Urządzenie na szybie

O ile w Polsce nie ma właściwie żadnych ograniczeń w korzystaniu z kamer samochodowych, CB radia lub przenośnych nawigacji, za granicą może się to skończyć nawet wysokim mandatem.

Brak restrykcyjnych przepisów regulujących montaż określonej ilości pomocniczych urządzeń (telefonów, nawigacji, kamerek) na przedniej szybie samochodu sprawia, że polscy kierowcy korzystają z nich bez ograniczeń, często zasłaniając sobie nimi widok na otoczenie przed samochodem. To w istotny sposób zwiększa niebezpieczeństwo na drodze, bo kierowca może z auta nie zauważyć obszaru nawet kilkunastu metrów.

Liczy się każdy centymetr

Podobne ograniczenia są także na Słowacji, ale nie są tak zdecydowanie egzekwowane przez policję.

Pod tym względem konkretne wymagania mają przepisy obowiązujące w Szwajcarii. Zabraniają one ograniczania widoczności przez urządzenia zamieszczone na przedniej szybie i nakazują umieszczanie ich tylko w martwym polu widzenia kierowcy, które powinno wynieść maksymalnie 12 metrów. Urządzenie nie może być większe od tradycyjnej kartki pocztowej, a zamontować je można tylko przy dolnej lub górnej krawędzi przedniej szyby. Dotyczy to nie tylko elektroniki, ale też np. zapachów samochodowych i innych elementów niewystępujących jako fabryczne wyposażenie auta.

Szwajcaria zasady umieszczania nawigacji
Szwajcaria – zasady umieszczania nawigacji

Lepiej nie nagrywać

Poszczególne kraje Europy mają też różne podejście do stosowania kamer samochodowych, ostrzegaczy o fotoradarach i CB radia. Mandat za korzystanie z tego pierwszego grozi kierowcom jeżdżącym w Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech i Austrii (nawet 10 000 euro). W Niemczech ważniejsza od interesu kierowcy samochodu z kamerką jest ochrona danych nagrywanej osoby, natomiast w Austrii kamera jest traktowana jako monitoring. Jeśli chodzi o CB radio, w niektórych państwach (Hiszpania, Włochy, Szwajcaria) turyści nie muszą mieć licencji lub zarejestrowanego odbiornika, ale trzeba go przełączyć o 5 kHz lub przejść w tryb EU lub EC. W Austrii natomiast nie można korzystać z radia multisystemowego i pracującego w polskim systemie.

Ominiesz fotoradar, ale nie unikniesz mandatu za ostrzegacz

Ostrzegacz przed fotoradarami
Ostrzegacz przed fotoradarami

W ostatnich czasach popularne stały się również wszelkiego rodzaju ostrzegacze o zbliżaniu się do fotoradarów. Część z nich wysyła ostrzeżenia nadane od innych użytkowników drogi (np. Yanosik), część ma zapisaną stałą bazę fotoradarów. Korzystanie z tych drugich jest nielegalne w Szwajcarii, Francji i Niemczech – grozi za to mandat nawet 1500 euro. W Niemczech karalne nie jest używanie ostrzegacza (aplikacji) w smartfonie.

Sprawdź legalność korzystania z przenośnej elektroniki w aucie

Przed wyruszeniem w zagraniczną podróż warto dokładnie sprawdzić przepisy obowiązujące w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Nawet jeśli w Polsce jazda ze „wspomagaczami” nie jest zabroniona, nie oznacza to, że wyjątkowo wyczuleni na tym punkcie nie będą inne państwa. Przy montażu przenośnej nawigacji/telefonu trzeba mieć na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo, a nie wygodę użytkowania.

Kary za stosowanie urządzeń elektronicznych w samochodach

Urządzenie Niemcy Austria Hiszpania Francja Szwajcaria
Ostrzegacz o kontrolach prędkości 300 zł 6,200 zł 3,500 zł
Kamera samochodowa wyrok sądu 41,500 zł wyrok sądu 3,500 zł
CB radio 3,900 zł