Systemy integracji smartfonu z autem

W nowoczesnych samochodach obraz ze smartfonu można łatwo przesłać na ekran wbudowanego systemu multimedialnego. Który z trzech popularnych rozwiązań (Android Auto, Apple CarPlay, MirrorLink) najlepiej integruje smartfon z samochodem?

Dla wielu kierowców współczesne smartfony nie służą wyłącznie do wykonywania i odbierania połączeń. Dzisiaj często zastępują one tradycyjny aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki lub samochodową nawigację, potrafią też przeprowadzić podstawową diagnostykę samochodową. Wszystko dzięki licznym darmowym aplikacjom, które możemy na nich zainstalować.

Szerokie zastosowanie smartfonów sprawia, że ich obsługa w czasie jazdy zabiera bardzo dużo uwagi. W nowoczesnych samochodach nie musimy się jednak martwić o konieczność zainstalowania telefonu na szybie i czasochłonne „skakanie” po dostępnych w nim aplikacjach. Wystarczy z pomocą kabla USB podłączyć smartfon do systemu multimedialnego samochodu i przenieść obraz z ekranu na dotykowy wyświetlacz umieszczony w centralnym miejscu deski rozdzielczej. Dzięki takiej integracji telefonu z samochodem mamy bardziej przejrzystą obsługę użytecznych aplikacji, a co za tym idzie – zwiększamy bezpieczeństwo podróżowania.

Systemy integracji smartfonu z autem
Smartfon należy podłączyć do systemu kablem USB. Obsługa menu większym ekranem na desce rozdzielczej nie rozprasza kierowcy w takim stopniu jak stukanie w wyświetlacz telefonu, ale mimo tego niektóre systemy stosują metody zwiększające bezpieczeństwo, np. MirrorLink nie pozwala wybierać aplikacji w czasie jazdy.

We właściwie każdym samochodzie umożliwiającym połączenie smartfonu z wyświetlaczem systemu multimedialnego zastosowanie znajdują 3 rodzaje systemów. Na telefony z Androidem przewidziano system Android Auto, z iOS – Apple CarPlay. Prekursorem w tej dziedzinie jest nieco przestarzały, współpracujący tylko z Androidem MirrorLink. Wszystkie z nich wyposażono w funkcję zestawu głośnomówiącego i odbierania SMS-ów (w tym głosowego i możliwość ich przedyktowania). Niestety, rzeczywistość nie jest jednak aż tak optymistyczna, bo np. aplikacja Siri w iPhone’ie nie jest dostępna w polskiej wersji językowej.

Systemy integracji smartfonu z autem
Lubianą w Polsce nawigację AutoMapa na razie obsługuje tylko system Apple CarPlay.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy sprawdzimy, jakie aplikacje systemy są w stanie wyświetlić na ekranie centralnym w samochodzie. Najmniej pod tym względem ma do zaoferowania MirrorLink. Poza Spotify nie umożliwi on wyświetlenia najpopularniejszych aplikacji nawigujących (tylko Coyote i Sygic), nie współpracuje także z Messengerem i wszelkimi audiobookami. Oprócz tego szybkość obsługi pozostawia wiele do życzenia. To już raczej kres tego pierwszego systemu integracji auta ze smartfonem.

Android Auto i Apple CarPlay prezentują się o wiele korzystniej. Obsługują Messengera i audiobooki, a także popularną nawigację Waze oraz Google Maps (dla obu systemów) i Mapy Apple (tylko CarPlay). System integrujący iPhone’y dodatkowo współpracuje z popularną w Polsce Auto Mapą i AutoRadarem (niedostępnym w Google Maps). Oba systemy oferują też połączenie z większą liczbą aplikacji muzycznych.

Android AutoApple CarPlayMirrorLink
Funkcje telefoniczne
Zestaw głośnomówiący TAK  TAK  TAK 
Odbiór wiadomości SMS TAK  TAK  TAK 
Nawigacja
Auto Mapa NIE  TAK  NIE 
Coyote NIE  NIE  TAK 
Google Maps TAK  TAK  NIE 
Mapy Apple NIE  TAK  NIE 
Sygic NIE  NIE  TAK 
Waze TAK  TAK  NIE 
Muzyka
Amazon muzyka TAK  TAK  NIE 
Apple muzyka NIE  TAK  NIE 
Deezer TAK  NIE  TAK 
Muzyka Google TAK  TAK  NIE 
Spotify TAK  TAK  TAK 
Tidal NIE  TAK  NIE 
Komunikatory
Messenger TAK  NIE  NIE 
WhatsApp TAK  TAK  NIE 
Audiobooki
Audiobooks.com TAK  TAK  NIE 
Audible TAK  TAK  NIE 

Opisane systemy łączności z telefonem nie występują we wszystkich autach z dotykowym wyświetlaczem multimediów: w wielu z nich wymagały (i w najnowszych nadal wymagają) dopłaty od strony kupującego. Jeśli system car audio naszego auta nie umożliwia integracji ze smartfonem, pozostaje montaż nowego sprzętu w miejsce fabrycznego systemu (kilka tys. zł) lub… wymiana samochodu na nowocześniejszy model.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj