UżywaneOpinieNajgorsze silniki BMW. Wysokoprężne i benzynowe miny z Bawarii

Najgorsze silniki BMW. Wysokoprężne i benzynowe miny z Bawarii

Używane BMW są marzeniem wielu kierowców. Przed zakupem warto poznać najgorsze silniki BMW. Auto z benzynowym lub wysokoprężnym motorem może okazać się ciosem dla kieszeni!

Fabrycznie nowe BMW są bardzo drogie. Dla wielu osób jedyną szansą na czerpanie radości z jazdy „bawarką” jest więc zakup używanego egzemplarza. Na rynku wtórnym jest w czym wybierać. BMW należą do najczęściej importowanych samochodów. Nie wystarczy znalezienie bezwypadkowego i dobrze wyposażonego egzemplarza, by cieszyć się latami bezproblemowej i względnie taniej jazdy BMW. Równie istotny jest dobór jednostki napędowej. Na przestrzeni lat koncern opracował wiele motorów, więc dla własnego dobra warto znać najgorsze silniki BMW.

Jak sprawdzić jaki silnik pracuje pod maską interesującego nas BMW? Można ustalić to poprzez rozkodowanie VIN, odczytanie kodu silnika z tabliczki znamionowej lub wprowadzenie informacji na temat systemu do katalogu części Real Oem. BMW ma w zwyczaju mocno „mieszać” pod maskami swoich samochodów, a wymiany motorów nie zawsze pokrywają się z liftingami. O typie silnika nie decyduje rocznik czy oznaczenie na klapie bagażnika. Kluczowym może być dosłownie miesiąc produkcji.

Sam silnik nie powinien być powodem do skreślania samochodu z listy zakupowej. Jeżeli jest dobrze wyposażony, zadbany i ma udokumentowany przebieg, może okazać się znacznie lepszym wyborem od egzemplarza z lukami w historii. Po prostu warto być przygotowanym na ewentualne awarie i w świadomy sposób dokonać zakupu. W artykule staramy się więc wskazać ryzykowne jednostki, które mogą rozczarować trwałością, jak również kulturą pracy, osiągami czy ich relacją do zużycia paliwa. Zwracaliśmy także uwagę, czy koszty ewentualnych napraw są akceptowalne przy obecnych rynkowych wartościach danych modeli BMW.

Używane BMW – benzynowy silnik N42/N46

BMW N42

Występowanie:
N42: BMW serii 3 E46
N46: BMW serii 1 (E81-E87), serii 3 (E46/E90), serii 5 (E60), X1 (E84), X3 (E83), Z4 (E85)

Teoretycznie wolnossąca jednostka o znacznej pojemności, ograniczonym wysileniu i z pośrednim wtryskiem benzyny nie powinna sprawiać poważniejszych problemów. W przypadku benzynowych silników BMW z rodziny N42 (1.8/2.0) niestety nie jest to oczywistością. Wśród elementów osprzętu tego motoru znajduje się podwójny nastawnik faz zaworowych VANOS oraz płynnie regulujący wznios zaworów Valvetronic. Rozwiązania same w sobie nie są awaryjne, ale z racji złożonej budowy i nierzadko nawarstwiających się latami zaniedbań (lekceważenia objawów problemów, rzadkich wymian oleju itd.) mogą okazać się problematyczne. Koszt ewentualnej naprawy z użyciem nowych części z ASO zwykle okazuje się przesadnie wyśrubowany w odniesieniu do rynkowej wartości pojazdu. VANOS i Valvetronic pracują także w silniku N46, który pod względem technicznym stanowi rozwinięcie N42. Przy wysokich przebiegach N46 potrafią spalać znaczne ilości oleju. Nie brakuje też doniesień o problemami z jego elektroniką. Czy warto zdecydować się na BMW z takim silnikiem? Owszem, ale tylko w sytuacji, gdy historia serwisowa nie budzi wątpliwości.

Używane BMW – benzynowy silnik N43

BMW N43

 

Występowanie: BMW serii 1 (E81-E87), serii 3 (E90-E93), serii 5 (E60)

W 2007 r. BMW wprowadziło silniki nowej generacji z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Takie rozwiązanie sprzyja odkładaniu się nagaru w układzie dolotowym. Po zakupie auta warto pomyśleć o ewentualnej inspekcji i czyszczeniu. Pojawienie się bezpośredniego wtrysku obok Valvetronica praktycznie wykluczyło możliwość łatwego montażu instalacji gazowej. Na pokładzie jednostek N43 (1.6/2.0) znalazł się też podwójny nastawnik faz zaworowych VANOS. Dlaczego silniki BMW N43 wpisaliśmy na listę nieudanych jednostek? W kilkunastoletnim, nierzadko intensywnie użytkowanym samochodzie warto być przygotowanym na awarie urządzeń sterujących pracą układu zaworowego. Znaczne jest także ryzyko defektu bezpośrednich wtryskiwaczy (nie znoszą zanieczyszczonego paliwa). Do trwałych nie należą wysokociśnieniowe pompy paliwa (pompy wtryskowe). Nie brakuje doniesień o znacznym spalaniu oleju czy defektach cewek. Łańcuchowy napęd rozrządu nie zachwyca trwałością. To wszystko przy przeciętnych jak na tak zaawansowaną jednostkę osiągach. Za lepszy wybór można uznać benzynowy silnik 2.5/3.0 R6 N53, który także ma bezpośredni wtrysk i podwójny VANOS, ale zapewnia wyraźnie lepszą dynamikę, a do tego nie został wyposażony w Valvetronic. Także w tym przypadku ryzyko awarii cewek, wtryskiwaczy czy odłożenia się nagaru w dolocie jest znaczne.

Używane BMW – benzynowy silnik N20

BMW N20, BMW N13

 

Występowanie: BMW serii 1 (F20), serii 2 (F22), serii 3 (F30-F31), serii 4 (F32-F36), serii 5 (F10-F11), X1 (E84), X3 (F25), X4 (F26), Z4 (E89)

Zastrzyk nowoczesnej technologii nie zawsze wychodzi silnikom na dobre. Poparciem tej tezy są dwulitrowe jednostki N20. Przebiegi dostępnych na rynku wtórnym aut są relatywnie małe, więc niespecjalnie trzeba obawiać się usterek VANOS-a, Valvetronica czy bezpośrednich wtryskiwaczy. W przypadku motoru N20 ryzyka są związane z niską trwałością napędu rozrządu – dotyczy to głównie jednostek z początku produkcji, w których zawodziły ślizgi (w USA było to nawet powodem pozwu zbiorowego). Kolejną przypadłością są zawodne układy smarowania. Jeżeli problem został wykryty podczas gwarancji, właściciel auta nie musiał płacić za wymianę pompy oleju. W przeciwnym razie operacja kosztowałaby kilka tysięcy złotych. Kupując używane BMW z silnikiem N20 trzeba więc koniecznie ustalić, czy pompa została wymieniona. Warto również pamiętać, że podatność jednostki na tuning jest ograniczona. Próby zbyt drastycznego podnoszenia mocy mogą zakończyć się koniecznością wymiany motoru.

Używane BMW – benzynowy silnik N63

BMW N63

Zastosowanie: seria 5/5 GT (F10/F07, F30), seria 6 (F12/F13), seria 7 (F01, G11), X5 (F15), X6 (E71)

Silniki V8 zawsze generują wydatki związane z paliwem oraz obsługą serwisową. Jeżeli dodamy do tego podwójne turbodoładowanie, bezpośredni wtrysk paliwa i inne skomplikowane elementy osprzętu, nie powinno dziwić, że oznaczone kodem N63 jednostki BMW potrafią mocno uderzyć właściciela auta po kieszeni. Problemy zaczynają się od lejących paliwo wtryskiwaczy. Powodowało to zmywanie ze ścianek cylindrów filmu olejowego i wycieranie (i tak niezbyt trwałych) pierścieni tłokowych. Efekt? Stale rosnące spalanie oleju. Jeżeli kierowca nie będzie pilnował jego stanu, może okazać się, że silnik zaczął przycierać się lub po prostu ulegnie awarii – np. podczas szybkiej jazdy autostradą na dłuższym dystansie. Na tym tle problemy starszego V8 BMW (N62) w postaci przepuszczających olej uszczelniaczy zaworowych oraz trudnej w wymianie magistrali chłodzącej to błahostki.

Używane BMW – turbodiesel M47

Diesel BMW M47

Występowanie: BMW: serii 1 (E87), serii 3 (E46/E90), serii 5 (E39), X3 (E83); Rover 75; MG ZT; Land Rover Freelander

Poszukiwanie auta ze starszym silnikiem – zwłaszcza Diesla, często mija się z celem. Owszem, może były to solidne i nieskomplikowane pod kątem osprzętu motory, jednak trzeba pamiętać, że po 20 latach rzeczywiste przebiegi na poziomie pół miliona kilometrów nie są szokujące (zwłaszcza gdy pod maską pracuje jednostka wysokoprężna). Przy takich przebiegach daje o sobie znać eksploatacyjne zużycie wielu elementów silnika. W efekcie szukając na siłę BMW z dieslem M47 można zrobić sobie dużo większą finansową krzywdę, niż wybierając słabszy i bardziej paliwożerny silnik benzynowy. Dość powiedzieć, że regeneracja pompy wtryskowej to koszt ok. 4 tys. zł. Z kolei zakup używanej części to już loteria. Awarii pompy wtryskowej można uniknąć, wybierając nowsze, debiutujące w 2001 r. jednostki M47TÜ z Common Railem (te z kolei mają klapy wirowe). Filtry sadzy pojawiły się w 2004 r. Warto dobrze sprawdzić, czy na pewno kupujemy auto z takim silnikiem, jaki chcieliśmy, bo jednostka M47 była sukcesywnie zastępowana N47.

Używane BMW – turbodiesel N47

BMW N47

Występowanie: BMW serii 1 (E87, F20), serii 2 (F22), serii 3 (E90, F30), serii 4 (F36), serii 5 (E60, F10), X1 (E84), X3 (E83, F25), X5 (F15); Mini Cooper/Countryman SD, Toyota: Auris II, Avensis III, RAV4 IV, Verso II

Szukając informacji o najgorszym silniku BMW na pewno natkniemy się na oznaczenie N47. Trzeba przyznać, że dwulitrowy diesel z nietrwałym łańcuchem rozrządu (a właściwie trzema) był poważną wpadką koncernu. Tym bardziej, że ich rozciąganiu towarzyszyło zużywanie się kół zębatych, które były zintegrowane z wałem korbowym. Napęd rozrządu znajdował się po stronie sprzęgła, co oznaczało dodatkowe koszty – wymiana oznaczała konieczność rozpięcia silnika i skrzyni. Decydując się na zakup BMW z dieslem N47, który nie ma udokumentowanej historii, warto mieć w odwodzie ok. 4 tys. zł na naprawy. Poza łańcuchem rozrządu może dojść do defektu zaworów upustowych w turbo czy termostatów. Niezłym pomysłem może okazać się zakup samochodu z hałasującym już napędem rozrządu i naprawienie go we własnym zakresie. W przypadku użycia części wysokiej jakości powinniśmy mieć spokój przynajmniej na kilka lat. Oczywiście konieczne jest wynegocjowanie odpowiednio niskiej ceny auta.

Używane BMW – turbodiesel M67

Używany diesel BMW V8

Występowanie: BMW serii 7 (E38, E65) oraz… tramwaje Siemens Combino Duo

Na przełomie wieków niemieckie koncerny prowadziły technologiczny wyścig zbrojeń. Jednym z jego owoców były diesle V8. BMW oferował je we flagowej serii 7. Silnik M67 zadebiutował w 1999 r. jako 3.9 V8, a wprowadzona w 2006 r. odmiana M67D44 to już 4.4 V8. Zwiększenie pojemności było konieczne, bo mimo skomplikowania 3.9 V8 były tylko nieco szybsze od diesla 3.0 R6. Osoba zainteresowana BMW z dieslem M67 powinna liczyć się z wyśrubowanymi kosztami utrzymania auta. W zależności od stylu i warunków jazdy diesel V8 pochłania 11-15 l/100 km. Nie polecamy chiptuningu czy nadmiernie dynamicznej jazdy – sięgający nawet 750 Nm moment obrotowy może dać się we znaki automatowi. Osiem wtryskiwaczy i dwie turbosprężarki w przypadku naprawy mogą zrujnować nawet dobrze zaplanowany budżet.

Polecamy także nasze inne zestawienia polecanych silników:

5 trwałych silników Volkswagena

6 niezniszczalnych jednostek napędowych Opla

5 godnych polecenia silników BMW

5 najlepszych jednostek napędowych Mercedesa

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji