Skoda Superb II i Superb III

Dla wielu Skoda Superb kojarzy się z ogromem miejsca na kanapie. Czy w ogólnym rozrachunku ten samochód ma więcej równie istotnych zalet? Porównajmy drugą generację Superba z trzecią.

Skoda Superb pozostaje w naszej świadomości od prawie 20 lat (debiut w 2001 r.), a obecnie z salonów można wyjechać trzecim wcieleniem tego modelu. W największej Skodzie nie brakuje ciekawych rozwiązań. Superb II zaskoczył wszystkich praktycznym systemem TwinDoor, umożliwiającym formowanie klapy bagażnika według aktualnych preferencji: otwiera się jak w sedanie, albo jak w liftbacku (z tylną szybą). W aktualnej generacji zrezygnowano z tego „gadżetu”, ale nie spoczęto na laurach w kwestiach funkcjonalności. Superb zresztą taki jest: bardzo „przyjazny” podróżującym nim osobom i nawet nie próbuje udawać auta luksusowego. Co prawda na wyposażenie większości wersji nie można narzekać, niemniej po materiałach wykończeniowych widać, że to niższa półka od Volkswagena, o Audi nie wspominając.

Skoda Superb II i Superb III 14
Pokaźne rozmiary Superba II (484 cm długości, kombi mierzy dodatkowe 10 cm) potęgują rekordowo długie tylne drzwi. Nie zamontowano ich na wyrost: kryją dostęp do obszernego drugiego rzędu siedzeń.

Skodę Superb można rekomendować specyficznej grupie odbiorców, tj. lubiących jeździć wielkimi limuzynami, ale którym nie zależy na wybitnie prestiżowym charakterze samochodu. Superba bez wątpienia polubią rodziny i osoby potrzebujące od czasu do czasu coś przewieźć: z tego zadania najlepiej wywiąże się wersja kombi z ponad 600-litrowym bagażnikiem. Którą generację Superba z drugiej ręki wybrać? Jak przedstawia się ich awaryjność i koszty utrzymania? Zobaczmy, czy koniecznie trzeba szukać nowszego modelu.

Skoda Superb II i Superb III 23
Superb III minimalnie urósł na długość i szerokość, ale najwięcej odległości „przybyło” między osiami (8 cm). Po sylwetce auta tego jednak nie widać. Samochód zyskał na zgrabności.

Używana Skoda Superb II i Skoda Superb III – deska rozdzielcza

W obydwu kokpitach można dostrzec wiele podobieństw, m.in. poprzez dość nisko umiejscowiony ekran wyświetlania multimediów/nawigacji czy klasyczny zestaw wskaźników. Mała rewolucja nastąpiła dopiero w Superbie III po liftingu (2019 r.), w którym zlikwidowano część przycisków na rzecz sterowania dotykowego. W nowszym modelu wyostrzono linie deski rozdzielczej i poprawiono spasowanie elementów wykończeniowych. Istnieje wiele wariantów kolorystycznych wnętrza, silnie uzależnionych od wersji wyposażeniowych. Najbardziej elegancko prezentują się kokpity Superbów Laurin & Klement z drewnopodobnymi okleinami oraz beżową/brązową dolną częścią deski. Jak na auto klasy średniej uświadczymy tu zbyt dużo twardych tworzyw. Elementy dekoracyjnie miewają tendencje do przedwczesnego wycierania się.

Skoda Superb II i Superb III 21
Kierownica na wzór tej z nowszego modelu trafiła do Superba II po liftingu (2013 r.). Wtedy też zaktualizowano multimedia i poprawiono jakość montażu wnętrza.
Skoda Superb II i Superb III 21
W Superbie III nie zdecydowano się na zbytnie odejście od tematu przewodniego w poprzedniku. Na plus: dużo schowków i nie absorbująca obsługa.

Używana Skoda Superb II i Skoda Superb III – wnętrze

Przednie miejsca siedzące nie odbiegają standardami od tych spotykanych u konkurentów. Nie brakuje im podparcia bocznego, kierowca nierzadko ma do dyspozycji elektryczną regulację i podłokietnik. Obszycie skórą zarezerwowano tylko dla topowych odmian. Wizytówkę Superba stanowi przestronność w drugim rzędzie siedzeń. Aż dziw bierze, jak przy typowym dla klasy średniej rozstawie osi (ok. 2,8 m) udało się tam wygospodarować tyle miejsca na nogi: nawet jeśli kierowca znacząco odsunie swój fotel, pasażerom z tyłu zbytnio nie ujmuje to przestrzeni. Przy mocno dosuniętych do kierowcy przednich miejscach osoby na kanapie mogą wręcz założyć nogę na nogę. Trzeba jednak pamiętać, że zaprojektowano ją raczej dla dwóch osób. Środkowy pasażer siedzi na podwyższonej i twardszej części kanapy, a pomiędzy nogami ma wysoki tunel.

Używana Skoda Superb II i Skoda Superb III – bagażniki

Bagażnikom Superbów niewiele brakuje do odzwierciedlenia wzoru przestrzeni bagażowej w samochodzie. Niezależnie od generacji i wersji silnikowej, wszystkie są bardzo ustawne, łatwo się do nich dostać przez pokaźny otwór załadunkowy i pełno w nich przydatnych na co dzień udogodnień: haczyków na torby, gniazd 12V, przegródek po bokach i siatek przytrzymujących pakunki (stanowiły wyposażenie opcjonalne). Klienci często zamawiali również otwieraną środkową część oparcia kanapy do przewozu np. nart. W niektórych Skodach można również w tym celu całkowicie położyć oparcie przedniego fotela. Pojemności wyjściowe? Minimum 565 l (Superb II liftback), maksimum 660 l w Superbie III Combi. W konfiguracjach 2-osobowych samochody zabiorą na pokład od 1670 do 1950 l.

Używana Skoda Superb II i Skoda Superb III – silniki

Do napędu obydwu Superbów Skoda „zaprzęgała” te same silniki w różnym stopniu modyfikacji. Benzynowe auta zawsze mają pod maskami jednostki TSI: 1.4, 1.8 i 2.0, wszystkie z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa. Wyjątek stanowi Superb II z 260-konnym 3.6 VR6 FSI, którego ciężko spotkać na rynku wtórnym. Silniki TSI sprawiały sporo problemów, ale tylko w starszym modelu z jednostkami z serii EA111 (1.4 TSI): poprawie uległa również trwałość odmian 1.8/2.0 TSI. Spośród turbodiesli najczęściej spotyka się 2.0 TDI, na szczęście w udoskonalonych odmianach CR (common rail), ponieważ wprowadzono je już w 2010 r. (2.0 TDI PD występował tylko w 140-konnej odmianie o kodzie BMP). W tym roku dokonano również zmian w przypadku bazowych jednostek wysokoprężnych, mianowicie 1.6 TDI (CR) wyparł z gamy wiekowego 1.9 TDI (PD). Do Superbów III trafiły kolejne rozwinięcia tych jednostek, generujące 120 KM (1.6 TDI; wcześniej 105 KM) i 150/190 KM (2.0 TDI; wcześniej 140/170 KM, od 2020 r. także 122/200 KM). Największe Skody chętnie konfigurowano z dwusprzęgłowymi skrzyniami biegów DSG, dysponujące 6- lub 7- przełożeniami. Warianty powyżej 150 KM opcjonalnie konfigurowano z napędem na 4 koła, i to nie tylko w Superbie Outdoor (uterenowionym kombi).

Skoda Superb II i Superb III 11
Silniki 1.8/2.0 TSI napsuły krwi także użytkownikom Superbów. Warto w ich przypadku (jak i pozostałych jednostek) trzymać się zasady „im nowszy, tym lepszy”.
Skoda Superb II i Superb III 06
W Superbie III serwisowanie odmian 2.0 TDI ogranicza się zazwyczaj do wymiany płynów eksploatacyjnych. Auta jeszcze nie osiągnęły przebiegów, przy których trzeba „ruszać” coś w osprzęcie.

Używana Skoda Superb II i Skoda Superb III – co się w nich psuje?

Problemy silnikowe tyczą się w dużej mierze przedliftowych Superbów II. W nich producent nie zdążył jeszcze wdrożyć modyfikacji mających zahamować ich wzmożony apetyt na olej silnikowy, tj. zastosować nowe tłoki z szerszymi pierścieniami. Część silników 1.8/2.0 TSI wymieniono na gwarancji, część właściciele wyremontowali na własny rachunek. Do starszego modelu montowano wyłącznie silniki 1.4 TSI z serii EA111, w których nagminnie rozciągał się łańcuch rozrządu. Do Superba III trafiła już zmodyfikowana jednostka 1.4 TSI (EA211) z rozrządem napędzanym paskiem. Wersje 1.9 TDI (tylko Superb II) miewają kłopoty z zatarciami na panewkach, 1.6 TDI ma z kolei „delikatne” wtryskiwacze. Jedyną ryzykowną wersją 2.0 TDI w Superbie jest odmiana 140-konna z lat 2008-2010: istnieje w niej ryzyko kumulacji awarii pompowtryskiwaczy, turbosprężarki czy głowicy. Z uwagi na względnie niewielkie przebiegi Superbów III, usterki silników ich na razie nie dotyczą. Użytkownicy do tej pory skarżą się na przeciętną trwałość hamulców, łożysk kół i pomp wodnych. W starszych autach zawodzi natomiast system TwinDoor (przyciski zamków spinających obie części klapy bagażnika) i skrzynie DSG, które domagają się regeneracji w wyniku ogólnego wyeksploatowania.

Skoda Superb II i Superb III 01
Uterenowiony Superb nazywa się Outdoor i występuje tylko jako kombi. Dla pozostałych odmian Skoda przewidywała tzw. pakiety na bezdroża (osłony podwozia) i/lub obecność samego napędu 4×4.

Używana Skoda Superb II i Skoda Superb III – za ile można ją kupić?

Pomiędzy najtańszymi a najdroższymi Superbami panuje duży rozstrzał cen. Wstęp do Superba II daje kwota 20-25 tys. zł, z czego za tyle otrzymamy raczej wersję 1.8 TSI/2.0 TDI do gruntownego doinwestowania. Na ten model w dobrym stanie trzeba przygotować ok. 35 tys. zł: być może uda się za tyle znaleźć „polifta”. Ostatnie roczniki (2013-2015) wciąż sporo kosztują, bo od 45 do nawet 60 tys. zł. Za tyle ma się już pewien wybór w nowszej generacji, choć głównie z silnikami 1.4 TSI/1.6 TDI. Nie zmienia to faktu, że do zakupu Superba III lepiej podchodzić, dysponują budżetem w okolicach 70 tys. zł.

SKODA Superb III Combi Style 2.0TDI 190KM 7AT DSG 4x4 PO1FX79 06-2018
W przypadku obydwu generacji odrobinę większą popularnością cieszą się wersje kombi. Ich możliwości transportowe są wręcz bezkonkurencyjne.

Używana Skoda Superb II i Skoda Superb III – którą generację wybrać?

Kupno poliftowego, dobrze wyposażonego i mocnego Superba II z górnych przedziałów cenowych wydaje się być rozsądną opcją, zwłaszcza że wyeliminowano w nich większość przypadłości trapiących starsze roczniki. Starszą generację wykonano trochę gorzej od nowszego wcielenia, ale przestronnością w środku ustępuje mu tylko w niewielkim stopniu, podobnie w kwestii bagażnika. Na Superba III przyjdzie jeszcze czas: na razie w rozsądnym budżecie dominują samochody zubożone, o słabych parametrach.

Skoda Superb II – plusy i minusy

 +  pojemne wnętrze, pokaźne bagażniki, niezłe właściwości jezdne
 –  awaryjne niektóre silniki (sprzed liftingu), przeciętne wykończenie wnętrza, brak wersji do LPG

Skoda Superb II i Superb III 16

Skoda Superb III – plusy i minusy

 +  z reguły bogate wyposażenie, brak poważnych awarii silników, solidne zawieszenie i układ jezdny
 –  wyśrubowane ceny używanych aut, wciąż nie najlepsze materiały w środku, wyższe koszty serwisowania

Skoda Superb II i Superb III 16

Skoda Superb II i Skoda Superb III – podstawowe dane techniczne
Skoda Superb IISkoda Superb III
Lata produkcji2008-2015od 2015 r.
Dł./szer./wys.484-494/182/146-151 cm486-487/186/147-152 cm
Rozstaw osi276 cm284 cm
Pojemność bagażnikaltb 565-1670 l, kmb 633-1865 lltb 625-1760 l, kmb 660-1950 l
Silniki benzynowe1.4-3.6 (125-260 KM)1.4-2.0 (125-280 KM)
Silniki Diesla1.6-2.0 (105-170 KM)1.6-2.0 (120-200 KM)
Skoda Superb II – dane techniczne, osiągi, spalanie (wybrane silniki)
Silnik1.4 TSI1.8 TSI1.6 TDI2.0 TDI2.0 TDI
Pojemność1390 cm³1798 cm³1598 cm³1968 cm³1968 cm³
Paliwobenz., turbobenz., turboturbodieselturbodieselturbodiesel
Maks. moc125 KM160 KM105 KM140 KM170 KM
Maks. moment200 Nm250 Nm250 Nm320 Nm350 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h10,5 s8,6 s12,5 s10,2 s8,8 s
Prędkość maks.201 km/h220 km/h189 km/h207 km/h222 km/h
Śr. zużycie paliwa6,8 l/100 km7,2 l/100 km5,0 l/100 km5,4 l/100 km5,7 l/100 km
Skoda Superb III – dane techniczne, osiągi, spalanie (wybrane silniki)
Silnik1.4 TSI2.0 TSI1.6 TDI2.0 TDI2.0 TDI
Pojemność1395 cm³1984 cm³1598 cm³1968 cm³1968 cm³
Paliwobenz., turbobenz., turboturbodieselturbodieselturbodiesel
Maks. moc150 KM220 KM120 KM150 KM190 KM
Maks. moment250 Nm350 Nm250 Nm340 Nm400 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h220 km/h243 km/h10,9 s8,9 s8,0 s
Prędkość maks.8,6 s7,0 s206 km/h220 km/h237 km/h
Śr. zużycie paliwa4,9 l/100 km6,2 l/100 km4,1 l/100 km4,5 l/100 km4,9 l/100 km

Aby dowiedzieć się więcej na temat Skody Superb II/III, odsyłamy do poniższych materiałów:

Używana Skoda Superb II (2008-2015) – opinie użytkowników

Skoda Superb (2020) – opis wersji i cennik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here