PoradyJak sprawdzić kod silnika i skrzyni - bez VIN i za darmo?

Jak sprawdzić kod silnika i skrzyni – bez VIN i za darmo?

Kupując używane auto wiele osób stara się ustalić kod silnika lub skrzyni biegów, by uniknąć felernych wersji. Okazuje się, że jest na to sposób. I to darmowy!

Silniki mają ograniczoną liczbę oznaczeń handlowych – np. 1.4 TSI, 2.0d czy 3.0 V6. Zdarza się, że kryją się za nimi dziesiątki różnych wersji – czasem różniących się osprzętem, a czasami budową napędu rozrządu czy nawet konstrukcją bloku silnika. Pełną prawdę na temat jednostki napędowej ujawnia jej kod. To samo dotyczy także ręcznych i automatycznych skrzyń biegów.

Problem w tym, że producenci samochodów nie chcą przesadnie informować klientów i kierowców o typie silnika. Dla zdecydowanej większości osób jest to po prostu zbędna informacja. Ale bywa to problemem – zwłaszcza, gdy chcemy kupić części zamienne lub szukając używanego egzemplarza chcemy weryfikować, czy nie zainteresowaliśmy się trefną wersją.

Najpewniejszą metodą na sprawdzenie kodu silnika lub skrzyni biegów jest rozkodowanie numeru VIN. Nie wszystkie darmowe dekodery poradzą sobie z tym zadaniem, a informację z ASO nie zawsze uda się otrzymać „na odległość”, np. przez telefon. Alternatywy to odczytanie numeru silnika lub informacji zawartych na wlepce w bagażniku bagażnika. Niektóre marki podają kody silnika na tabliczce znamionowej. W tych wszystkich przypadkach konieczna może okazać się pomoc sprzedającego (zwłaszcza, gdy auto jest w większej odległości od naszego domu), z czym może być różnie.

Redakcja poleca: Jak domowym sposobem sprawdzić, czy olej silnikowy jest dobry?

Na szczęście istnieje sposób na bezpłatne sprawdzenie kodu silnika i skrzyni biegów – i to bez numeru VIN, aczkolwiek może być on potrzebny do ustalenia dokładnej daty produkcji i mocy. Oba parametry mogą okazać się bardzo istotne, bo w przypadku niektórych modeli np. w połowie cyklu produkcji, jednak nie w ramach modernizacji, dochodziło do wymiany silnika na nowszy. Zdarzało się także, że sama zmiana mocy o 2 czy 5 KM (nie zawsze w dół) wiązała się z przejściem na kolejną normę emisji spalin.

Jak sprawdzic kod silnikaBardzo dobrym, a zarazem bezpłatnym dekoderem kodów silnika jest wyszukiwarka olejów Total. Link do niej znajduje się TUTAJ. Wystarczy podać markę, model, wersję i rok produkcji, a otrzymamy nie tylko informację o rekomendowanym oleju, ale również pełny kod silnika i skrzyni biegów. Co istotne, w sprawdzonych przez nas modelach Mercedesa, Smarta i BMW pokrywał się on z faktycznymi oznaczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji