NowościAktualnościSkrzyżowanie obsiane kamerami. Nikt nie ucieknie od mandatu

Skrzyżowanie obsiane kamerami. Nikt nie ucieknie od mandatu

GITD uruchomił kolejne rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. Gdzie tym razem trzeba uważać na system Red Light? Mowa o dużym polskim mieście.

Kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle to trzeci tzw. bat na kierowców (po fotoradarach i odcinkowych pomiarach prędkości). Z miesiąca na miesiąc urządzeń wykorzystujących system Red Light stale przybywa, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę zamiłowanie niektórych kierujących do przejeżdżania na „późnym zielonym”. Na początku 2024 roku kierowcy musieli uważać na żółte kamery w aż 33 lokalizacjach w całej Polsce. Najwięcej, bo po ok. 5 zestawów kamer zamontowano w województwach dolnośląskim, łódzkim i śląskim. Monitorują one skrzyżowania zlokalizowane głównie w największych miastach lub w mniejszych, przez które przebiegają ruchliwe drogi krajowe czy wojewódzkie.

Nowy rejestrator przejazdu na czerwonym świetle w Szczecinie

„Swoich” rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle doczekało się także województwo zachodniopomorskie. Żółte kamery uruchomiono bowiem w Szczecinie. Dla niektórych może to wcale nie być zaskakująca wiadomość, gdyż urządzenia Red Light postawiono tam jeszcze w 2023 roku i przechodziły one przez fazy testów. Teraz już faktycznie zaczęły „polować” na przejeżdżających na czerwonym świetle. Kierowcy muszą tym samym pilnować się na skrzyżowaniu ulic Generała Stanisława Taczaka, Hieronima Derdowskiego i 26 kwietnia. To rozległy obiekt, na którym krzyżuje się kilka wielopasmowych dróg. Co ciekawe, kilka lat wcześniej w tym miejscu pracowały sekundniki odmierzające czas do zmiany świateł.

Przejazd na czerwonym świetle. Jaki mandat i punkty karne?

Skrzyżowanie w Szczecinie monitoruje łącznie 26 kamer, dlatego nie ma co liczyć na ewentualne uniknięcie kary za przejechanie tam „na czerwonym”. A konsekwencje za to są dzisiaj poważne. Co prawda mandat mocno nie szarpnie po kieszeni (wynosi 500 zł), ale za wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle dostaje się obecnie aż 15 punktów karnych. Dla niektórych przyłapanie na tym wykroczeniu może się wobec tego zakończyć zatrzymaniem prawa jazdy.

Polecamy również:

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle – aktualna lista kamer

Więcej na temat mandatu za przejazd na czerwonym świetle

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji