Modele Skody od lat zasilają floty policji na całym świecie. Radiowozy tej marki spotkamy m.in. w Polsce, Czechach, Gruzji, a nawet Nowej Zelandii. Sprawdź szczegóły.

Skoda od wielu lat dostarcza samochody dla policji na całym świecie. Z radiowozów tej marki korzystają stróże prawa m.in. w Polsce, Czechach, Włoszech, Wielkiej Brytanii czy Nowej Zelandii. Auta, które trafiają na służbę do policji, różnią się oczywiście pod względem wyposażenia od swoich „cywilnych” odpowiedników. Oprócz takich elementów jak lampy i sygnały ostrzegawcze, radia, kamery czy dodatkowe oświetlenie, na pokładzie policyjnej Skody można znaleźć nawet… schowek na pistolet maszynowy!

Polska

W ubiegłym roku oznakowane Skody Superb Combi z silnikiem 2.0 TSI o mocy 272 KM, 7-biegową skrzynią DSG i napędem 4×4 trafiły w ręce funkcjonariuszy z grupy SPEED, których głównym zadaniem jest tropienie najpoważniejszych wykroczeń na drogach. Warto przy tym dodać, że w skład tej grupy wchodzą nie tylko policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, ale także funkcjonariusze z wydziałów kryminalnego i do walki z cyberprzestępczością oraz przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania narkotyków.

Czechy

Od 1993 roku Skoda dostarczyła już ponad 20 000 radiowozów dla rodzimej policji. Obecnie czescy stróże prawa korzystają m.in. z 865 egzemplarzy Skody Octavia 3. generacji, które wyróżniają się solidną, metalową ramą zainstalowaną z przodu auta, mogącą służyć jako taran. Ponadto we flocie policji w Czechach znajdziemy Skody Kodiaq z silnikiem 2.0 TSI (190 KM), dwusprzęgłową skrzynią biegów i napędem 4×4 oraz 280-konne Superby, które są wyposażone w wydajny system kamer do odczytu tablic rejestracyjnych z przodu i z tyłu pojazdów. Dzięki temu funkcjonariusze mogą błyskawicznie sprawdzić status płatności za przejazd autostradą.

Armenia

Armeńska policja zakupiła w tym roku 150 egzemplarzy modelu Octavia. Radiowozy zostały wyposażone w mocniejsze akumulatory, światła ostrzegawcze LED, reflektory 360 ​​stopni oraz inny specjalny sprzęt.

Austria

Austriacka policja korzysta z radiowozów czeskiej marki od 2006 roku, a większość floty (ok. 1200 aut) stanowią Skody Octavia Combi 4×4 oraz Kodiaq 4×4. Pozostałe egzemplarze modeli Octavia oraz Superb służą jako pojazdy cywilne. Ciekawostka: policja kupuje samochody w ramach kilkuletniego leasingu, dlatego policyjny sprzęt jest instalowany bezinwazyjnie i można go łatwo usunąć, nie pozostawiając po nim śladu.

Bośnia i Hercegowina

W 2018 roku pierwsze Skody Octavie zasiliły flotę policji w Sarajewie. Dziś radiowozy tej marki można spotkać nie tylko w stolicy, ale także na drogach w całym kraju.

Bułgaria

Bułgarska policja ma łącznie 344 egzemplarze modelu Skoda Rapid, które otrzymały większe akumulatory i mocniejsze alternatory.

Finlandia

Policja w Finlandii od kilku lat korzysta z oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów bazujących na modelach Octavia i Superb. Na co dzień funkcjonariusze używają ok. 180 samochodów z kompletnym policyjnym wyposażeniem, a ponadto we flocie znajdują się 32 „cywilne” auta bez dodatkowego sprzętu.

Francja

We flocie francuskiej policji znajdziemy niemal całą gamę Skody – funkcjonariusze jeżdżą modelami Fabia, Scala, Octavia, Karoq oraz Kodiaq. W ciągu ostatnich 3 lat czeski producent dostarczył do tego kraju blisko 1700 radiowozów.

Gruzja

Przez ostatnie 18 lat na gruzińskie drogi wyjechało już w sumie kilkaset radiowozów marki Skoda. Niedawno tamtejsza policja zamówiła 80 egzemplarzy najnowszej Octavii 4. generacji. Ponadto w tym roku w ręce funkcjonariuszy trafiły cztery nowe Skody Scala.

Hiszpania

Począwszy od 2018 roku Skoda regularnie dostarcza hiszpańskiej policji kolejne egzemplarze modeli Octavia i Karoq.

Izrael

W ciągu ostatnich 5 lat izraelska policja zamówiła kilkaset oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów bazujących na modelach Octavia i Superb.

Litwa

Policjanci na Litwie korzystają z radiowozów marki Skoda od 2008 roku. Aktualnie w użyciu jest ok. 200 egzemplarzy modeli Octavia, Superb oraz Yeti.

Łotwa

Łotewscy policjanci jeżdżą w sumie 52 egzemplarzami Skody Octavia i 37 Superbami. Wszystkie pojazdy są użytkowane jako nieoznakowane auta służące do kontroli ruchu.

Nowa Zelandia

Skoda wygrała niedawno przetarg ogłoszony przez nowozelandzką policję i jeszcze w tym roku dostarczy jej 355 pojazdów. W ciągu najbliższych czterech lat w ręce funkcjonariuszy z Nowej Zelandii trafi od 450 do 500 samochodów czeskiej marki. Dostawy obejmują modele Superb Combi oraz Kodiaq, a niewykluczone, że do policyjnej floty dołączą także hybrydowe Skody Superb iV.

Serbia

Flota serbskiej policji obejmuje ponad 2500 radiowozów bazujących na modelach Octavia, Rapid oraz Scala.

Ukraina

Radiowozy marki Skoda spotkamy również u naszych wschodnich sąsiadów. Ukraińska policja korzysta z modeli Rapid, Octavia, Superb i Kodiaq. W ciągu ostatnich lat czeski producent dostarczył policji w tym kraju ponad 1200 samochodów.

Wielka Brytania

W zeszłym roku czeski producent dostarczył brytyjskim stróżom prawa łącznie 491 sztuk modeli Octavia, Superb i Kodiaq, a w tym roku do policyjnej floty dołączył elektryczny SUV Enyaq iV. Patrole autostradowe mają do dyspozycji 245-konne Octavie RS, natomiast Skody Kodiaq zostały przystosowane do przewożenia czworonożnych członków służb. Dwa oddzielne boksy są klimatyzowane, a temperaturę można kontrolować z miejsca kierowcy. W sytuacji, gdy nie będzie możliwości otwarcia tylnej części samochodu, przewidziano awaryjne rozwiązanie – psy mogą wówczas bezpiecznie przejść z kojców do kabiny.

Włochy

Policja na Półwyspie Apenińskim korzysta obecnie z kilkuset egzemplarzy modeli Octavia i Superb w pełnym malowaniu. Od 2012 roku włoscy stróże prawa zamówili prawie 1100 radiowozów czeskiej marki. Na ich wyposażeniu znajdziemy m.in. schowek na pistolet maszynowy między przednimi fotelami.

Zobacz również:

Samochody tej marki ratują ludzkie życie od ponad 110 lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here