Seat Ibiza III Cordoba II

Trzecie wcielenie Ibizy powinno sprostać wymaganiom młodych, początkujących kierowców. Poznajmy opinie o używanym Seacie Ibiza III i odmianie sedan o nazwie Cordoba.

Debiutujący w 2002 roku Seat Ibiza III dzieli głównie rozwiązania konstrukcyjne (w tym płytę podłogową) z wprowadzonymi wcześniej Volkswagenem Polo IV i Skodą Fabią I. Po upływie kilkunastu lat większość powinna się zgodzić z tezą, że nadwozie hiszpańskiego auta zestarzało się najlepiej i przez długi czas stanowiło wzorzec stylistyczny dla pozostałych modeli Seata. W zgodzie z motywem przewodnim marki, koncern Volkswagena właśnie dla Ibizy zarezerwował aż cztery odmiany usportowione, wykorzystujące silniki benzynowe oraz wysokoprężne. Jednocześnie oferowano funkcjonalną odmianę 5-drzwiową oraz pakownego sedana, który wzorcem poprzednika także nazywał się Cordoba. Tym razem zrezygnowano z wersji kombi (trafiła ona do Fabii). Po tylu latach od debiutu mało kto już patrzy na rozmiary zewnętrzne, moc silnika czy też jakość wykończenia Ibizy: liczy się przede wszystkim zużycie paliwa, przewidywalny poziom niezawodności i odporność na korozję. Po Seacie, jako marce plasującej się gdzieś pomiędzy Skodą z Volkswagenem, nie należy się spodziewać jakości premium. Z drugiej strony daleko mu do auta „rozpadającego się w oczach”, choć klekoczące plastiki otrzymujemy już w cenie zakupu. Ten model ma wiele predyspozycji do rychłego stania się youngtimerem, oczywiście dopóki mowa o zachowanych w oryginale i uszanowanych Ibizach FR czy Cupra.

Seat Ibiza III
Ibizę charakteryzuje spory udział samochodów 3-drzwiowych względem odmian 5d (stanowią niecałą połowę wszystkich aut). Mniejszą popularnością cieszą się nawet sedany (Seaty Cordoba).

Ibiza świetne odnajduje się w roli niedrogiego hot hatcha (lub nawet warm hatcha), ale i powinna sprostać wymaganiom stawianym typowym samochodom miejskim, zwłaszcza że występowała w konfiguracji z wieloma ekonomicznymi silnikami (i często przy tym bezawaryjnymi). Ile trzeba w trzeciej dekadzie XXI wieku wydać na przystępnie utrzymany egzemplarz? Poznajmy opinie właściciele Seatów Ibiza III/Cordoba II.

Seat Ibiza III 07
Sztywne zestrojenie prostego zawieszenia (obejmującego kolumny McPhersona z przodu i belkę podatną na skręcanie z tyłu) pozytywnie wpłynęło na właściwości jezdne Ibizy. Na najbardziej „wyostrzone” działanie układu kierowniczego można oczywiście liczyć w odmianach FR i Cupra.

Używany Seat Ibiza III/Cordoba II – wnętrze

W Ibizie panuje niemalże surowy klimat ze sportowego auta. Wszędzie dominuje czerń, przeplatana drobnymi wstawkami w kolorze srebrnym lub czerwonym, zarezerwowanym dla tylko topowych odmian. W tamtych czasach jeszcze nikogo nie dziwił brak klimatyzacji czy elektrycznych szyb w wersjach widniejących na początku cennika, stąd warto na portalach ogłoszeniowych zaznaczać najistotniejsze wyposażenie, by nie kupić totalnego „golasa”. Zachowawcza stylizacja kokpitu idzie w parze z przeciętną jakością wykonania. W kilkunastoletnich Seatach odpadają guziki konsoli środkowej, rysują się plastiki (głównie te mające ożywiać deskę) i przeciera się kierownica wraz z lewarkiem zmiany biegów. Właściciele zwracają też uwagę na zabierające sporo pola widoczności grube słupki nadwozia.

Seat Ibiza III 24
Liczne, niewielkie przyciski konsoli środkowej przypominają o niemal 20-letnim statusie rynkowym tego modelu. Wykonanie – lepsze niż w Skodach, gorsze niż w Volkswagenie.

Przy długości niecałych 4 metrów nie ma co oczekiwać cudów. Zarówno w Ibizie, jak i Cordobie odległość od obydwu osi wynosi dokładnie 246 cm, stąd ich wnętrza są niemalże identyczne. Czyli jakie? Wystarczające dla młodej rodziny 2+2 (z małymi dziećmi) lub do okazjonalnych, niedalekich wypadów w czwórkę dorosłych osób. Można mieć pewne uwagi do kondycji tapicerek Seata – producent poprawił ich jakość dopiero po liftingu (2006 r.). Fotele z Ibizy FR/Cupra to zupełnie inna liga, głównie ze względu na doskonałe podparcie boczne. Bagażnik to wyraźna domena dłuższej Cordoby: zabierze bowiem na pokład aż 485 l. Otworem załadunkowym i kształtem nie dorównuje jednak hatchbackowi mieszczącemu od 267 l do 960 l po złożeniu oparć kanapy.

Używany Seat Ibiza III/Cordoba II – silniki

Ibizy i Cordoby w standardowych odmianach wykorzystują wyłącznie wolnossące silniki rozwijające od 54 do 115 KM. Gamę otwierają 3-cylindrowe 1.2 (54/60/64/70 KM), dalej mamy 4-cylindrowe jednostki 1.4 (75/86/101 KM), 1.6 (105 KM) oraz 2.0 (115 KM). Wszystkie wykorzystują pośredni wtrysk paliwa, za napęd rozrządu z kolei odpowiada pasek (wyjątek: łańcuch w silnikach 1.2). Dla wersji FR i Cupra zarezerwowano jednostkę 1.8 Turbo (jeszcze nie TSI) o mocy 150 i 180 KM (obydwie sprzedawane od 2004 r.). W każdej benzynowej Ibizie/Cordobie uświadczymy 5-biegowe skrzynie ręczne, sporadycznie trafiają się „automaty” (tylko w 1.4). Przekładnie o 6 przełożeniach zarezerwowano wyłącznie dla topowych turbodiesli 1.9 TDI, czyli tych z Ibiz FR (130 KM) i Cupra (160 KM). Jego „ugrzeczniona” odmiana (101 KM) plasuje się pośrodku stawki. Co ciekawe, do opisywanego Seata trafił również wolnossący 1.9 SDI (64 KM). To bardzo trwały i ekonomiczny, ale wyjątkowo ospały silnik przegrywający nawet z 3-cylindrowymi 1.4 TDI (70/75/80 KM), choć przynajmniej wyróżniający się lepszą kulturą pracy. Żadna Ibiza III/Cordoba II nie posiadała napędu na 4 koła.

Seat Ibiza III 22
86-konny 1.4 przewyższa trwałością odmiany 75-konne i doskonale nadaje się do zasilania gazem. Trafił również do następcy – Ibizy IV.
Seat Ibiza III 16
Bazowy 1.9 TDI (101 KM) to najpewniejszy wybór do Ibizy (oczywiście, gdy bierzemy pod uwagę silniki Diesla). Jest dosyć głośny, ale nie wpada tak w wibracje jak 1.4 TDI, a przy 1.9 SDI to zupełnie inna liga względem osiągów.

Używany Seat Ibiza III/Cordoba II – opinie użytkowników

 Zalety 

„Jak na miejskie auto, to całkiem niezłe wyciszenie. Nawet na autostradzie nie trzeba do siebie krzyczeć”

„Zawieszenie Ibizy FR to istna bajka: świetna precyzja i bezpieczeństwo prowadzenia”

„Każdy mechanik zna to auto, a w internecie jest pełno filmików z samodzielnymi naprawami”

„Dobra wentylacja, parowanie nie jest problemem nawet z wyłączoną klimatyzacją”

 Wady 

„Do tyłu i na boki niewiele widać przez małe szyby. Trzeba też daleko stawać przed sygnalizatorem”

„Najobficiej jak na razie rdzewieją progi. Sporo korozji znalazłem też pod spodem”

„W 1.4 TDI trzeba przywyknąć do dużych wibracji – w końcu to konstrukcja 3-cylindrowa”

„Odpadają przyciski, skrzypią plastiki, niszczy się wnętrze: czuć, że to budżetowa marka Volkswagena”

Używany Seat Ibiza III/Cordoba II – awaryjność, typowe usterki

Część silników Seata miewa swoje przypadłości. W 1.2 rozciągają się łańcuchy rozrządu i zawodzą cewki zapłonowe; w 75-konnym 1.4 zapycha się tzw. odma, ograniczając przepustowość układu smarowania; w 1.8 Turbo z kolei bywają problemy z turbosprężarkami (odpadają łopatki turbiny i wpadają do komory spalania). Przy przebiegach przekraczających 200-250 tys. km trzeba się liczyć ze zwiększonym zużyciem oleju silnikowego. Biorąc pod uwagę turbodiesle, najbardziej przewidywalną (i najtańszą) eksploatację zapewni 1.9 SDI, pozbawiony takich elementów jak turbosprężarka i dwumasowe koło zamachowe. Podobnym, nieskomplikowanym osprzętem (oczywiście poza obecnością turbo) odznacza się 1.4 TDI, ale posiada on wadę fabryczną w postaci pojawiającego się luzu osiowego na wale korbowym. Do Ibizy/Cordoby najlepiej pasują 1.9 TDI, choć w ich przypadku trzeba się liczyć z nieco większymi kosztami doprowadzenia do porządku zużytego silnika (czasami nie trzeba od razu wymieniać turbo/dwumasy, a oddać je do regeneracji). Skrzynie biegów Seata pracują bez zarzutu, optymalną trwałość prezentuje również zawieszenie (nie wykracza poza przewidywalne terminy wymiany elementów eksploatacyjnych). Użytkowników bardziej irytują niedoróbki jakościowe Ibizy, czyli trzeszczące lub łamiące się plastiki, schodzący płatami bezbarwny lakier albo drobne usterki elektryczne. Prawdę mówiąc, w niemalże 20-letnim aucie nie powinny one już dziwić.

Seat Ibiza III 26
Ibizy FR/Cupra zazwyczaj nie miały łatwego życia. Zanim je kupimy, oceńmy stan zawieszenia czy przegubów półosi. Doprowadzenie ich do porządku nie pochłonie fortuny, ale to dobry pretekst do negocjacji ceny.

Używany Seat Ibiza III/Cordoba II – gdzie jest nr VIN?

Numery VIN znajdują się na wzmocnieniach w okolicach obydwu przednich amortyzatorów oraz w obudowie deski rozdzielczej z lewej strony.

Seat Ibiza III 03

Używany Seat Ibiza III/Cordoba II – sytuacja rynkowa

Rozsądny (choć niezbyt mocny) egzemplarz da się kupić już za 5 tys. zł, niemniej lepiej dołożyć jeszcze kilka (do ok. 7-10 tys. zł) na samochód w ciekawszym kolorze lub nawet poliftowy, ewentualnie z pakietem stylistycznym Sport. Budżet 10-12 tys. zł pozwoli cieszyć się z roczników 2006-2008, które przejechały mniej niż 200 tys. km. Rzadkie Ibizy FR/Cupra to już kwoty powyżej 15 tys. zł. Najwięcej jest 5-drzwiowych hatchbacków, najmniej… sedanów (Cordoba). Znacznie łatwiej kupić samochód benzynowy.

Używany Seat Ibiza III/Cordoba II – podsumowanie

Przy odrobinie szczęścia i zachowania ostrożności podczas zakupu, za czterocyfrową kwotę można kupić zadbaną Ibizę, która powinna bez większych problemów posłużyć przez kilka lat. Polecamy też rozglądać się za dobrze utrzymanymi Ibizami FR/Cupra: jeśli będą jeszcze tanieć, to nieznacznie (to zasługa bojowego wyglądu i świetnych silników 1.8 Turbo). Cordoba powinna odnaleźć się w roli podstawowego pojazdu dla rodziny z małymi dziećmi.

Zachęcamy do lektury innych artykułów o używanych Seatach:

Używany Seat Ibiza IV (2008-2017) – opinie użytkowników

Używany Seat Leon II (2005-2012) – opinie użytkowników

Używany Seat Leon III (2012-2020) – opinie użytkowników

Używany Seat Exeo (2008-2013) – opinie użytkowników

Używany Seat Altea (2004-2015) – opinie użytkowników

Używany Seat Alhambra II (2010-2020) – opinie użytkowników

Seat Ibiza III

Seat Ibiza III/Cordoba II – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys.395-428/170/144 cm
Rozstaw osi246 cm
Pojemność bagażnikahtb 267-960 l, sed 485-1140 l
Seat Ibiza III/Cordoba II – dane techniczne, osiągi, spalanie (wybrane silniki benz.)
Silnik1.21.41.41.62.0
Pojemność1198 cm³1390 cm³1390 cm³1598 cm³1984 cm³
Paliwobenz.benz.benz.benz.benz.
Maks. moc64 KM86 KM101 KM105 KM115 KM
Maks. moment112 Nm132 Nm126 Nm153 Nm170 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h14,9 s11,9 s11,2 s10,6 s10,1 s
Prędkość maks.165 km/h180 km/h190 km/h193 km/h198 km/h
Śr. zużycie paliwa6,0 l/100 km6,5 l/100 km6,7 l/100 km6,9 l/100 km7,8 l/100 km
Seat Ibiza III – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki Diesla)
Silnik1.4 TDI1.4 TDI1.4 TDI1.9 SDI1.9 TDI
Pojemność1422 cm³1422 cm³1422 cm³1896 cm³1896 cm³
Paliwoturbodieselturbodieselturbodieseldieselturbodiesel
Maks. moc70 KM75 KM80 KM65 KM100 KM
Maks. moment155 Nm195 Nm195 Nm125 Nm240 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h14,8 s13,9 s12,9 s17,0 s10,8 s
Prędkość maks.166 km/h172 km/h176 km/h162 km/h190 km/h
Śr. zużycie paliwa4,7 l/100 km4,6 l/100 km4,6 l/100 km4,9 l/100 km5,0 l/100 km
Seat Ibiza III/Cordoba II – dane techniczne, osiągi, spalanie (najmocniejsze wersje)
Silnik1.8 T (FR)1.8 T (Cupra)1.9 TDI (FR)1.9 TDI (Cupra)
Pojemność1781 cm³1781 cm³1896 cm³1896 cm³
Paliwobenz., turbobenz., turboturbodieselturbodiesel
Maks. moc150 KM180 KM130 KM160 KM
Maks. moment220 Nm245 Nm310 Nm330 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h8,4 s7,3 s9,3 s7,6 s
Prędkość maks.216 km/h230 km/h208 km/h220 km/h
Śr. zużycie paliwa7,9 l/100 km7,9 l/100 km5,4 l/100 km5,4 l/100 km

Używany Seat Ibiza III/Cordoba II – galeria

1 KOMENTARZ

  1. W rodzinie jest Ibiza 3 1.9SDI, silnik nie ma za dużo mocy, do miasta wystarczy, zdażyło mi się jechać nią w dłuższą trasę, 140 km/h dała radę. Spalanie to bajka przy obecnych cemach paliwa, przy spokojnej jeździe pozamiejskiej 3,5 l/100km, jest to realny wynik. Na baku 45l spokojnie można zrobić 1000km. Trafiła sie z dobrym wyposażeniem, klimatronic, elektryka, komputer. Kupiona 4 lata temu, obecny przebieg 380 tyś. km, wymieniane części eksploatacyjne, rozrząd, hamulce, gumy zawieszenia.
    Minusy to kiepskie materiały wnętrza, plastiki powycierane, matowieją lampy, korozja, na szczęście powierzchowna, błotniki i ranty drzwi. Choć oglądałem kilka egzemplarzy i miały pognite progi i podłogę. Trudno było znaleść dobry egzemplarz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj