Toyota Auris II 05

Kompaktowa Toyota ma wiele asów w rękawie, i jest nim nie tylko odmiana hybrydowa. Co o używanych Toyotach Auris II sądzą właściciele? Rzadko chcą się ich pozbywać!

Toyota produkowała Aurisa w dwóch generacjach przez 12 lat. Zaprezentowany w 2019 roku następca drugiego, opisywanego wcielenia powrócił do legendarnej, znanej na całym świecie nazwy Corolla. Przypominamy jednak, że pomimo zmiany nazewnictwa kompaktowego hatchbacka, Toyota Corolla pozostała w ofercie jako odrębnie stylizowany sedan. Auris II pod kątem designu wykonał zdecydowany krok naprzód względem poprzednika, także jeśli spojrzymy na wnętrze. Niestety, rozstaw osi pozostał nietknięty (260 cm) i pomimo wydłużenia samochodu o kilka centymetrów nie udało się zapewnić komfortowych warunków jazdy dla czterech dorosłych osób. W większości opinii pozytywny obraz Aurisa skutecznie psuje marna jakość wykonania i momentami nieintuicyjna obsługa instrumentów. Tutaj trzeba przyznać – Toyota nie potrafiła wtedy nadążyć za europejskimi konkurentami.

Toyota Auris II
Toyota próbowała uatrakcyjnić Aurisa ciekawie stylizowanymi wersjami, np. widocznym na zdjęciu wyżej Red. Nie zdecydowano się jednak na produkcję żadnej sportowej odmiany o mocy ok. 200 KM.

Produkcja Aurisa kilka lat temu dobiegła końca. Samochody nadal mają wyśrubowane ceny, a właściciele – zwłaszcza Ci posiadający je od nowości – niechętnie podejmują rozmowy o negocjacji. Jaką wersję napędową wybrać? Toyota przygotowała bowiem aż trzy: benzynową, wysokoprężną i hybrydową. Na ogół każda ma więcej zalet niż wad, choć zależy to od warunków, w jakich będziemy użytkować auto. Oto opinie o używanej Toyocie Auris II.

Toyota Auris II 19
Lifting z 2015 r. (fot.) odświeżył głównie przednią część nadwozia i wprowadził do gamy nowe silniki: turbodoładowanego 1.2 i pochodzącego od BMW turbodiesla 1.6 D-4D.

Używana Toyota Auris II – wnętrze

Względem Aurisa I zupełnie zmieniono koncepcję: zniknęła spora konsola środkowa z wysoko umieszczonym lewarkiem, rozbudowano natomiast górną część deski w okolicach nawiewów. Dyskusyjnie wpłynęło to na wygodę w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza że siedząc za sterami Aurisa nie odczuwamy jakiegoś nadmiaru przestrzeni. Czytelność kokpitu nie budzi zastrzeżeń, materiały z których został wykonany – już tak. W potocznym brzmieniu plastiki wręcz „rysują się od patrzenia”, to samo tyczy się tapicerek. Modernizacja samochodu poprawiła nieco sytuację: nowsze wnętrze poznamy przede wszystkim po charakterystycznych „tubach” zegarów.

W Aurisie na pewno nie odnajdą się zwolennicy sportowej, niskiej pozycji za kierownicą. Fotele mają krótkie siedzisko i są wyprofilowane w zaledwie wystarczającym stopniu. Poza nietrwałą tapicerką (wypada spod niej gąbka) właściciele skarżą się na… rdzę stopniowo pokrywającą stelaże foteli. Toyocie należą się pochwały za ograniczenie do akceptowalnego poziomu wysokości tunelu środkowego. Niestety, nie jest on w stanie zrekompensować panującej w drugim rzędzie siedzeń ciasnoty. Odczują ją podróżujący z tyłu dorośli i… rodzice wożący dzieci w fotelikach. Dobrze że przynajmniej do bagażnika zmieścimy wszystko, co potrzebujemy. Do hatchbacka „wchodzi” 360 l, do cenionego kombi – od 530 do 1658 l.

Używana Toyota Auris II – silniki

Standardowo dla Toyoty – ubogo, ale bez udziwnień. Początkowo benzynowe Aurisy nie miały turbodoładowania. Zmieniło się to w 2015 r., gdy wolnossącego 1.6 Valvematic wyparła z gamy jednostka 1.2 T o co prawda mniejszej mocy (116 względem 132 KM), ale większym zapasem momentu obrotowego. Bazowy silnik, czyli znany z Yarisa 1.33 (99 KM), pozostał w ofercie do końca produkcji. Długim stażem może się pochwalić również najsłabszy diesel, czyli 1.4 D-4D (90 KM; do 2017 r.). Rolę mocniejszego najpierw pełnił 2.0 D-4D (124 KM), po liftingu – zapożyczony od BMW 1.6 D-4D (112 KM).

Toyota Auris
Dwulitrowy turbodiesel w Aurisie to poprawiona względem starszych (i awaryjnych) odmian jednostka o mocy 124 KM.

Oczywiście to nie wszystko: znaczącą rolę w sprzedaży Aurisa odegrała odmiana hybrydowa z zespołem napędowym generującym łącznie 136 KM (benzynowy 1.8/99 KM i elektryczny 82 KM). Auris Hybrid rzeczywiście spala ok. 5,5-6 l w mieście, a w dodatku nie ma większych przeciwwskazań, by przerobić go na LPG (nadają się do tego również wersje 1.33 i 1.6, gdyż nie mają bezpośredniego wtrysku paliwa). Z tego powodu hybrydy spotykają się z rosnącą popularnością wśród taksówkarzy. Poruszanie się po zakorkowanym mieście w dodatku umila spokojna i płynna praca przekładni planetarnej. Bezstopniowy „automat” Multidrive-S łączył się tylko z benzynowymi 1.6/1.2 T. Wysokoprężne Aurisy zestawiano tylko z 6-biegowymi skrzyniami ręcznymi.

Używana Toyota Auris II (2012-2019) – który silnik wybrać?

Toyota Auris II
Toyota Auris to właściwie jedyna sensowna propozycja na samochód kompaktowy z napędem hybrydowym. Producent udoskonalał swój system przez wiele lat i w codziennej eksploatacji zazwyczaj okazuje się bezawaryjny. W dodatku przy zamontowaniu instalacji gazowej pozwala do minimum zredukować wydatki na paliwo.

Używana Toyota Auris II – opinie użytkowników

 Zalety 

„Rewelacyjny układ hybrydowy. Niewysilony silnik benzynowy ze wspomaganiem elektrycznym tworzą kulturalnie pracujące i oszczędne źródło napędu”

„Duży plus za minimalny tunel środkowy z tyłu. Zyskuje na tym piąta osoba”

„Zawieszenie nazwałbym uniwersalnym. Auto prowadzi się stabilnie i nie przenosi zbytnich drgań do środka. W zakręty wchodzi dość szybko, ale nie należy przesadzać”

„Baterie w Aurisie Hybrid umieszczono pod kanapą. Korzystnie wpłynęło to na prowadzenie (auto jest dobrze wyważone) i pojemność bagażnika”

 Wady 

„Często jeżdżę na korektę zbieżności. Przez rozjechaną geometrię ucierpiały opony”

„Nie polecam dla wysokich osób (powyżej 180 cm): ciężko znaleźć optymalną pozycję na tych niewygodnych fotelach. Kierownica ma niewielki zakres regulacji”

„Lepiej nie wyjeżdżać w trasę Aurisem z CVT. Wycie spowodowane działaniem tej skrzyni staje się nie do zniesienia”

„Niska jakość obrazu z kamery cofania. Do tego urządzenie nieprecyzyjnie określa odległości. Szkoda, bo widoczność do najlepszych nie należy”

Używana Toyota Auris II – awaryjność, typowe usterki

Do sporadycznie występujących usterek mechanicznym trzeba zaliczyć odkładający się nagar w głowicach silników 1.33 oraz nietrwałą pompę cieczy chłodzącej także w innych benzynowych silnikach. Uwaga: słabsze Aurisy (1.33 i 1.4 D-4D) wyposażono w tarcze hamulcowe o mniejszej średnicy, które szybko „poddają się” zwłaszcza w eksploatowanych na trasach samochodach flotowych. Wiele Aurisów już na gwarancji miało wymieniane sprzęgła: wada fabryczna powodowała nadmierne hałasy i utrudnione wybieranie biegów. Poza tym zdarzają się problemy z „rozjechanym” zawieszeniem i szybko zużywającymi się łożyskami kół. Z kolei kupując hybrydę warto już powoli zainteresować się kondycją akumulatorów, szczególnie jeśli auto ma za sobą znaczny przebieg.

Toyota Auris II
Z uwagi na wysokie koszty przywrócenia hybrydowego auta do pełnej sprawności po wypadku czy podtopieniu, hybrydowego Aurisa warto kupić tylko z pewnego źródła. Przy przebiegach rzędu 300-400 tys. km najprawdopodobniej czeka nas wymiana lub regeneracja baterii.

Używana Toyota Auris II – gdzie jest nr VIN?

Numer VIN wybito na podłodze przed fotelem pasażera. Odczytamy go też z naklejki na słupku środkowym lewym (przy fotelu kierowcy).

Toyota Auris II numer VIN

Używana Toyota Auris II – sytuacja rynkowa

Aurisy II z drugiej ręki z deklarowaną bezwypadkową przeszłością startują od 28 tys. zł: niemal w stu procentach są to poflotowe auta z 1.4 D-4D. Dopiero wychodząc ponad 30 tys. zł pojawiają się benzynowe Aurisy w ciekawszych kolorach niż biały i srebrny. Budżet 45 tys. zł pozwala już wybierać wśród przykuwających oko egzemplarzy, także hybrydowych, a nawet poliftowych. Młodsze roczniki potrafią kosztować 60-70 tys. zł, a najdroższe auta – 80-90 tys. zł. Połowa wystawianych kompaktowych Toyot ma pod maską silniki benzynowe, z kolei hybrydy popularnością znacznie przegoniły diesle. Zdecydowanie łatwiej o hatchbacka niż kombi.

Używana Toyota Auris II – podsumowanie

Wygląda na to, że Aurisa II można zaliczyć do grona niezawodnych Toyot. Co istotne, przewidywalną eksploatację zapewni niemal każda wersja silnikowa. Nie da się ukryć, że osiągi w tym samochodzie trzeba zepchnąć na drugi lub nawet dalszy plan (w przeciwieństwie do wydatków na paliwo). Aurisa lepiej nie polecać także dużym rodzinom (ciasne wnętrze) i osobom przyzwyczajonym do poziomu wykończenia z segmentu premium.

Redakcja poleca inne artykuły o używanych Toyotach:

Używana Toyota Yaris III (2011-2020) – opinie użytkowników

Używana Toyota Auris I (2007-2012) – opinie użytkowników

Używana Toyota Avensis III (2008-2018) – opinie użytkowników

Toyota Auris II

Toyota Auris II – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys.427-456/176/147 cm
Rozstaw osi260 cm
Pojemność bagażnikahtb 360-1200 l; kmb 530-1658 l
Toyota Auris II – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki benzynowe)
Silnik1.33 Dual-VVT-i1.2 Turbo1.6 Valvematic1.8 Hybrid
Pojemność1329 cm³1197 cm³1598 cm³1798 cm³
Paliwobenz.benz., turbobenz.benz. + elektr.
Maks. moc99 KM116 KM132 KM136 KM
Maks. moment128 Nm185 Nm160 Nm142 + 207 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h12,6 s10,0 s10,0 s10,9 s
Prędkość maks.175 km/h200 km/h200 km/h180 km/h
Śr. zużycie paliwa5,6 l/100 km5,4 l/100 km5,9 l/100 km3,9 l/100 km
Toyota Auris II – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki Diesla)
Silnik1.4 D-4D1.6 D-4D2.0 D-4D
Pojemność1364 cm³1598 cm³1998 cm³
Paliwoturbodieselturbodieselturbodiesel
Maks. moc90 KM112 KM124 KM
Maks. moment205 Nm270 Nm310 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h12,5 s10,5 s10,0 s
Prędkość maks.180 km/h200 km/h200km/h
Śr. zużycie paliwa4,0 l/100 km4,7 l/100 km4,3 l/100 km

Używana Toyota Auris II – galeria

2 KOMENTARZE

 1. Miałem nówkę z salonu w Kaliszu 1.6 benzyna 130 koni hatchback.
  Sprzedałempo roku czasu z przebiegiem ok 35 tys. Konie są wirtualne osiagane w przedziale 5500-6000 obrotów/minutę. w normalnym zakresie ok 3 tys obrotów samochód sprawiał wrażenie, że ma koni 50-60 a nie 130.
  jedyny plus w zimie, że szybko nagrzewał kabinę.
  Przy 180 km/h maska falowała tak, że za pierwszym razem zatrzymałem się na autostradzie bo myślałem, że jest otwarta. A to taka „gruba i mocna” blacha.
  Wrzucając 6=ty bieg przy 120 km/h nie było możliwości rozpędzenia się do 190. Dopiero żyłując na 5 tym biegu do ok 150 km/h i zmianie na najwyższy bieg można było osiągnąć 190 km/h. Spalanie 7-8 litrów benzyny. Samochód ładnie wykończony, kamera cofania etc. ale masakrycznie ciasny. Zapakowanie łacznie ok 350 kg (łącznie z kierowcą) powodowało, że przyspieszenie i droga hamowania wydłużały się niebezpiecznie. Nie polecam.

 2. Kupiłem auto cztery lata temu, naprawy, które uważałem za błogosławieństwo należały mi się ponieważ moja Toyota Hybrid Auris to bubel, rozeszło się nawet poszycie foteli w tym jednego właściwie nie używanego.
  Najgorsze co mnie spotkało wydarzyło się ostatnio…mianowicie samochód ściąga w prawą stronę, szef serwisu oznajmił mi, że jest to CECHĄ TEGO AUTA A NIE WADĄ !!!!!!!!
  Proponuję wszystkim właścicielom Toyoty Auris i być może innych Toyot hybrydowych sprawdzić czy też nie mają tej wspaniałej cechy :-).
  Objawia się to tym, że podczas mocnego przyśpieszania (wciśnięcia pedału gazu) samochód ściąga w prawą stronę! Ja tego nie zauważyłem bo jeżdżę ekonomicznie ale moja żona to zauważyła i oznajmiła, że tak popsutym autem nie będzie jeździła. Jest to podobno wada mechanizmu napędu zresztą opisana przez kilka niezadowolonych osób w Internecie.
  Działania serwisu mogę określić dwoma słowami „słodkie pierdzenie”.
  Sprawdziłem egzemplarz takiej samej Toyoty w Polsce oraz kupionej w Niemczech i jest niestety to samo :/ ściąga w prawą stronę. Wersja niemiecka może ciut mniej ale samochód młodszy 3 lata i wydaje mi się, że zawieszenie jest bardziej zwarte bo moje dodatkowo skrzypi.
  Mam przejechane 49 tysięcy (5 lat) i sprawność przedniego zawieszenia to 43 i 41% tylnego 54 i 53%. Mam jeszcze 11 letniego Jeppa i z prozdu sprawność 50 % z tyłu 55% po prawie 200 tysiącach kilometrów.
  Proszę samodzielnie ocenić to co napisałem ale uważam, że to auto to bubel 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj