Używany Seat Ibiza IV (2008 – 2017) – OPINIE

Seat Ibiza to takie Polo w modniejszym opakowaniu – oto najkrótsze określenie czwartej generacji miejskiej Hiszpanki. Oto opinie o tym modelu zebrane w Wyborze Kierowców.

Seat Ibiza IV bazuje na płycie podłogowej Volkswagena Polo i na rynku pozostaje w cieniu brata z Wolfsburga i bliźniaczej konstrukcyjnie Skody Fabii. Niesłusznie, bo wykazuje tyle samo zalet, a przy tym bardziej przykuwa uwagę, zwłaszcza w wyrazistych kolorach, na które pomalowano nadwozie. Używane Ibizy są też tańsze – ceny rozpoczynają się od 15 tysięcy złotych. To niedużo, zważywszy na to, jak wiele oferuje ten samochód.

Mała bagażówka

Ibiza jest jednym z największych modeli w klasie (4052 mm) i oferuje tym samym sporą przestronność we wnętrzu. Dla osób, u których priorytetem w małym aucie jest bagażnik, przewidziano wersję kombi mieszczącą 430 litrów bagażu. Odmiana ta ze względu na małą konkurencję i walory praktyczne dobrze przyjęła się na rynku. Z tego też powodu część aut jeździła we flotach i ma za sobą poważny wypadek.

Pokaźna paleta silników

W gamie silnikowej znajdziemy jednostki grupy Volkswagena. Najbardziej polecany (a zarazem najmocniejszy) diesel 2.0 TDI jest w Ibizie jednak rzadkością, ale mniejsze 1.6 TDI bardziej pasują do miejskiego charakteru autka i również nie sprawią kłopotów. Z benzyniaków – prostota konstrukcji przekonuje do wyboru 1.4/85 KM. Poza nim w ofercie znajdziemy doładowane 1.2 i 1.4 TSI, wykorzystywane w najmocniejszych odmianach w wersjach Cupra.

Seat Ibiza – opinie kierowców

Zalety

„Oprócz oleju, świec i filtrów wymieniłem tylko klocki. W aucie kompletnie nic się nie dzieje.”

„Dobra widoczność, nie ma problemów z parkowaniem. Z przodu sporo miejsca dla kierowcy i pasażera.”

„Duża dostępność części zamiennych, które mają bardzo przystępne ceny.”

„Ibiza to jedno z niewielu aut w tej klasie dostępne jako kombi. Praktyczny i atrakcyjny samochód.”

„Atrakcyjne ceny zakupu w przypadku tak młodego auta z ciekawym wyposażeniem – duży atut.”

Wady

„Na rynku wiele egzemplarzy jest powypadkowych. Trzeba poświęcić dużo czasu na znalezienie pewnego auta.”

„Wnętrze mogłoby być nieco nowocześniejsze i wykonane z lepszych materiałów.”

„Serwis autoryzowany – tragiczny. Błędne diagnozy, a po wjechaniu w dziurę (wykrzywienie felgi) chcieli wymieniać pół zawieszenia.”

„Częste awarie elektroniki pokładowej, panel klimatyzacji często nawala.”

 

Seat Ibiza IV – podsumowanie

Do Ibizy nie powinno być problemów z dostępnością części, a ze względu na pokrewieństwo z Volkswagenem sieć serwisowa jest doskonale rozwinięta. To idealne auto dla osób, które zwyczajnie potrzebują niedrogiego i bezawaryjnego środka transportu po mieście. A przy tym lekko się wyróżnić.

Oceny użytkowników

Ocena samochodu

Przestronność wnętrza
Pojemność bagażnika
Jakość materiałów
Wyposażenie
Komfort jazdy, hałas
Osiągi
Wygląd, styl

Ocena eksploatacji

Cena zakupu
Zużycie paliwa
Ceny części
Dostępność części
Koszty serwisu
Dostępność serwisu
Awaryjność