Nowe kolory radiowozów

Dzięki nowym barwom polskie radiowozy będą jeszcze lepiej widoczne na drodze. Sprawdź, jakie dokładnie zmiany czekają auta policji.

Stosowane obecnie malowanie polskich radiowozów wprowadzono w 2007 roku. Wówczas zrezygnowano z barw granatowo-białych, a w ich miejsce zaczęły pojawiać się auta w kolorze srebrnym z niebieskimi elementami. Propozycje kolejnych zmian zaprezentowano ponad dekadę później, na odbywających się w roku 2019 targach Europoltech. Nowa koncepcja była wspólnym projektem Komendy Głównej Policji i Przemysłowego Instytutu Motoryzacyjnego PIMOT. Wejście w życie zmodernizowanego ubarwienia wymagało jednak szeregu zmian legislacyjnych, które zakończono dopiero w lutym bieżącego roku. Pierwsze zdjęcia nowego oznakowania radiowozów zostały już opublikowane. Zmiany są więcej niż kosmetyczne.

Nowe radiowozy polskiej policji – jak będą wyglądały?

Nowe malowanie ma zapewnić jeszcze lepszą widoczność radiowozów na drodze, dzięki czemu wzrośnie bezpieczeństwo zarówno policjantów, jak i pozostałych uczestników ruchu. To, co od razu rzuca się w oczy, to zielono-żółte pasy, którymi pokryto większość elementów nadwozia. Mają one właściwości nie tylko odblaskowe, ale również fluorescencyjne, podkreślając tym samym obrys pojazdu także po zmroku. Podstawowymi barwami wciąż pozostaną srebrny oraz niebieski. Przyciągające uwagę oklejenie sprawi, że polskie radiowozy upodobnią się do tych wykorzystywanych w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Nowe kolory radiowozów (3)

Na tym jednak nie koniec zmian. Oprócz modyfikacji w kolorystyce, nowe policyjne pojazdy otrzymają także dodatkowe ostrzegawcze sygnały błyskowe. Obecnie każdy radiowóz może być wyposażony w maksymalnie 10 lamp LED. Niedługo liczba ta wzrośnie trzykrotnie – aż do 30 sygnałów rozmieszczonych na całej powierzchni samochodu. Dzięki temu pojazd jadący na wezwanie lub podejmujący właśnie interwencję będzie znacznie łatwiejszy do zauważenia przez innych uczestników ruchu. Co więcej, w nowych autach drogówki zniesione zostaną wymogi co do koloru i tła świetlnego napisu „POLICJA” na dachu samochodu.

Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie pierwsze radiowozy z nowymi barwami pojawią się na polskich drogach. Zmieniona kolorystyka oraz dodatkowe oświetlenie będą prawdopodobnie wprowadzane stopniowo, wraz z zakupem nowych aut do policyjnej floty. Masowa modernizacja wszystkich pojazdów nie jest planowana, ze względu na zbyt wysokie koszty takiej operacji.

Nowe kolory radiowozów (2)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj