NowościAktualnościPolicja podsumowała rok działalności grupy SPEED

Policja podsumowała rok działalności grupy SPEED

Już od roku w każdej komendzie wojewódzkiej policji działa specjalna grupa SPEED. W ciągu 12 miesięcy funkcjonariusze zatrzymali prawie 20 000 praw jazdy. Poznaj szczegóły.

Ze statystyk polskiej policji wynika, że co roku nadmierna prędkość jest przyczyną ponad 1/3 wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych. Aby eliminować niebezpieczne sytuacje na drogach, w listopadzie 2018 r. przy Komendzie Stołecznej Policji utworzono grupę SPEED jako pierwszą tego typu jednostkę w naszym kraju. Działalność warszawskich policjantów przyniosła bardzo dobre efekty, dlatego model ten wdrożono w pozostałych komendach wojewódzkich. Od 19 lipca ubiegłego roku w każdym województwie funkcjonuje już grupa SPEED.

Służbę w tych wyspecjalizowanych zespołach pełnią policjanci ruchu drogowego z największym doświadczeniem, którzy stale podnoszą swoją wiedzę i umiejętności podczas regularnych szkoleń z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Priorytetem działania funkcjonariuszy grupy SPEED jest ograniczenie liczby wypadków drogowych. Do realizacji tego celu otrzymali najnowocześniejszy sprzęt, w tym bardzo szybkie radiowozy i motocykle wyposażone w wideorejestratory. W ostatnim czasie policyjną flotę uzupełniła 272-konna Skoda Superb Combi z napędem 4×4.

Policjanci z grupy SPEED korzystają też m.in. z nieoznakowanych Kii Stinger.

Rezultaty pracy grupy SPEED są imponujące. W okresie od 19 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. policjanci z tej jednostki ujawnili w sumie 442 660 wykroczeń, w tym aż 308 728 związanych z przekroczeniem prędkości. Z prawem jazdy musiało się pożegnać 18 773 kierujących, którzy przekroczyli ograniczenie o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Pamiętajmy, że mandaty za prędkość to nie wszystko. Drastyczne przekraczanie dozwolonej prędkości najczęściej łączy się z innymi, równie niebezpiecznymi zachowaniami, jak np. wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, przekraczanie linii ciągłej czy przejeżdżanie z dużą prędkością przez przejście dla pieszych. Dla takich piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej.

Przykłady działań grupy SPEED:

Redakcja poleca:

Taryfikator mandatów w Polsce (2020)

Taryfikator punktów karnych w Polsce (2020)

Źródło: policja.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji