualizacji oprogramowania sterownika instalacji elektrycznej samochodu (BCM).

Citroen C4, Citroen C4 Picasso oraz Citroen DS4

Akcją naprawczą objęto łącznie 1099 aut, w których zużycie paska rozrządu może spowodować uszkodzenie elementów układu wspomagania hamowania i w konsekwencji doprowadzić do wystąpienia ryzyka ograniczenia lub utraty tego wspomagania, co zwiększa ryzyko wypadku. Właściciele samochodów, których dotyczy kampania, zostali powiadomieni o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu aktualizacji oprogramowania sterującego silnikiem, kontroli układu wspomagania hamowania i ewentualnej wymianie wadliwych elementów tego układu.

Citroen C4 Spacetourer, Citroen Spacetourer oraz DS 7 Crossback

Na polskim rynku akcja przywoławcza dotyczy łącznie 46 aut, w których zamontowano niesprawny filtr cząstek stałych, w następstwie czego może dochodzić do emisji cząstek w ilościach przekraczających dopuszczone normy, co stwarza zagrożenie dla środowiska. Naprawa będzie polegać na wymianie filtra cząstek stałych.

Citroen Jumper

Kampania naprawcza dotyczy 142 egzemplarzy, w których niezgodnie z technologią fabryczną ustawiono luz pomiędzy przednią zwrotnicą a amortyzatorem, co może spowodować pęknięcie obejmy zwrotnicy, zwiększając ryzyko wypadku. Podczas wizyty w ASO nastąpi sprawdzenie luzu i ewentualna wymiana zwrotnicy.

Hyundai Kona Electric

W Polsce akcja serwisowa dotyczy 191 aut, wyprodukowanych w Korei Południowej od 31 stycznia 2018 r. do 20 marca 2020 r. W przypadku tych samochodów może występować usterka akumulatora wysokonapięciowego, która może prowadzić do przegrzania i zapłonu pojazdu. Naprawa będzie polegać na aktualizacji oprogramowania do zarządzania akumulatorem wysokonapięciowym.

Mercedes Sprinter (typ 907)

Na naszym rynku akcją przywoławczą objęto 17 samochodów, wyprodukowanych w Niemczech. Niektóre egzemplarze tego modelu zostały wydane bez wymaganej tylnej osłony przeciwnajazdowej. W przypadku uderzenia z tyłu pojazdu zabezpieczenie jest niedostateczne, co może zwiększyć ryzyko odniesienia obrażeń. Podczas wizyty w serwisie zostanie przeprowadzona stosowna naprawa.

Opel Grandland X

Kampanią naprawczą objęto 139 aut z rocznika modelowego 2018, wyprodukowanych we Francji i wyposażonych w silniki DW10F (2.0 Diesel). W przypadku tych samochodów może dojść do uszkodzenia filtra cząstek stałych (DPF) i w jego następstwie do emisji cząstek w ilościach przekraczających dopuszczone normy, co stwarza zagrożenie dla środowiska. Naprawa będzie polegać na wymianie filtra DPF.

Peugeot 308, Peugeot 2008 oraz Peugeot 3008

Akcja serwisowa dotyczy łącznie 2583 samochodów. Zużycie paska rozrządu może spowodować uszkodzenie elementów układu wspomagania hamowania i w konsekwencji doprowadzić do wystąpienia ryzyka ograniczenia lub utraty tego wspomagania, co zwiększa ryzyko wypadku. Właściciele aut objętych akcją zostali powiadomieni o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu aktualizacji oprogramowania sterującego silnikiem, kontroli układu wspomagania hamowania i ewentualnej wymianie wadliwych elementów tego układu.

Peugeot 308, Peugeot 3008, Peugeot 5008, Peugeot Expert i Peugeot Traveller

W naszym kraju kampania serwisowa dotyczy łącznie 368 aut, w których zamontowano niesprawny filtr cząstek stałych, w następstwie czego może dochodzić do emisji cząstek w ilościach  przekraczających dopuszczone normy, co stwarza zagrożenie dla środowiska. Naprawa będzie polegać na wymianie filtra cząstek stałych.

Peugeot Boxer

Akcja przywoławcza dotyczy 239 egzemplarzy, w których niezgodnie z technologią fabryczną ustawiono luz pomiędzy przednią zwrotnicą a amortyzatorem, co może spowodować pęknięcie obejmy zwrotnicy, zwiększając ryzyko wypadku. Podczas wizyty w ASO nastąpi sprawdzenie luzu i ewentualna wymiana zwrotnicy.

Volkswagen Amarok

Kampanią naprawczą objęto 41 aut, wyprodukowanych w Niemczech i Argentynie, od 01.05.2016 r. do 16.05.2018 r. W egzemplarzach wyposażonych w elektrycznie ustawiane przednie siedzenia, podczas ich przestawiania w najniższe położenie, może dojść do uszkodzenia wiązki przewodów, powodując miejscowe uszkodzenie termiczne lub samoczynną zmianę położenia fotela, co może skutkować utratą kontroli nad pojazdem i wypadkiem. Właściciele samochodów, których dotyczy kampania, będą listownie zapraszani do ASO, w celu sprawdzenia wiązki przewodów i skorygowania jej położenia.

Volkswagen Beetle, Volkswagen Golf oraz Volkswagen Polo

Akcją serwisową objęto łącznie 118 samochodów, wyprodukowanych w Niemczech w latach 2013-2015. W przypadku tych aut mogą poluzować się śruby obudowy na nastawniku wałka rozrządu, przez co może pęknąć koło pasowe, skutkując wyciekiem oleju silnikowego na jezdnię. Wyciek stanowi zagrożenie dla środowiska i innych uczestników ruchu. Naprawa będzie polegać na wymianie nastawnika wałka rozrządu.

Volkswagen Tiguan, Volkswagen Sharan oraz Volkswagen CC

Kampania naprawcza dotyczy łącznie 1158 aut, wyprodukowanych w Niemczech od 06.01 do 22.12.2015 r. Może w nich dojść do nieuzasadnionego uruchomienia poduszki bezpieczeństwa lub napinacza pasa bezpieczeństwa, co zwiększa ryzyko obrażeń. Naprawa będzie polegać na aktualizacji oprogramowania sterownika poduszek bezpieczeństwa.

Zobacz również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj