NowościRozrywkaNajpopularniejsze modele Seata

Najpopularniejsze modele Seata

W zeszłym roku Seat sprzedał w Europie ponad 300 tysięcy aut. Sprawdź, które modele tej marki cieszyły się największą popularnością.

  • Najpopularniejsze modele Seata w Europie w 2021 roku

Seat to hiszpańska marka samochodów, której nazwa jest skrótem od Sociedad Espanola de Automoviles de Turismo, co można przetłumaczyć jako „Hiszpańskie Stowarzyszenie Samochodów Osobowych”. Firma została założona w 1950 roku, a jej siedziba mieści w Martorell nieopodal Barcelony. Pierwsze modele Seata były produkowane na licencji Fiata. Z czasem jednak Hiszpanie zaczęli zacieśniać współpracę z Volkswagenem, by ostatecznie stać się częścią tego niemieckiego koncernu. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najchętniej kupowanych modeli Seata w Europie, a także listę samochodów nieoferowanych w naszym kraju oraz tych już nieprodukowanych.

1. Arona (87 031 szt.)

Seat Arona trafił do sprzedaży w 2017 roku jako pierwszy z „trojaczków” (hiszpański crossover jest blisko spokrewniony ze Skodą Kamiq i Volkswagenem T-Cross). W ubiegłym roku pokazano odświeżony model, który wyróżnia się m.in. inaczej stylizowanymi zderzakami i przeprojektowanym kokpitem z wyżej umieszczonym ekranem centralnym. Gama silnikowa obejmuje trzy turbodoładowane silniki benzynowe (95-150 KM).

Seat Arona

Seat Arona – opis wersji i cennik

2. Leon (82 574 szt.)

Seat Leon czwartej generacji został zaprezentowany na początku 2020 roku. Kompakt z Hiszpanii bazuje na płycie podłogowej MQB Evo, z której korzystają także m.in. aktualne wcielenia VW Golfa, Skody Octavia i Audi A3. Opisywany model jest dostępny w dwóch wersjach nadwoziowych – jako hatchback oraz kombi Sportstourer. W ofercie znajdziemy benzynowe silniki TSI i wysokoprężne TDI, a także 204-konną hybrydę plug-in.

Seat Leon

Seat Leon – opis wersji i cennik

3. Ibiza (68 254 szt.)

Seat Ibiza piątej generacji zadebiutował na rynku w 2017 roku, a w zeszłym roku przedstawiono model po liftingu. W ramach modernizacji hiszpańskie auto zyskało m.in. reflektory LED w standardzie oraz nowe wzory felg i kolory nadwozia, a w jego wnętrzu (podobnie jak w Aronie) pojawiła się przeprojektowana deska rozdzielcza. W gamie Ibizy znajdziemy wyłącznie silniki benzynowe (80-150 KM).

Seat Ibiza

Seat Ibiza – opis wersji i cennik

4. Ateca (52 880 szt.)

Seat Ateca został pokazany w 2016 roku, a cztery lata później do sprzedaży trafiła jego odświeżona wersja. Z zewnątrz hiszpański SUV po liftingu wyróżnia się przeprojektowanym przodem, a na jego tylnej klapie pojawił się stylizowany napis z nazwą modelu. Klienci mają do wyboru trzy silniki benzynowe (110-190 KM) i turbodiesla (150 KM). Najmocniejsza Ateca z 300-konnym motorem 2.0 TSI i napędem na cztery koła jest sprzedawana pod marką Cupra.

Seat Ateca

Seat Ateca – opis wersji i cennik

5. Tarraco (21 512 szt.)

Seat Tarraco został przedstawiony w 2018 roku i jest hiszpańskim odpowiednikiem Skody Kodiaq oraz Volkswagena Tiguan Allspace. Opisywany SUV występuje w wersji 5- lub 7-osobowej, a jego gama silnikowa obejmuje trzy jednostki benzynowe (150-245 KM) i dwie wysokoprężne (150-200 KM) oraz hybrydę plug-in (245 KM), która może przejechać do 48 km w trybie elektrycznym.

Seat Tarraco

Seat Tarraco – opis wersji i cennik

6. Mii (9723 szt.)

Seat Mii zadebiutował w 2011 roku i dzieli podzespoły ze Skodą Citigo oraz Volkswagenem Up!. Do 2019 roku hiszpański „maluch” był oferowany wyłącznie z wolnossącym silnikiem benzynowym 1.0 w dwóch wariantach mocy (60-75 KM), a następnie został zastąpiony przez model Mii Electric z napędem elektrycznym (moc 83 KM, zasięg 250 km). Produkcja tego auta zakończyła się w ubiegłym roku.

Seat Mii Electric

Seat Mii Electric – nasz test

7. Alhambra (5966 szt.)

Seat Alhambra to rynkowy weteran – aktualna odsłona tego minivana jest w sprzedaży od 2010 roku. Co prawda w Polsce ten model zniknął już z salonów, jednak nadal można go kupić m.in. w Hiszpanii oraz Niemczech. Oferta ogranicza się do benzynowej jednostki 1.4 TSI o mocy 150 KM, która może być łączona z 6-biegowym manualem lub dwusprzęgłową skrzynią DSG o takiej samej liczbie przełożeń.

Seat Alhambra

Używany Seat Alhambra II – opinie, typowe usterki

Dane: JATO Dynamics

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji