PoradyPoradyJak nie dostać mandatu za przejazd na czerwonym świetle? Jest prosty i...

Jak nie dostać mandatu za przejazd na czerwonym świetle? Jest prosty i sprawdzony sposób!

W Polsce przybywa skrzyżowań z fotoradarami rejestrującymi przejazd na czerwonym świetle. Część kierowców przejeżdża przez nie niezbyt pewnie, obawiając się wpadki. Jest na to prosty sposób.

Przejazd na czerwonym świetle jest jednym z najniebezpieczniejszych zachowań na drodze. To najprostszy przepis na narażenie innych na utratę zdrowia lub życia. Nic dziwnego, że za przejazd na czerwonym świetle przewidziano 500 zł mandatu i aż 15 punktów karnych.

Mandat za przejazd na czerwonym świetle można dostać, gdy to wykroczenie zauważą policjanci. Możliwe jest także uwiecznienie „wyczynu” kierowcy przez fotoradar. Niestety obecność urządzeń do kontroli ruchu drogowego u wielu zmotoryzowanych wywołuje niepotrzebny niepokój i inicjuje nieprzewidywalne zachowania. Któż nie był świadkiem mijania fotoradaru z prędkością niższą od dozwolonej. Kierowcy także zachowują się niepewnie na skrzyżowaniach z radarami rejestrującymi przejazd na czerwonym świetle – najwyraźniej boją się, że zaskoczy ich nagła zmiana świateł. Poczucia niepewności można jednak uniknąć.

Redakcja poleca: Wymiana fotoradarów trwa w najlepsze. Już łapią kierowców w nowych miejscach

Niestety sekundniki na skrzyżowaniach, które odliczają czas do zmiany światła, pracują tylko w kilku miastach w kraju. Na większości skrzyżowań z radarami wykrywającymi przejazd na czerwonym znajdują się przejścia dla pieszych. Kierowca powinien obserwować sygnalizator na przejściu zorientowanym w kierunku jego jazdy, bo zwykle sekwencja wygląda tak samo – najpierw zaczyna migać zielone światło na przejściu, później zapala się czerwone dla pieszych i żółte dla kierowców, a na koniec cykl zamyka czerwone światło dla zmotoryzowanych.

Jak nie dostac mandatu za przejazd na czerwonym swietle
Bez względu na to, czy dojeżdżamy do skrzyżowania z fotoradarem, czy bez niego, warto obserwować sygnalizację dla pieszych. Jeżeli zielone światło miga lub już zapaliło się czerwone, zwykle oznacza to, że za moment zapali się także czerwone światło dla samochodów.

Warto pamiętać, że wykonanie zdjęcia w przypadku przejazdu na czerwonym świetle inicjuje przejechanie przez zatopioną w asfalcie pętlę indukcyjną. Dlaczego koniecznie trzeba zatrzymywać pojazd przed nią. Zdjęcie nie zostanie wykonane, gdy świeci się żółte światło. Kierowca ma więc spory bufor czasowy – jeżeli jedzie z dozwoloną prędkością na pewno będzie w stanie zatrzymać pojazd przed skrzyżowaniem.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji