Kamera Transcend DrivePro 550

Najnowsza kamera samochodowa firmy Transcend – model DrivePro 550 – ma dwa obiektywy i kilka systemów wsparcia kierowcy. Oceniamy jakość nagrań rejestratora jazdy i przydatność wbudowanych funkcji.

Kamery samochodowe to nie tylko ciekawy, ale i przydatny gadżet – w przypadku zdarzenia drogowego mając nagranie z wideorejestratora możemy udowodnić swoją niewinność, a także odnaleźć sprawcę parkingowej obcierki. Rynek oferuje możliwość kupna wielu takich urządzeń, regularnie pojawiają się też nowe modele kamerek samochodowych. Jedną z takich „wypuściła” niedawno firma Transcend, znana z produkcji kart pamięci i dysków SSD. O wysokiej jakości wideorejestratorów tego producenta świadczy m.in. drugie miejsce w naszym porównaniu 20 kamer samochodowych. Tym razem Transcend wprowadził nowość – w kamerze DrivePro 550 pojawił się drugi obiektyw, umożliwiający filmowanie np. wnętrza samochodu.

Dwa obiektywy, większa kontrola

Kamera samochodowa Transcend DrivePro 550 02
Drugi obiektyw kamery (z prawej strony) można obracać o 180 stopni, dając podgląd m.in. na wnęrze samochodu.

Pierwszy, większy obiektyw z matrycą Sony (nagrywa w rozdzielczości 1920×1080) jest umieszczony w obudowie na stałe i ma za zadanie rejestrować obraz z przodu auta. Drugi obiektyw oferuje mniejszą rozdzielczość (1280×720), ale wyposażono go w 4 diody LED na podczerwień. W dodatku można go obracać o 180 stopni, dostosowując kamerę do aktualnych potrzeb. Transcend DrivePro 550 umożliwia zatem filmowanie np. tylnej szyby, samego kierowcy lub boków pojazdu, rozszerzając tym samym pole widzenia. Być może dlatego sam producent poleca ją osobom jeżdżącym autem zawodowo.

Nie tylko nagrywa

Kamerę Transcend DrivePro 550 wyposażono w szereg przydatnych z perspektywy kierowcy funkcji. Wideorejestrator ostrzega kierowcę o kolizji i alarmuje w przypadku zjechania z aktualnie obranego pasa ruchu. Oferuje również możliwość włączenia trybu parkingowego: wymaga to podłączenia kamery do stałego źródła zasilania). Niestety, w urządzeniu zabrakło jednej bardzo istotnej funkcji – ostrzegania o fotoradarach.

Czy kiedykolwiek wysłaliście policji nagranie z kamerki samochodowej? Zagłosujcie w naszej sondzie!

Oglądaj na smartfonie

Obraz z kamery samochodowej można w łatwy sposób przenieść na ekran smartfona. Wystarczy ściągnąć aplikację Transcend DrivePro i przy użyciu sieci Wi-Fi połączyć wideorejestrator z telefonem. Z poziomu smartfona możemy oglądać aktualny obraz, zgrać i przejrzeć pozostałe nagrania oraz zmieniać ustawienia kamery. Niektóre z nich, np. te dotyczące systemów bezpieczeństwa trzeba jednak korygować bezpośrednio w kamerze.

Kamera samochodowa Transcend DrivePro 550 10
Na smartfonie o wiele wygodniej obsługiwać kamerę niż patrzeć na niewielki wyświetlacz wideorejestratora. Nie potrzebujemy do tego nawet kabla: połączenie odbywa się poprzez Wi-Fi.

Jak nagrywa kamera Transcend DrivePro 550?

Nasz test opisywanej kamery dał werdykt odnośnie obrazu z wideorejestratora najnowszej kamery marki Transcend. Do nagrań z głównego obiektywu nie można mieć większych zastrzeżeń: dobrze radzi sobie nawet w nocy, jednak odczytanie numerów rejestracyjnych po ciemku może już stanowić problem. Jeśli chodzi o dodatkowy obiektyw, za dnia dobrze rejestruje wnętrze auta, a gorzej to, co dzieje się na zewnątrz. Nocą przydają się diody na podczerwień: dzięki nim środek auta jest dobrze widoczny, ale sytuacja poza nim – już niekoniecznie.

Kamera samochodowa Transcend DrivePro 550 05
Kamera główna rejestruje przejrzysty obraz za dnia…
Kamera samochodowa Transcend DrivePro 550 05
… jak i w nocy. Nie ma problemów z prześwietleniem obrazu.
Kamera samochodowa Transcend DrivePro 550 05
Obraz z dodatkowej kamery jest gorszej jakości. Słabo widać zwłaszcza to, co się dzieje na zewnątrz.
Kamera samochodowa Transcend DrivePro 550 05
Nocą na obrazie z dodatkowej kamery nie widać w zasadzie nic poza kabiną samochodu.

Czy warto kupić wideorejestrator Transcend DrivePro 550?

Kamera Transcend DrivePro 550 kosztuje ok. 650 zł. To niemało, zważywszy na fakt że w tej kwocie da się znaleźć lepszy, jednoobiektywowy rejestrator z bazą fotoradarów. Jeśli komuś nie zależy na dodatkowym obiektywie, będzie to dla niego korzystniejsza opcja.

Uważaj za granicą – za używanie kamerki samochodowej możesz dostać mandat!

Ocena końcowa:  3/5 

Kamera pokładowa Transcend DrivePro 550 – dane techniczne

kamera-transcend-drivepro-550

2 KOMENTARZE

  1. Ja mam a6 z Truecama, kamera przód tył i taka opcja jest jak dla mnie idealna, jedynie co to trzeba było dobrze kabelek poprowadzic a ten był dość twardy. Ale jakość obrazu dobra no i jak na już ponad dwa lata to nadal spisuje się dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj