skoda octavia kamera pokładowa

Kamera pokładowa, czyli wideorejestrator lub rejestrator jazdy, może pomóc nam udokumentować faktyczny przebieg zdarzenia drogowego – a w konsekwencji uniknąć mandatu lub odpowiedzialności za wypadek albo kolizję. By należycie spełniała swoją funkcję, trzeba ją jednak właściwie zamontować.

Kamery samochodowe są w Polsce coraz popularniejsze, stanowią zresztą doskonały pomysł na prezent dla każdego kierowcy. Przepisy co do ich stosowania różnią się w zależności od kraju – np. w Niemczech nie wolno ujawniać numerów rejestracyjnych aut ani twarzy występujących ludzi, a w Portugalii kamery są w ogóle zabronione. W Polsce nie ma zakazu stosowania kamer, należy jednak uwzględniać przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (więcej informacji: Korzystasz z rejestratora jazdy? Uważaj na RODO!).

Na łamach Wyboru Kierowców wielokrotnie pisaliśmy już o kamerach samochodowych – na przykład testowaliśmy 20 modeli kamer w cenie od 99 do 1400 zł.

Kamera spełnia wiele funkcji – poza rejestrowaniem podróży i zbieraniem materiału, który może później posłużyć jako materiał dowodowy w sprawie zdarzenia drogowych, można ją wykorzystać np. do monitoringu. Aby jednak wideorejstrator działał zgodnie z przeznaczeniem, musi być poprawnie zamontowany. Poniżej zamieszczamy kilka podstawowych kwestii, o których należy pamiętać podczas montażu kamerki:

 1. Kamera nie może zasłaniać kierowcy widoku (w niektórych krajach grożą za to nawet mandaty), dlatego najlepsze miejsce to prawa strona panelu lusterka wstecznego; co więcej, kamera powinna być zamontowana w zasięgu wzroku kierowcy.
 2. Trzeba odpowiednio ustawić obiektyw – powinien pokazywać on mniej więcej 30-40% nieba i 60-70% trasy; kamera powinna być ustawiona tak, aby na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną „widzieć” sygnalizator.
 3. Do niektórych wideorejestratorów dostępne są dodatkowe kamerki montowane z tyłu pojazdu, pozwalające na monitorowanie sytuacji na drodze z obu stron. Takie urządzenie powinno zamocować się pośrodku, u góry otworu pokrywy bagażnika.

  Tylna kamera samochodowa
  Po zamontowaniu tylnej kamerki jej przewód trzeba doprowadzić do urządzenia z przodu.
 4. Zasilanie – kable trzeba poprowadzić starannie, by nie zasłaniały kierowcy widoku i nie przebiegały przez panele zasłaniające np. poduszki powietrzne; Skoda wpadła na praktyczne rozwiązanie w postaci gniazda USB-C w obudowie lusterka wstecznego, dostępnego m.in. w nowej Skodzie Octavii:

  skoda octavia usb-c kamera
  Gniazdo USB-C do zasilania kamery pokładowej w nowej Skodzie Octavii (dostępne także w Scali, Superbie, Karoqu oraz Kodiaqu).
 5. Mocowanie – szybę i przyssawkę należy wyczyścić płynem, najlepiej z zawartością alkoholu; przed przymocowaniem przyssawki dla lepszego efektu można ją podgrzać suszarką, a później dociskać do szyby przez ok. 10 s.
 6. W przypadku kamer z możliwością ustawiania ekspozycji należy dobrać jej wartość tak, aby numery rejestracyjne innych aut były czytelne w warunkach słabego oświetlenia (np. na parkingu podziemnym).

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj