NowościPasek czy łańcuch rozrządu – co się szybciej zerwie?

Pasek czy łańcuch rozrządu – co się szybciej zerwie?

Rozrządom współczesnych silników daleko do „nieśmiertelności” układów ze starszych konstrukcji. Coś jednak trzeba wybrać. Czy będzie to droższy i żywotniejszy łańcuch rozrządu, czy tańszy i podatniejszy na zużycie pasek rozrządu?

Napęd rozrządu ma za zadanie połączyć ze sobą wał korbowy silnika z wałkami rozrządu, które z kolei odpowiadają m.in. za sterowanie zaworami. W dobie stopniowego wycofywania drogich w produkcji, ale niemal zupełnie niezawodnych kół zębatych, rozrządy otrzymały napędzanie łańcuchami, a później gumowymi paskami. Wcześniej w zasadzie nie było dyskusji – łańcuch rozrządu wytrzymywał tyle, co cała jednostka napędowa. Paski rozrządu traktowano jako nastawioną na ekologię, tańszą alternatywę dla słabszych silników. W odróżnieniu do łańcuchów z góry było wiadomo, że po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów trzeba będzie go wymienić, o czym zresztą od razu informował producent.

Co to jest rozrząd i za co odpowiada?

Paski rozrządu równie trwałe jak łańcuchy?

Sukcesywne dążenie producentów do spełnienia kolejnych norm emisji spalin spowodowało znaczne pogorszenie jakości wykonania pracujących pod silnymi naprężeniami łańcuchów rozrządu. Firmy nadal nie zalecały jednak ich kontroli lub wymiany (jak w przypadku pasków), stąd właścicieli spotykała przykra niespodzianka w postaci zerwania napędu i remontu głowicy.

Poprzez liczne, mniej lub bardziej poważne awarie rozrządów w niemieckich silnikach TSI, francuskich THP oraz innych (np. wybranych dieslach BMW), do wielu kierowców dotarło, że nie można już dzielić rozrządów na bezobsługowe i obsługowe. Czy to łańcuch, czy to pasek – prędzej czy później nadejdzie czas wymiany. Co ile ją wykonywać? Paski rozrządu wytrzymują od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. km, czyli tyle, co łańcuchowe układy w felernych silnikach. Dopracowane łańcuchy przy odpowiednim traktowaniu nierzadko przejeżdżają 200 tys. km lub nawet 2 razy więcej (np. w jednostkach Toyoty), zatem trwałością niewiele ustępują „nieśmiertelnym” układom ze starszych aut.

Odsyłamy do dwóch naszych artykułów w szczególny sposób opisujących możliwe skutki zerwania paska lub łańcucha oraz sposoby zapobiegania poważnej awarii silnika. Wyjaśniamy też, ile kosztuje wymiana kompletnego zestawu rozrządu.

Kompendium wiedzy na temat łańcuchów rozrządu

Co ile wymieniać rozrząd? Jakie są skutki zerwania rozrządu?

Rozrząd
Na zerwanie narażone są nie tylko współczesne paski rozrządu. Niektóre łańcuchy urywają się już przed osiągnięciem pierwszych 100 tys. km.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji