NowościAktualnościNowe nieoznakowane radiowozy w policji. 310 KM, 4x4 i 250 km/h

Nowe nieoznakowane radiowozy w policji. 310 KM, 4×4 i 250 km/h

Nowe nieoznakowane radiowozy policji będą skutecznym batem na piratów. Cupra Leony, bo o nich mowa, mają 310-konne silniki i rozpędzają się do 250 km/h. Jak je rozpoznać?

Samochody jeżdżące po polskich drogach są coraz szybsze. Nieoznakowane radiowozy drogówki muszą być w stanie dotrzymać im kroku. Od 2018 r. funkcjonariusze mają do dyspozycji nieoznakowane BMW 330i. Teraz policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kępnie oraz zatrudnieni w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie  funkcjonariusze grupy Speed otrzymali do dyspozycji trzy najnowsze Cupra Leony (odpowiednio jednego i dwa).

Redakcja poleca: Taryfikator mandatów na 2022 r. Kompleksowy i aktualny. Ile zapłacisz za przekroczenie prędkości? Mandaty 2022

Pod submarką Cupra kryje się topowa wersja Seata Leona IV. Funkcjonariuszom przekazano samochody z 310-konnymi silnikami 2.0 TSI. Są one również wyposażone w 7-biegowe skrzynie DSG oraz napęd na cztery koła.

Nieoznakowany Seat Cupra

Tak skonfigurowana Cupra na przyspieszenie do 100 km/h potrzebuje zaledwie 4,9 s. Jeżeli będzie to potrzebne, rozpędzi się do 250 km/h – to elektronicznie ograniczona prędkość maksymalna topowego Leona.

Nieoznakowany Cupra

Na pokładzie Leonów zamontowano wideorejestratory, które umożliwiają udokumentowanie przekraczania prędkości oraz innych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie podała, że wartość pojazdów z wyposażeniem (m.in. wspomniany wideorejestrator) wyniosła 541 200 zł, z czego 300 tys. zł zostało przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Zakup radiowozu z Kępna był możliwy dzięki uchwale rady powiatu, która przekazała na jego zakup 120 tys. zł. Kolejne 150 tys. zł zabezpieczyła Komenda Główna Policji.

Nieoznakowany radiowóz Cupra

Jak rozpoznać nowe nieoznakowane Cupry? Główną cechą identyfikacyjną jest czarny kolor nadwozia. Kolejnym znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczne miedziane logo marki – Cupra nie jest zbyt popularna na polskich drogach. Spod tylnego zderzaka wystają cztery rury wydechowe. Leon ma też diodowe oświetlenie.

Nowy nieoznakowany CupraWprawne oko może zauważyć dodatkowe elementy wyposażenia – sygnały uprzywilejowania zamontowane za przednią i tylną szybą oraz tablicę świetlną, która przez tylną szybą wyświetla np. napis Policja/Police.

Nieoznakowany Leon Cupra

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji